Pred pár dňami Sirénčatá vyhrali zlatú medailu v súťaži Mládež spieva 2024. Porota zboru, ktorý pôsobí pod vedením dirigenta a zbormajstra Lukáša Kunsta, udelila aj ďalšie dve ocenenia za hlasovú kultúry a bravúrny klavírny sprievod mladému korepetítorovi Hubertovi Závodskému.
Sirénčatá založil zbormajster a dirigent Lukáš Kunst len pred pár mesiacmi. Myšlienka založenia detského zboru v ňom driemala už dlhšiu dobu, najväčším popudom však bolo, keď minulý rok naveky odišiel jeho učiteľ z detského zboru pri Filharmónii Brno, česká legenda Ivan Sedláček: „Paradoxom je i to, že Ivan pochádzal zo Zvolena svoj život prežil na Morave. Ja to mám opačne, pochádzam z Moravy, ale od 15-tich rokov žijem na Slovensku,“ hovorí Lukáš Kunst.
So Sedláčkom sa stretol aj po rokoch, nie však ako jeho spevák, ale ako zbormajster ženského zboru Les Sirenes, na koncerte v Brne. Neopakovateľný moment zažil, keď bol jeho učiteľ chorý a nemohol sa zúčastniť osobne odhaľovania busty v Brne. „Preto vznikla myšlienka a moje speváčky zo Sirén ho podporili tým, že večer pred odchodom z Brna mu v centre mesta zaspievali pod jeho oknami.“
Práve v tom okamihu sa začala Kunstova myšlienka detského zboru, čím by vlastne pokračoval projekt legendárneho Ivana Sedláčka. Minulý rok v septembri sa začali prvé skúšky Sirénčat – detského zboru Sirénčatá, ktorý Kunst založil.
Začali takpovediac na zelenej lúke. Ide o úplne nový zbor bez tradície, bez vyzretej prvej generácie Sirénčat. Jeho cieľom je nadchnúť detského speváka k hudbe, radosti, získať zdravé sebavedomie a byť hrdý na to, že je spevák zborovým spevákom: „To všetko deti učím od prvého dňa. Disciplína je veľmi dôležitá, moje deti vedia, že sme kamaráti, ale taktiež dobre vedia, že máme veľa práce a za to nás čaká odmena v podobe koncertov, súťaží, sústredení a tešíme sa aj na prvé zahraničné zájazdy.“
Od začiatku si zvykali na režim oslovovania. Pre Sirénčatá ja Kunst Lukáš, nie pán učiteľ. Snaží sa byť dobrým kamarátom, ale aj ich mentorom. Pevná ruka podľa jeho slov musí byť pri každej kolektívnej aktivite, či už je to šport, hudba alebo práca. Vždy v komunite musí byť líder: „Nerád razím trend despotu, ide o prirodzený prejav, obhájenie svojho zámeru. Toto všetko, keď vidia deti, berú to ako prirodzenú vlastnosť a verte mi, že o pár rokov budeme na ne právom hrdí, ako budú zvládať už svoj dospelácky život“.
V súčasnosti sa Sirénčatá venujú jednohlasom a základným dvojhlasom. Zbormajster vyberá repertoár, ktorý má v melódiách určitý vtip, ale aj zmeny nálad. Ako hovorí, je dôležité v deťoch otvárať ich emócie, čo sa im darí vďaka skladbám Bela Felixa, Márie Jašurdovej, Jaroslava Ježka a podobným autorom. Po siedmich mesiacoch prichádzajú do styku s náročnejším repertoárom z pera Eugena Suchoňa či Petra Ebena. „Nemôžem a ani sa to nedá, aby som hneď chcel po mojich speváčikoch štúdium polyfónie či náročnejších viachlasov. Pár rokov si musíme počkať, kým ich hlásky dozrejú a tento typ repertoáru bude pre nás aj z hľadiska spievania skalným“.
Deti majú za sebou už aj koncert s niekoľkými súbormi v Stars Auditóriu. Zbormajster má veľkú radosť, keď vidia ženský zbor Les Sirenes na javisku a potom môžu s nimi stáť na pódiu. Je to pre nich veľká motivácia, ktorú jednosúborové telesá nemajú. Pre Sirénčatá bol koncert v Stars obrovský zážitok, ale aj veľká škola koncentrácie. Stáli prvýkrát na veľkom javisku, s orchestrom a spievali pre 800 ľudí. Bol to zážitok pre všetkých. Stres opadol po prvom výstupe a záver koncertu už bol vo výbornej nálade aj vďaka rytmom samby, ktoré zneli v úprave Richarda Šarkoziho.
Pred pár dňami Sirénčatá vyhrali zlatú medailu v súťaži Mládež spieva 2024. Bolo to krajské kolo, ktoré sa konalo v Slovenskom rozhlase. Súťaž organizuje každé dva roky Národné osvetové centrum a Kunst je vďačný, že podporujú zborové spievanie na Slovensku. Do súťaže bolo prihlásených päť zborov a Sirénčatá spievali skladby Márie Jašurdovej. Podľa Lukáša Kunsta je skvelé, že aj v súčasnosti je autor, ktorý má cit pre hlasový aparát a špecializuje sa na zborovú literatúru. Jej piesne podľa neho majú to, čo deti v detských zboroch potrebujú, najmä vtip a rozmanitosť.
V porote boli odborníci naslovovzatí – profesorka Blanka Juhaňáková ako predsedníčka, Gabriel Rovňák a Darina Tóthová: „Porote ďakujeme aj za spätnú väzbu v rámci rozborového seminára. Je dôležité pre nás zbormajstrov počuť ich názor.“ Okrem udelenia zlatého pásma s odporúčaním na celorepublikovú súťaž v Prievidzi, porota udelila aj ďalšie dve ocenenia za hlasovú kultúru a bravúrny klavírny sprievod mladému korepetítorovi Hubertovi Závodskému.
Na súťaž však išli s pokorou, keďže s nimi súťažili ďalšie zbory, ktoré fungujú oveľa dlhšie ako Sirénčatá. Navyše, podľa zbormajstra, majú zázemie v podobe Základných umeleckých škôl. „My sme samostatná jednotka a preto sme išli do súťaže hrdo, ale skromne, chceli sme ukázať, na čom pracujeme. Tieto ocenenia boli pre nás šokom, ale zároveň ma utvrdili, že naša práca ide správnym smerom. Je to obrovská motivácia, deti plakali od radosti a to je na tom najkrajšie. Hudba prináša radosť, zborový spev dvojnásobne!“.
Dnes sa už pripravujú na 51. ročník Svátky písní Olomouc, kedy po prvýkrát pocestujú do zahraničia, na čo sa všetci nesmierne tešia. Každý zborový spevák vraj miluje zborové zájazdy autobusom. V júli sa chystajú aj na World choir Peace Festival do Viedne, kde budú súťažiť v koncertnej sieni Viedenského chlapčenského zboru a budú mať aj koncert v známej Musikverein. A v októbri pôjde skupina 15 Sirénčat na 55. ročník detského a mládežníckeho festivalu na týždeň do Belehradu. „Je to pre nás veľká česť, keďže z každej krajiny sa vyberalo len jedno teleso,“ spresňuje zbormajster. Samozrejme, čaká ich aj niekoľko koncertov a galakoncerty vysielané Srbskou národnou televíziou.
Máte aj vy doma šikovné dieťa, ktoré inklinuje k spievaniu? Potom je aj pre vás šanca dostať sa do zboru, ktorý aktuálne pripravuje nábor. Viac sa dozviete na sociálnych sieťach zboru.
Zuzana Vachová
Foto: Karol Srnec