Význam dňa, ktorý pred 31 rokmi zmenil budúcnosť, si môžete pripomenúť v utorok 17. novembra 2020 spolu so Štátnym divadlom Košice. Na mimoriadne predstavenie baletnej inscenácie Milada Horáková pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu sa v utorok 17. novembra po poldruha mesiaci vrátia do hľadiska Malej scény ŠDKE aj diváci.


Štátne divadlo Košice si predstavením uctí pamiatku Košičanov, ktorí za slobodu položili svoje životy. Predovšetkým siedmim obetiam sovietskej okupácie z roku 1968 – Michalovi Hamrákovi (16), Jánovi Hatalovi (19), Jozefovi Kolesárovi (35), Jánovi Lászlóovi (53), Ivanovi Schmiedtovi (27), Ladislavovi Martoníkovi (23) a Bartolomejovi Horváthovi (21), ktorý zraneniam podľahol po troch týždňoch.
„Predstavenie venujeme aj pamiatke známeho košického herca Petra Raševa, lídra a tribúna Nežnej revolúcie v metropole východného Slovenska, ktorý žiaľ pred dvanástimi rokmi podľahol zákernej chorobe,“ uvádza sa v tlačovej správe ŠDKE.

Predstavenie venuje divadlo aj ďalšiemu Košičanovi, „dirigentovi z gulagu“ Levkovi Dohovičovi. Rodák zo Zakarpatskej Ukrajiny sa vo svojich necelých 15 rokoch stal jedným z najmladších politických väzňov vo vtedajšom Sovietskom zväze a v stalinských gulagoch strávil sedem rokov. Osobnosť Levka Dohoviča symbolicky prepojí online predstavenie Milady Horákovej s Prahou, kde bude Nadácia Post Bellum už jedenásty krát odovzdávať Ceny pamäti národa ľuďom, ktorí v jednej chvíli svojho života preukázali, že česť, sloboda a ľudská dôstojnosť nie sú iba prázdne slová. Jedným z piatich laureátov za rok 2020 je práve Levko Dohovič.


Pripojte sa v utorok 17. novembra 2020 k Štátnemu divadlu Košice a pripomeňte si spolu s umelcami a výnimočným predstavením Milada Horáková históriu, na ktorú by sme aj v mene budúcich generácií nikdy nemali zabúdať.


Zdroj: TS Svjatoslav Dohovič – web editor a PR ŠDKE
Zdroj foto: Joseph Marčinský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno