Hilaris Chamber Orchestra, ktorý pred pár týždňami dostal vzácne ocenenie z medzinárodnej súťaže Silk Way z Moskvy, pripravil pre svojich fanúšikov výnimočný online koncert: pod vedením umeleckého vedúceho Alana Vizváryho si zahrajú s hosťom z Viedne – huslistom Tiborom Kováčom.


Sólistom jubilejného 5. ročníka cyklu Serenády pre radosť – vášeň pre hudbu bude Tibor Kováč, primárius druhých huslí v orchestri Wiener Philharmoniker a umelecký vedúci súboru Philharmonic Five, ktorý účinkoval ako sólista s orchestrami Camerata academica Salzburg, Franz Liszt Kammerorchester, Virtuosi di Praga a iné. V podaní husľového virtuóza Tibora Kováča zaznie za sprievodu Hilaris Chamber Orchestra Zima zo Štyroch ročných období Antonia Vivaldiho.


Keďže súčasná epidemická situácia nedovoľuje usporadúvať žiadne kultúrne podujatia, aj tento koncert bude online, no program sľubuje kombináciu rôznych štýlových období, takže si ho určite vychutnáte aj v pohodlí vašich obývačiek. Hilaris Chamber Orchestra už od svojho vzniku pravidelne organizujú cyklus „SERENÁDY PRE RADOSŤ – VÁŠEŇ PRE HUDBU“ a bratislavské publikum už tento názov dôverne pozná. Vďaka online priestoru si jubilejný piaty ročník budú môcť vychutnať interpretačný výkon oceneného orchestra aj priaznivci z ďalších kútov Slovenska, dokonca aj medzinárodné publikum. Hudba predsa rozpráva univerzálnym jazykom a nemá žiadne bariéry…


Tibor Kováč bude hosťom koncertu.

 

Orchester už pre pandémiu covid-19 presúval z 24.mája na 11.októbra 2020, neskôr na 6.12., keďže neustále dúfal v uvoľnenie opatrení a jeho členovia verili, že budú môcť cyklus obľúbených Serenád zahrať naživo pred publikom, hoc aj v obmedzenom počte. Keďže situácia sa ani po dlhých týždňoch nezlepšuje, rozhodli sa zrealizovať ho v online priestore: „Koncert sa definitívne uskutoční v nedeľu 14. marca18:00 v podobe online live stream vďaka produkčnej spoločnosti Antona Faraonova – FART STUDIO. Budeme ho vysielať na FB Hilaris Chamber Orchestra a tiež na sociálnych sieťach nášho mediálneho partnera, portálu Moja kultúra SK. Na jubilejnom 5. ročníku zaznejú v hudobnej prechádzke storočiami krásne diela od velikánov ako Antonio Vivaldi, Josef Suk, Benjamin Britten a Eugen Suchoň,“ hovorí manažérka orchestra Anežka Kara.


V podaní Hilaris Chamber Orchestra pod vedením lídra Alana Vizváryho zaznie od známeho britského skladateľa Benjamina Brittena slávna Simple Symphony, op. 4 v neoklasickom štýle. Ide o štvorčasťové dielo pre sláčikový orchester, ktoré rozvíja materiál skladateľa napísaného v jeho ranných, takpovediac až detských časoch. Niektoré témy Simple Symphony napísal vo veku 9 až 12 rokov, každá z častí má dve témy, takže sumárne má kompozícia osem tém. S komponovaním začal Benjamin veľmi skoro – svoju prvú skladbu napísal, keď mal 5 rokov, o dva roky na to začal chodiť na hodiny klavíra a keď mal desať rokov, na violu. Práve svojej učiteľke violy venoval Simple Symphony, op. 4, ktorú fanúšikovia filmového umenia môžu poznať aj z rôznych sountrackov.

Romantika bude zastúpená českým skladateľom 19.storočia – Josefom Sukom a jeho nádhernou Serenádou pre sláčiky Es dur, op. 6. Suk bezpochyby patrí k vrcholovým predstaviteľom českej hudobnej kultúry a dôkazom je aj toto dielo, ktoré vzniklo v jeho rannom období, na podnet jeho učiteľa – samotného velikána Antonína Dvořáka. Ten sa svojho žiaka snažil nasmerovať k odľahčenejšej kompozícii a radostnej hudbe, bez ťažkopádnosti a molových tónin. Jediné prázdniny stačili mladučkému, talentovanému, vtedy 18-ročnému Josefovi Sukovi, aby skomponoval prekrásnu, lyrickými tónmi presiaknutú, hutnú sláčikovú serenádu. Historické pramene hovoria, že jeho motivácia k romantickým tónom a hlbokej lyrike bola zjavná: rodil sa v ňom začínajúci sa vzťah k Otýlii, dcére jeho učiteľa. V Serenáde pre sláčiky Es dur, op. 6 určite ešte počujeme aj vplyv Dvořáka, no hoci je to jeho rané dielo (skomponoval ho v roku 1892), je to už jasný Suk. Zaujímavosťou je práve táto Serenáda pre sláčikový orchester tak zaujala Johannesa Brahmsa, že ju odporučil svojmu berlínskemu vydavateľovi Fritzovi Simrockovi, aby ju publikoval.

V programe nebude chýbať ani slovenský skladateľ Eugen Suchoň: „Milovníci slovenského folklóru si prídu na svoje v Suchoňových Obrázkoch zo Slovenska, kde zaznejú štylizované ľudové piesne v úprave pre sláčikový orchester. Toto dielo venujeme detskému divákovi,“ dopĺňa Anežka Kara, manažérka orchestra.

Manažérka Hilaris Chamber Orchestra Anežka Kara. Foto: Peter Piovarcsy

Od Antonia Vivaldiho zaznie pri príležitosti 280. výročia smrti benátskeho virtuóza husľový koncert Zima z obľúbených Štyroch ročných období.

Diváci a fanúšikovia HCO sa teda môžu tešiť na príťažlivú dramaturgiu pestrej palety rôznych štýlov a období. Koncert vysielaný online na sociálnych sieťach bude bezplatný, no manažérka orchestra vyzýva milovníkov hudby, že ak by chceli podporiť ich činnosť, potešia sa každému príspevku: „Budeme Vám vďační za ľubovoľný finančný príspevok, ktorý namiesto vstupného môžete dobrovoľne poslať na bankový účet nášho občianskeho združenia Hilaris s poznámkou „DAR“, nakoľko grantová dotácia nám nepostačuje na pokrytie všetkých nákladov koncertu. ĎAKUJEME!“ Číslo účtu sa v prípade záujmu dozviete na oficiálnej webovej stránke HCO, prípadne na sociálnej stránke ansámblu.

Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.

Mediálnymi partnermi sú online časopis Moja kultúra a časopis mesta Bratislavy in.ba.

Program koncertu 14. marca 2021, 18:00

  1. Eugen  Suchoň (1908 – 1993) : z cyklu Obrázky zo Slovenska

časti : I. Keď sa vlci zišli

           II. Hlboký jarčok

            III. Žiaľ

           IV. Husičky popolavé

  1. Antonio Vivaldi (1678 – 1741):  Zima zo  4 ročných období, concerto Op.8 No.4  

Tibor  Kováč, husle

časti:

         I. Allegro non molto

        II. Largo  

        III. Allegro

  1. Benjamin Britten (1913 – 1976) : Simple symphony, op. 4

časti:  I. BOISTEROUS  BOURRÉE  Allegro molto

           II.PLAYFUL  PIZZICATO  Presto possibile – pizzicato sempre

            III. SENTIMENTAL  SARABAND  Poco  lento e pesante

        IV. FROLICSOME  FINALE  Prestissimo con fuoco

Prestávka: počas prestávky si diváci môžu pozrieť dokument Petra Javora o natáčaní debutového CD Hilaris Chamber Orchestra

  1. Josef Suk  (1874 – 1935) : Serenáda pre sláčiky  Es dur, op.6 

časti: I. Andante con moto

           II. Allegro ma non troppo e grazioso

           III. Adagio

           IV. Allegro giocoso, ma non troppo presto

 

Zdroj: redakciu informovala manažérka orchestra Anežka Kara – spracovala Zuzana Vachová

Zdroj foto: HCO, Julian Veverica, Peter Piovarcsy, Fadil Berisha

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno