Medzinárodná alternatívna distribučná sieť KineDok prináša aj v roku 2023 kvalitné autorské dokumentárne filmy zo šiestich krajín strednej a východnej Európy – Česka, Slovenska, Rumunska, Maďarska, Chorvátska a Gruzínska.

Platforma KineDok vďaka viac než 200 projekčným miestam v 6 krajinách prináša filmovým fanúšikom to najzaujímavejšie z regiónu. Ďalší, už deviaty ročník KineDoku sa začal 1.mája 2023.


Filmy z kolekcie KineDok sú premietané v kaviarňach, galériách, kultúrnych centrách či rôznych netradičných priestoroch a sú sprevádzané diskusiami s tvorcami, filmármi či inými zaujímavými hosťami.


V roku 2022 rozšíril KineDok distribúciu aj do škôl a knižníc. Tieto projekcie sú doplnené diskusiami s pedagógmi a pozvanými odborníkmi. Súčasťou diskusie je aj práca s metodologickým materiálom, ktorý je vytvorený k vybraným dokumentom. 


V rámci distribúcie organizuje KineDok na mesačnej báze jednorazové medzinárodné online streamingy na sociálnej sieti FB, kedy majú diváci možnosť jeden týždeň sledovať vybraný dokument zadarmo a následne sa môžu pripojiť na stream a sledovať diskusiu s pozvanými tvorcami a hosťami.


V roku 2023 Slovensko zastupujú dva filmy – Biela na bielej autorky Viery Čakányovej a Láska pod kapotou Mira Rema.

Viac o projekte sa dozviete na stránke siete KineDok. Koordinátorom medzinárodného projektu KineDok je filmová distribučná spoločnosť Filmtopia s.r.o. Trailer k deviatemu ročníku KineDok si môžete pozrieť tu.

FILMY KINEDOK 2023

ČESKO

Pongo Calling (r. Tomáš Kratochvíl, 2022, 78 min.)

Štefan Pongo je rómsky kamionista. Pred 15 rokmi emigroval s rodinou z Českej republiky do Veľkej Británie, aby ich ochránil pred otvorenou rasovou diskrimináciou. Deti už zmaturovali a rodine sa darí dobre. Misia splnená. No nenávistné nálady zo starej krajiny doliehajú na Štefana aj za hranicami. Keď český prezident Zeman v televíznej debate tvrdí, že Rómovia sa „boja“ práce, nahnevaný Štefan žiada ostatných Rómov, aby mu poslali fotografie, na ktorých pracujú. Štefan dostáva tisíce fotiek a stáva sa tak mediálne známou postavou. Začína vytvárať videoblogy, organizuje protirasistické demonštrácie a poskytuje humanitárnu pomoc slovenským rómskym osadám v núdzi. Zakladá občianske združenie a zvádza online súboje s „hatermi“. To všetko ide na úkor času stráveného s rodinou. Štefanova temperamentná manželka Iveta má toho dosť. Podarí sa tomuto prominentnému rómskemu kamionistovi vrátiť do života trochu harmónie?

Všetko dobre dopadne (r. Miroslav Vaněk, 2022, 79 min.)

Kráľovná, čiže matka, včela, trúdy a robotnice. Pracovitosť, spolupatričnosť a nezištnosť v mene funkčnej komunity, ktorá nenecháva priestor pre egocentrizmus. Táto poetická esej zobrazuje fascinujúci svet úľov, ktorých usporiadanie je príkladom ľudskej spoločnosti. Pozorovaním hmyzu a rozhovormi so včelármi, ako aj odkazmi z knihy Radomila Hradila: Včely a ich svet, sa dozvedáme, že včela, objektívne najdôležitejší tvor na Zemi, sa stala ohrozeným druhom v dôsledku konania ľudstva, ktorého chamtivosť a sebectvo môže viesť k jeho zničeniu. Je však jasné, že pre Zem všetko dobre dopadne, s ľudstvom alebo bez neho…

SLOVENSKO

Biela na bielej (r. Viera Čakányová, 2020, 74 min.)

Biela na bielej vo forme video denníka dokumentuje režisérkin pobyt na poľskej antarktickej stanici, kde v roku 2017 nakrúcala film FREM (2019), ktorého hlavnou postavou je umelá neurónová sieť. Autorka počas pobytu vedie chatové rozhovory s umelou inteligenciou, ktoré sa dotýkajú povahy filmu, umenia a zmyslu života a odhaľujú spôsob myslenia zbavený ľudskosti a emocionality, a nabádajú k hlbokej introspekcii. Film zachytáva boj s vlastným telom a mysľou v extrémnych podmienkach. Biele na bielom je pokusom o vyjadrenie zážitku

dočasného pozorovateľa, ktorý sa ocitne v nedotknutej prírode – monumentálnej, krásnej a ľahostajnej zároveň.

Láska pod kapotou (r. Miro Remo, 2021, 85 min.)

Odhodlaný 50-ročný Jaroslav má v živote dve vášne. Rýchle autá a školskú lásku Jitku, ktorá mu po pokazenom manželstve vrátila nádej a chuť ísť ďalej. Jitka, oficiálne najstaršia autokrosová jazdkyňa v Českej republike, by len ťažko našla lepšieho mechanika a trénera akým je Jaroslav. Jaroslav pre ňu znovu a znovu stavia ojazdené pretekárske autá a spoločne dúfajú vo víťazstvo. Športové zápolenie je len kulisou pre skutočné „preteky života“, v ktorých dvojica ešte nepatrí medzi favoritov. Frustrácia a dezilúzia z minulosti tak môže nabrať prekvapivý smer. Režisér Miro Remo prichádza s príbehom z moravsko-slovenského pohraničia, ktorému nechýba dráma ani humor.

RUMUNSKO

Príliš blízko (r. Botond Püsök, 2022, 85 min.)

Intímny portrét slobodnej štyridsiatničky Andrey, ktorá čelila najhoršiemu strachu každej ženy. Všetko to začalo ako rozprávková romanca, keď sa zamilovala do očarujúceho muža z váženej miestnej rodiny.

Orly z Tagy (r.Mitcu Claudiu, 2022, 74 min.)

Takmer každú nedeľu Nelu Târnovan, senior futbalový manažér, trénuje mužstvo na miestnom štadióne, ktorý sa nachádza niekde na okraji dediny v Transylvánii. Jeho tím Eagles z Țaga sa vyvíja v poslednej lige a za posledné dva roky nevyhral ani jeden zápas. Ale Nelu sa snaží udržať tím pri živote, aj keď sa zdá, že všetko ide proti nemu: rozhodcovia, poveternostný vplyv, jeho manželka a niekedy aj jeho vlastní hráči.

MAĎARSKO

KIM (r. Kapronczai Erika, 2022, 85 min.)

Príbeh výnimočného maliarskeho talentu, belgicko-maďarskej Kim Corbisier, ktorá po svojom tragicky krátkom a intenzívnom živote zanechala oslnivo silné dielo. Očarujúce a často šokujúce zábery kamery sú svedectvom Kiminých zápasov so závislosťou od metadónu a predovšetkým krízy jej identity spôsobenej sériou nešťastných a kriminálnych nehôd v jej rodine. Po niekoľkých nedokončených pokusoch filmárka týmto filmom realizuje projekt, ktorý spolu plánovali už pred 10 rokmi.

Dilema svätých (r. Juliana Urgi, Márton Vízkelety, 2022, 89 min.)

Otec Róbert je spoločenský, veselý, milovaný a rešpektovaný celou komunitou. Jeho iniciatívy sú pre rozvoj obce rovnako dôležité ako jeho futbalové schopnosti pre miestny športový klub. Málokto však vie o jeho životnej partnerke a ich troch deťoch. Keď sa kňaz rozhodne komunitu opustiť, jeho nasledovníci plačú od sklamania. Ale zatiaľ čo je stále v práci, jeho rodine veľmi chýba. Režiséri Julianna Ugrin a Márton Vízkelety v tomto osobnom príbehu zobrazujú systémový problém, ktorému čelia kňazi na celom svete.

GRUZÍNSKO

Severovýchodný vietor (r. Nikoloz Bezhanishvili, 2022, 94 min.)

Rozpad Sovietskeho zväzu je najväčším zločinom dvadsiateho storočia. Uviedol to Vladimír Putin a niektorí obyvatelia Stalinovho rodiska v Gruzínsku s ním úplne súhlasia. Snívajú o návrate do čias, keď diktátor pevne vládol.

Títo zarytí stalinisti sú šokovaní, keď mestské úrady odstránia sochu ich hrdinu. V snahe o jeho obnovenie sa stretávajú s inou stalinistickou stranou, ktorá sa prezentuje ako skutočný strážca stalinizmu a odmieta tolerovať cudzincov. Tento film zachytáva rozplynutie sna prívržencov stalinizmu a pohľad na nové smerovanie tejto krajiny.

V žiare tónov (r. Alexander Koridze, 2021, 67 min.)

Tsotne Zedginidze, 10-ročný klasický klavirista a skladateľ z Gruzínska, je niekedy prirovnávaný k Mozartovi. Žije so svojou charizmatickou babičkou Ninou, ktorá je Tsotneho opatrovateľkou, učiteľkou a manažérkou jeho medzinárodnej kariéry. Režisér Alexander Koridze jemne vyvažuje perspektívu zázračného dieťaťa s pohľadom vonkajšieho pozorovateľa a skúma trpkú realitu výchovy dieťaťa, pre ktoré sa hviezdna sláva javí ako nevyhnutná.

CHORVÁTSKO

Múzeum revolúcie (r. Srđan Keča, 2021, 90 min.)

„V noci sa zdvihol vietor a vzal nám plány,“ znie príslovie v úvodných titulkoch Múzea revolúcie. Tieto slová sú odkazom na plán z roku 1961 vybudovať v Belehrade veľké múzeum, ako poctu socialistickej Juhoslávii. Plán, ktorý mal „zabezpečiť pravdu“ o juhoslovanskom ľude, nikdy neprekročil výstavbu suterénu.

Opustená budova teraz rozpráva veľmi odlišný príbeh od toho, ktorý si iniciátori predstavovali pred 60 rokmi. Vo vlhkom, čierno-tmavom priestore žijú vyhnanci spoločnosti pretvorenej kapitalizmom. Film sa zameriava na dievča, ktoré si zarába na ulici čistením skiel auta so svojou matkou. Dievča má blízke priateľstvo so staršou ženou, ktorá tiež býva v pivnici a na pozadí transformujúceho sa mesta nachádzajú tri ženy útočisko jedna v druhej.

 

Viac ako trauma (r. Vedrana Pribačić, 2022, 90 min.)

Film sleduje podmienky a skúsenosti žien zaradených do terapeutického programu pre obete vojnového znásilnenia na ceste k uzdraveniu počas troch rokov.

 

Jana Gombiková, PR manažérka spoločnosti FILMTOPIA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno