Medzinárodné trio The Saxophone Connections pripravilo pre priaznivcov náročnejšej hudby tri koncerty v slovenských mestách, na ktorých zaznie raritne uvádzaný repertoár klasickej hudby od romantizmu až po súčasnosť v kombinácii so saxofónom.

Ladislav Fančovič je jedným z najaktívnejších hudobníkov na Slovensku. Medzinárodne etablovaný klavírny virtuóz začal pred rokmi študovať klasický saxofón a je čerstvým držiteľom magisterského titulu hry na tomto nástroji z Fontys University of Applied Sciences v Holandsku.


Medzinárodné trio The Saxophone Connections v zložení Leila Akhmetova – husle (Kazachstan), Ken-Wassim Ubukata – violončelo (Francúzsko) a Ladislav Fančovič – altový saxofón, odohrá v júli tri koncerty komornej klasickej hudby vo Fiľakove, Bojniciach a v Bratislave. Na programe budú aj diela, ktoré len pred týždňom vydalo vydavateľstvo Pavlík Records na CD albume s rovnomenným názvom The Saxophone Connections, na ktorom nájdete aj ďalšie zaujímavé kombinácie saxofónu s trúbkou či fagotom.


2.7. FIĽAKOVO – Festival UDVart, dvor Mestského vlastivedného múzea o 17:30 hod.


Web: https://www.facebook.com/events/5631582396873068/


 

10.7. BOJNICE – Bojnické hudobné leto – Huňadyho sála o 19:00 hod.

Web: https://www.facebook.com/events/538995487973043/

 

17.7. BRATISLAVA – Hortus Artis, záhrada Domu Albrechtovcov o 18:00 hod.

Web: https://www.albrechtforum.com/tc-events/saxophone-connections/

 

Saxofón je na Slovensku v klasickej hudbe takmer neznámym nástrojom a málokto si vie predstaviť ako krásne môže pri správne používanej technike znieť. Ladislav Fančovič hovorí: „Keď v roku 1842 Adolphe Sax skonštruoval saxofón, dôležitou časťou jeho konceptu bolo vytvorenie nástroja, ktorý by bol v symfonickom orchestri akýmsi spájajúcim elementom medzi zvukom sláčikových a dychových nástrojov. Pri koncipovaní dramaturgie koncertu bolo mojím hlavným cieľom poukázať práve na túto dôležitú myšlienku vynálezcu saxofónu, na flexibilitu saxofónového zvuku v spojení so sláčikovými nástrojmi. Budeme sa pohybovať vo svete klasickej hudby, medzi známymi, ale aj neprávom zabudnutými skladateľmi 20. storočia a príjemnú výnimku z dramaturgie tvorí Duet pre saxofón a violončelo od Nikolaja Kapustina, ktorá má ľahký jazzový nádych. Chcel som tým poukázať nielen na farebnú, ale aj na žánrovú variabilitu saxofónu. Nesmierne ma teší, že na základe dlhoročného priateľstva a spolupráce so skladateľom Jevgenijom Iršajom pre mňa tento skvelý skladateľ napísal množstvo skvelých skladieb pre saxofón a jeho rôzne kombinácie. Na dnešný koncert sme z nich vybrali Adventures pre saxofón a husle.“

 

Trio THE SAXOPHONE CONNECTIONS prepája saxofón s husľami a violončelom a vzniklo v r. 2020 na pôde Slovenskej filharmónie – Francúz Ken-Wassim Ubukata je zástupcom koncertného majstra skupiny violončiel, Leila Akhmetova z Kazachstanu je členkou skupiny 2. huslí a sólista SF Ladislav Fančovič sa zhostí saxofónu.

Na koncertoch odznejú skladby 1. polovice 20. storočia až po súčasných žijúcich autorov. Interpreti chcú na koncertoch ukázať univerzálnosť saxofónu, preto na program zaradili aj skladbu, ktorá má v sebe aj prvky jazzu a be-bopu (Nikolai Kapustin).

 

Program:

Adolf Busch (1891-1952): Suita pre husle a altový saxofón (1931)

Nicolas Bacri (*1961): Petite musique pre husle, violončelo a altový saxofón op. 111 (2008)

Pierre Max Dubois (1930-1995): Feu de paille, duo pre husle a altový saxofón (1986)

Jevgenij Iršai (*1951): Adventures pre husle a altový saxofón (2020)

Nikolai Kapustin (1937-2020): Duet pre violončelo a altový saxofón op. 99 (1999)

Ernst Roters (1892-1961): Trio pre husle, violončelo a altový saxofón W. 26 (1926)

 

Na programe 17.7. v Bratislave odznie navyše premiéra skladby Mareka Piačeka Trio pre husle, altový saxofón a violončelo (2022)

 

Zdroj: TS Jana Dekánková, PR manažérka

Zdroj foto: Alexander Trizuljak

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno