Svet umenia by bez ich krásy, oslnivosti a charizmy nefungoval, múdro to vystihol už taliansky spisovateľ Giovanni Boccaccio: „Celý svet a všetko v ňom je krásne, ale najkrajší svet je žena.“ Poďte sa s nami pozrieť na našu redakčnú hitparádu umelkýň, ktoré svojou výnimočnosťou, silou osobnosti, krásou a inteligenciou ovplyvňujú svet umenia a sú neprehliadnuteľné.

Dnes oslavujeme Medzinárodný deň žien a ani pandémia nemôže prekaziť to, aby sme si spomenuli na každú jednu ženu a vzdali jej úctu. „Nevadí mi žiť v mužskom svete, pokiaľ v ňom môžem byť ženou,“ povedala svojho času legendárna, sexi kráska Marilyn Monroe, ktorá nejednému mužovi pobláznila hlavu.


TANEČNÉ UMENIE

Viete si predstaviť nehu a krásu, ladné pohyby v tanečnom umení bez žien? Balet je synonymom ladnosti a ženskej krásy, ten mužský výrazne spopularizoval až Rudolf Nureyev. Ženy však vždy budú dominantou a to nielen tanečného umenia. Presne takou je aj sólistka Baletu SND Silvia Nájdená, ktorá stvárnila množstvo sólových postáv v klasických a neoklasických baletoch. 


Baletka v prírode
Silvia Nájdená
HUDOBNÉ UMENIE

Nezostaneme však len pri tanečnom umení, aj keď nepochybne – tanečnice sú nádherné, často sú pastvou pre oči nielen pre mužské publikum, ale aj pre ženské. Aj v hudobnom svete máme mnoho interpretiek, ktoré majú neskutočnú charizmu a okrem kvalitnej interpretácie sú na pódiu neprehliadnuteľné práve pre ich nevšednú vizuálnu krásu. Tá býva často relatívnym pojmom. Nemusíme hovoriť o „dokonalých parametroch“, aké sa dnes nosia na súťažiach Miss. Žena predsa nemusí mať krivky 90-60-90, tvár ako z titulky ženského časopisu a predsa priťahuje pozornosť a je podstatne zaujímavejšia, originálnejšia a púta svojím zjavom viac, ako vyššie spomínané, tuctové krásky. Takou je rozhodne aj klaviristka Jordana Palovičová.


Žena s kučeravými vlasmi a úsmevom na tvári.
Jordana Palovičová
SPEVÁCKE UMENIE

Prenesieme sa do speváckeho sveta, pretože tam sa to krásnymi ženami len tak hemží. Keď sa na pódiu objaví mladučká, talentovaná Kristína Mihaľová, niekedy má recenzent v hľadisku pocit, že hudobníci v orchestri zabudli hrať a všetky pohľady sa upierajú len na ňu. Veľmi podobné reakcie nastanú aj v hľadisku (samozrejme, ešte za čias, keď sa na koncerty dalo chodiť – teda pred pandémiou). Kristína Mihaľová je totiž nielen talentovaná speváčka, ktorá dokáže improvizovať aj s takým skúseným spevákom ako je Peter Lipa, skladá si vlastné piesne, ale je aj krásna – svojím zjavom skrátka „ukradne celé pódium“. Tí, ktorí ste ju nestihli zaregistrovať – len sa pozrite, treba uznať, že príroda jej nadelila do vienka prirodzenú krásu a veru aj nadanie.


Žena v bielom kostýme so zlatými náušnicami.
Kristína Mihaľová

Samozrejme, keď už sme pri speve, nemožno opomenúť ten operný. Operné divy sú vždy silnými, charizmatickými osobnosťami. V redakcii za nás v hlasovaní zvíťazila Jolana Fogašová. Je to dáma, ktorá má nielen vkus, inteligenciu, krásu, ale dokonca v operných úlohách je neskutočným chameleónom – na pódiu vie byť nežná, plná lásky, vzápätí v inej úlohe sa vie premeniť na vášnivú či dokonca ľstivú ženu, ktorú zahrá s absolútnou presvedčivosťou. Málokto o nej vie, že usporadúva mnohé charitatívne podujatia – má obrovské srdce plné lásky a vášne pre operu.

Jolana Fogašová v čiernom s korunou na hlave
Jolana Fogašová
HERECKÉ UMENIE

Z hereckého sveta vyberáme Táňu Pauhofovú. ktorá zvláda akúkoľvek výzvu: účinkovala aj v experimentálnom tanečnom divadle Denník Anny Frankovej, ktorá je z viacerých dôvodov jedinečná. Autorský projekt Ondreja Šotha bol prvou inscenáciou baletu na javisku zrekonštruovanej Malej scény ŠD Košice, hľadisko bolo usporiadané arénovým spôsobom a Pauhofová si v tejto inscenácii zahrala hlavnú úlohu, pričom zvládla na výbornú aj tanečné kreácie. Účinkovala aj v ďalšom predstavené ŠDKE – Milada Horáková, kde sa v hlavnej úlohe striedala s košickou herečkou Alenou Ďuránovou.

Táňa Pauhofová stojaca pri svetelnej inštalácii.
Táňa Pauhofová

Samozrejme, do nášho redakčného rebríčka nie je možné menovať všetky dámy z umeleckého sveta. Každá žena je krásna – ak by niekto tvrdil opak, vedzte, že je to nehorázna lož!

Milé dámy, dnes teda na vaše zdravie a ak by vám niekto tvrdil niečo iné, pamätajte na nasledovný citát barónky Gertrud von Le Fort, nemeckej spisovateľky: „Svet síce možno pohnúť mužskou silou, ale požehnať ho možno len v znamení ženy“.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto:   Janka Šantavá, SND, Continental film, KM – archív

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno