Rok 2020 priniesol domácej hudobnej scéne nemálo starostí. Udiali sa však aj pozitívne veci a v náročných časoch vzniklo množstvo kvalitných nahrávok. Patrí medzi ne aj silný debut Inou krajinou, za ktorým stoja skladateľka a speváčka Nina Berglová a hudobný producent a basista Štefan Bartuš. Dvojica umelcov kreatívne uchopila folklórne melódie, texty a ich fragmenty z rôznych lokalít Slovenska a vdýchla im nový život aj výpovednú hodnotu.
Nina Berglová je novou tvárou na slovenskej hudobnej scéne, ale vďaka svojmu talentu a štúdiám v zahraničí sa elegantne pohybuje medzi džezom, európskou klasickou hudbou, elektronikou a popom. Štefan “Pišta” Bartuš je zase vyhľadávaným džezovým kontrabasistom s viacerými medzinárodnými referenciami.
„K hudbe ma to ťahalo od útleho veku. Chodila som na ZUŠ-ku, na klavír a spievala som v zbore. Túžba naučiť sa po vysokej škole ešte jeden jazyk ma priviedla do hudobníckej komunity v Taliansku a v sicílskej Messine som vyštudovala džezový spev na konzervatóriu,” rozpráva Nina svoj hudobný príbeh, v ktorom Taliansko nakoniec zohralo kľúčovú úlohu.
„Štúdium v Messine bolo pre mňa nesmierne obohacujúce a inšpiratívne. Mala som šťastie na skvelých učiteľov. Taliani majú obrovský hudobný aj kultúrny prehľad, možno aj preto, že ich nezastihol komunizmus. Ich hudobníci sú veľmi tvoriví a experimentálni. Vďaka štúdiu som sa dostala k mnohým zaujímavým podnetom a hudbe. Na konzervatóriu ma zároveň všetci veľmi podporovali v tom, aby som rozvíjala a kultivovala to, odkiaľ som prišla,” hovorí Nina Berglová.
Práve pozitívne reakcie talianskych poslucháčov na Berglovej koncertné aranžmány ľudovej piesne Daľi me moja mac odštartovali tvorivý proces aktuálneho albumu Inou krajinou.
„Spätná väzba podnietila moju zvedavosť a uvedomila som si, že táto hudobná cesta by pre mňa mohla byť správna. Začalo ma tiež baviť vŕtať sa a hľadať zaujímavé melódie z nášho prostredia,” vysvetľuje Nina a dodáva, že vtedy ešte netušila, že z toho všetkého nakoniec vznikne komplexné dielo.
Celá práca na projekte sa niesla v znamení veľkých zmien. Viaceré skladby aj nápady si prešli dlhšou genézou, pričom prvé fázy sa uskutočnili ešte počas Nininho pôsobenia v Taliansku, kde vzniklo mnoho hudobných nápadov, náčrt celého konceptu a takmer väčšina príbehov. Záverečná fáza sa realizovala na Slovensku pod vedením producenta Štefana Pištu Bartuša, ktorý sa autorsky zaslúžil o väčšinu finálnych kompozícií a aranžmánov. Na albume ďalej spolupracovali hudobníci Alan Bartuš a Dávid Hodek. O mix a mastering sa postaral Peter Preložník.
Výsledkom je album, ktorý má pôvod v detailnom štúdiu rôznych folklórnych lokalít v našej zemepisnej šírke s cieľom vyskladať v mysli poslucháča vrstvy novej „vnútornej“ krajiny. Do akej miery sa to podarilo, si môžete vypočuť na streamovacích službách aj na webe vydavateľstva Slnko Records, pod ktorého značkou nahrávka Inou krajinou vychádza.
Zdroj: TS – Alexander Čerevka – Slnko Records
Zdroj foto: Jakub Gulyas