Prvý celovečerný hraný film režisérky Zuzana Piussi ZOŠALIEŤ vstupuje do slovenských aj českých kín. Ide o autorský film inšpirovaný realitou, skutočnými životnými situáciami, ktoré zachytávajú nádej hlavnej hrdinky na nový začiatok i čierny humor. Ako hovorí režisérka: „Film prežila, napísala a zahrala Ingrid Hrubaničová“.

Prví videli snímku diváci a diváčky medzinárodného festivalu v Talline v novembri a tiež publikum na tohtoročnom Febiofeste. Z reakcií vyplynulo, že najviac ocenili blízkosť príbehu k ich vlastným životným skúsenostiam. Slovensko-českú snímku prinesie do slovenských kín spoločnosť Filmtopia už od tohto štvrtku, 6. apríla 2023.


„Je to film, kde veľké roly hrajú herci z alternatívnych divadiel a mihnú sa tí slávni. Už máme aj prvé reakcie divákov, prekvapilo ma, koľko ľudí zažilo niečo podobné ako hlavná hrdinka, koľkým susedia vstúpili do života, sú to reálne skúsenosti. A ja som rada, takto im môže byť film bližší,“ povedala filmárka Zuzana Piussi, ktorá roky intenzívne pôsobí v oblasti dokumentu, a aktuálne už pracuje na svojom ďalšom, opäť hranom filme.


Režisérka prizvala na spoluprácu profesionálov a zároveň objavovala aj hercov a herečky z alternatívnej scény i nehercov. Aj pri práci na filme u nej platí, že sa chce stretávať s ľuďmi, ktorých má rada. Roky strávila v Divadle Stoka, čo ju ovplyvnilo. Metódu hereckej improvizácie priviedla aj pred kameru špičkového Martina Štrbu (ASK). Hlavné postavy stvárnili Inge Hrubaničová, autorka scenára a Vladimír Zboroň, ďalej vo filme účinkujú: Daniela Gudabová, Peter Kalmus, Peter Bálik, Ivan Ostrochovský, Zvonko Lakčević, Mária Breinerová, Milan Chalmovský, Petra Fornayová a ďalší.


Snímka vznikla v období náročných protipandemických opatrení. Svetovú premiéru mala na MFF The Black Nights Tallin v novembri 2022, slovenská premiéra bola 19. marca na Febiofeste 2023.


 

Spoločnosť Filmtopia na najbližšie obdobie naplánovala projekcie filmu v kamenných kinách, multikinách aj kluboch vo väčších i menších slovenských mestách: Bratislava, Košice, Dubnica nad Váhom, Ružomberok, Trnava, Martin, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica Humenné, Michalovce, Námestovo, Levice, Nové Mesto nad Váhom, Sereď, Piešťany.

Oficiálna anotácia filmu: Idealisticky založená Naďa so svojou dcérou po zložitom porozvodovom období nachádza novú stabilitu. Jej vytúženým prianím je životný pokoj. Podarilo sa jej výhodne kúpiť byt a do jej života sa vracia nádej, ktorú nevyruší ani všadeprítomný COVID. Postupne zistí, že susedské vzťahy v dome majú viac, než výstredný rozmer. Centrom všetkého je Nadina najbližšia susedka, v ktorej živote nie je niečo v poriadku. K nej smeruje aj Nadina empatia v jej prirodzenej snahe pomáhať. Začína u najbližších susedov a končí groteskným obrazom systému, v ktorom prehliadanie problémov patrí k dôležitej výbave na prežitie. Nade nezostáva, než sa vydať na ďalšiu cestu…

ZOŠALIEŤ

 • Zešílet [CZ]
 • SR / ČR, 2022, 79 min.
 • Scenár: Ingrid Hrubaničová
 • Režia: Zuzana Piussi
 • Kamera: Martin Štrba
 • Hudba: Lucia Piussi
 • Zvuk: Jan Richtr
 • Strih: Vít Janeček
 • Dramaturgia: Hedvika Hansalová
 • Producent: Vít Janeček – VIRUSfilm (SK), D1film (CZ),
 • Koproducent: RUR (CZ)
 • Podpora: Audiovizuálny fond (SK), Státní fond kinematografie (CZ),  Bratislavský samosprávny kraj (SK), Nadácia mesta Bratislavy (SK).
 • Obsadenie: Ingrid Hrubaničová (Nadia), Vladimír Zboroň (Vlado), Jaroslava Sisáková (Valika), Daniela Gudabová (druhá susedka), Tatiana Marta Rehúšová (dcéra), Ľudmila Lukačíková Kozmenko (susedka Žiačiková), Peter Kalmus (bezdomovec), Peter Bálik (bezdomovec), Róbert Zipser (bezdomovec), Ivan Dianiška (pilot), Ivan Ostrochovský (vydavateĺ), Zvonko Lakčević (priateľ vydavateľa), Jozef Tkáč (otec Nadi), Michal Ďuriš (lékár), Mária Breinerová (opatrovníčka Deáková), Valéria Fürješová (úradníčka Belanová), Lucia Stankovská Fričová (JUDr. Navrátilová), Karolína Poláková (JUDr. Baráthová), Vít Bednárik (vodič), Ondrej Gubač (prvý maklér), Milan Chalmovský (druhý maklér), Petra Fornayová (kupujúcí bytu), Zuzana Kovalčíková (zdravotná sestra), Iveta Baňárová (recepčná) a ďalší
 • Industry fóra: Torino Film Lab Extended 2019, MIDPOINT special consultation – Gyula Gazdag 2019
 • Svetová premiéra: The Black Nights IFF Tallin, 19. 11. 2022

Zuzana Piussi svojou tvorbou prináša odvážny a originálny pohľad na javy a dianie v spoločnosti; okrem iných sú to filmy: Nemoc tretej moci (2011), Krehká identita (2012) a filmy  z ostatného obdobia: Obliehanie mesta (2019), ktorý na kremnickom prípade tematizuje všeobecné aspekty zápasu komunít s veľkými ťažobnými zámery a Univerzity a sloboda (2019) o patológiách v priestore univerzít v čase masifikácie a komercionalizácie vzdelania, posledné dva vytvorila spolu s Vítom Janečkom. V roku 2019 odpremiérovala film Ukradnutý štát, ktorý sa snaží odkývať mechanizmy, ktoré vytvárajú kauzy a posuny informácií a v roku 2021 dokument Očista o stave justície na Slovensku.

 

 

Zdroj: TS Zuzana Golianová, PR manažérka filmu Zošalieť

Zdroj foto. Filmtopia

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno