Koncerty Slovenskej filharmónie pokračujú vo štvrtok a piatok 24. a 25. februára 2022. Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň) sa predstavia pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Po boku našich telies vystúpi mezzosopranistka Polina Shamaeva. V naštudovaní šéfdirigenta zaznejú diela Igora Stravinského, Giju Kančeliho a Sergeja Prokofieva. Koncerty sa konajú v režime OP a začnú sa o 19.00.

Dramaturgickou novinkou februárového programu bude dielo gruzínskeho skladateľa Giju Kančeliho Nu.Mu.Zu, čo v najstaršom písomnom jazyku sveta sumerčine znamená „Neviem“.


Daniel Raiskin o programe februárovej dvojice koncertov na začiatku 73. koncertnej sezóny povedal: „Kančeli je jeden z mojich obľúbených súčasných autorov, dielo Nu.Mu.Zu, ktoré uvedieme, je jedno z jeho posledných. Má obrovský duchovný odkaz. Je veľmi sugestívne, krásne, aj preto som ho vybral. Ako hosť som naštudoval jedno z Kančeliho diel práve v Bratislave v roku 2015, so Slovenským filharmonickým zborom. Išlo o skladbu Styx pre sólovú violu, miešaný zbor a orchester a som rád, že teraz si tohto výnimočného skladateľa môžeme opäť pripomenúť. Celá dramaturgia koncertu bude zaujímavá. Pred Kančelim zaznie suita z baletu Vták ohnivák Igora Stravinského a na záver veľkolepá kantáta Alexander Nevskij s vynikajúcou mezzosopranistkou Polinou Shamaevovou a Slovenským filharmonickým zborom. Viem, že Kančeli bol veľkým obdivovateľom Stravinského, ktorého 140. výročie narodenia si pripomíname.“ Vtáka ohniváka skomponoval skladateľ na objednávku Sergeja Ďagileva a jeho parížsky súbor Les Ballets Russes. Kantáta pre mezzosoprán, zbor a orchester op. 78 Alexander Nevskij Sergeja Prokofieva vznikla v roku 1939 prepracovaním pôvodnej filmovej hudby k rovnomennému filmu ruského režiséra Sergeja Ejzenštejna.


Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor kantátu uviedli viackrát na domácich aj zahraničných koncertných pódiách (Pražská jar, Festival de Strassbourg a i.). Slovenský filharmonický zbor tiež účinkoval v roku 1988 s Claudiom Abbadom a Viedenskými filharmonikmi na uvedení diela s projekciou úryvkov z Ejzenštejnovho filmu vo viedenskom Musikvereine.


Sólistkou koncertov v Slovenskej filharmónii bude mezzosopranistka Polina Shamaeva, sólistka moskovského divadla Novaja opera a Maďarskej štátnej opery.


Igor Stravinskij  Vták ohnivák, suita z baletu (verzia 1919)

Gija Kančeli  Nu.mu.zu

Sergej Prokofiev  Alexander Nevskij, kantáta pre mezzosoprán, zbor a orchester, op. 78

 

Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

Zdroj foto: Peter Brenkus, archí P.Sh.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno