Podujatie Pohoda loves Ukraine sa uskutoční 27. januára v prestížnom kyjivskom klube Atlas. Slovensko bude reprezentovať päť skupín: FVLCRVM, Berlin Manson, Karpatské chrbáty, Fara a Vydrapená bužírka Punk Systém. Zahrajú tiež tri ukrajinské kapely Stanstiya Mir, Hyphen Dash a Lucas Bird. Špeciálnym hosťom bude legendárny Micheal Kocáb. 

Festival organizuje Pohoda spoločne s iniciatívou Music Saves Ukraine a organizáciou Ukrainian Association of Music Events (UAME). Pred hudobným programom prebehne diskusia s Michaelom Kocábom a Michalom Kaščákom. Hudobná komunita Porichka bude viesť debatu o tom, ako funguje ukrajinská hudobná scéna počas vojny. V rovnaký deň – ale v inom klube – zahrá svoj set slovenský DJ Matwe.


„Som presvedčený, že po dvoch rokoch krutej ruskej agresie je dôležité ukázať Ukrajinkám a Ukrajincom podporu a spolupatričnosť aj priamo v ich krajine. Verím, že podujatie sa stane precedensom pre celú európsku hudobnú scénu, v Kyjive sú skvelé kluby, vynikajúce podmienky pre živé hranie a hlavne úžasní ľudia,“ vraví o podujatí šéf Pohody Michal Kaščák a dodáva: „Ľudia na Ukrajine vedú obdivuhodný zápas za slobodu. Zápas, v ktorom je každému empatickému človeku jasné, kto je agresor a kto obeť. Naši čelní predstavitelia a predstaviteľky od premiéra po ministerku kultúry ukazujú, ako sa nemajú správať lídri slobodného sveta, o to dôležitejšie je, ako sa zachová občianska a umelecká obec. Vážim si prístup všetkých zúčastnených, som presvedčený, že zažijeme silný čas a ukážeme, že na Slovensku má väčšina ľudí srdce na správnom mieste a rozum na správnej strane.“


Michal Kaščák, SAL 2022. Zdroj foto: Bohdan Mezei, HALUZART

Takúto veľkú akciu Pohoda organizuje na Ukrajine prvýkrát. Väčšinou na Slovensko prináša ukrajinských interpretov a interpretky, tentokrát prinesie našim susedom skvelé hudobné mená zo slovenskej a českej scény priamo k nim, kdeže aktuálne nemajú možnosť zažiť veľa koncertov zahraničných umelcov a umelkýň.

Vstup na festival je dobrovoľný a celý výťažok zo vstupného poputuje iniciatíve Music Saves UA, ktorá humanitárne pomáha ľuďom, ktorí sú na Ukrajine zasiahnutí priebahajúcou vojnou.


Špeciálnym hosťom bude Micael Kocáb


Počas týždňa pred festivalom Pohoda loves Ukraine prebieha tiež ďalšia z ciest, počas ktorej bude na Urajinu odvezených ďalších deväť sanitiek a pick-upov zo zbierky organizovanej fotografmi a redaktormi Denníka N. Túto zbierku podporuje aj Pohoda, o odvoz sa aj tentokrát postarajú aj ľudia z jej tímu a zúčastnení umelci. Dokopy sa cez tento projekt zatiaľ podarilo zo Slovenska odniesť na Ukrajinu už viac ako 30 sanitiek, off-roadov a pickupov. Tieto vozidlá zachraňujú životy priamo na fronte po celej Ukrajine.


Zdroj: redakciu informoval Jozef Hámorský, PR & Media Director POHODA Festival

Titulná foto: Michal Kaščák, zdroj:  Bohdan Mezei, HALUZART

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno