Koniec februára bude už tradične patriť saxofónovej udalosti roka – festivalu SAXOPHOBIA BRATISLAVA. Popri majstrovských kurzoch prinesie siedmy ročník aj dva verejné koncerty venované nie džezovej, ale klasickej hudbe na saxofónoch.

Saxophobia Bratislava je už pevnou súčasťou bratislavského, ale i celoslovenského hudobného života. Každoročne prináša publiku saxofón trochu inak – ako plnohodnotný nástroj klasickej a súčasnej hudby. Vyše 80 saxofonistov z celej Európy sa v Bratislave zíde, aby si na štvordňových majstrovských kurzoch (23.2. – 26.2.) na pôde Vysokej školy múzických umení rozširovali svoje zručnosti pod vedením šiestich špičkových zahraničných lektorov z Holandska, Francúzska, Slovinska, Rakúska, Maďarska a Česka. Organizátori však nechcú saxofón zavrieť iba do učebných tried a pre verejnosť pripravili dva výnimočné koncerty s rozmanitosťou štýlov od klasickej hudby obdobia baroka, romantizmu cez tango až po súčasné kompozície.


Lev Pupis na festivale Saxophobia, zdroj foto: Karol Srnec

Galakoncert zahraničných lektorov sa bude už tradične konať v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v sobotu 25. februára. Skvelé sólistické výkony medzinárodne uznávaných umelcov sa v závere koncertu spoja do saxofónového septeta všetkých účinkujúcich.


Ladislav Fančovič, foto: Karol Srnec

„Koncert lektorov prináša na Slovensko naozaj výnimočnú kvalitu klasických saxofonistov. V podstate sa nič podobné na Slovensku nedá nikde inde zažiť. Sme nesmierne šťastní, že naše pozvanie prijali lektorky a lektori, ktorí majú nielen úspešné sólové dráhy, sú sólistkami a sólistami symfonických orchestrov, ale sú aj pedagogicky činní na tých najlepších školách – Hans de Jong, Philippe Portejoie, Lev Pupis, Erzsébet Seleljo, Barbara Strack-Hanisch a Pavel Škrna“, uviedol riaditeľ festivalu Ladislav Fančovič.


 

Veľkou raritou festivalu je 80-členný saxofónový orchester, ktorý pod vedením dirigenta Mariána Lejavu priamo na kurzoch naskúša program záverečného koncertu 26. februára v Slovenskom rozhlase, kde odznie aj niekoľko premiér. „Tento rok sa na naše kurzy prihlásil rekordný počet účastníkov z 11 krajín, takže saxofónový orchester bude mať vyše 80 hudobníkov a orchestrálny program zložený z diel klasickej hudby 19. a 20. storočia podfarbí člen Slovenskej filharmónie Kiril Stoyanov na bicích nástrojoch. Programy koncertov sa snažíme vymyslieť tak, aby si publikum naplno vychutnalo možnosti saxofónu ako veľmi zaujímavého nástroja, pretože sa na ňom dá nielen hrať krásna melódia, ale môže sa používať napríklad aj ako perkusívny nástroj alebo sa na ňom dajú vyludzovať rôzne zvukové efekty. Úplnou novinkou bude premiéra skladby pre kontrabasový saxofón a saxofónový orchester – v tejto inštrumentácii pôjde vlastne o svetovú premiéru. Kontrabasový saxofón zo zbierky riaditeľa festivalu L. Fančoviča je jediný takýto nástroj na Slovensku a ani v Česku sa momentálne žiadny nenachádza. Preto je možnosť vypočuť si skladbu priamo napísanú pre tento nástroj tak vzácna, že by ju mali všetci milovníci saxofónu určite využiť“, informovala organizátorka festivalu Jana Dekánková.


FaceBooková stránka festivalu: https://www.facebook.com/saxophobiaBA/events/

Predaj vstupeniek v sieti Ticketportal: www.ticketportal.sk/NEvent/SAXOPHOBIA-Bratislava-2023

GALAKONCERT majstrov saxofónu

25.2.2023 o 19:00 hod

Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca

Koncert zahraničných lektorov majstrovských kurzov; zaznejú skladby pre naše publikum menej známych, ale aj známych autorov v úpravách pre sólový saxofón s klavírom, saxofónové duo či septeto a tiež originálne kompozície pre saxofóny, z ktorých viaceré boli venované práve účinkujúcim:

Hans de JONG (Holandsko)

Philippe PORTEJOIE (Francúzsko)

Lev PUPIS (Slovinsko)

Erzsébet SELELJO (Maďarsko)

Barbara STRACK-HANISCH (Rakúsko)

Pavel ŠKRNA (Česko)

Ladislav FANČOVIČ (Slovensko)

FaceBook: https://www.facebook.com/events/2293265340845831

Ticketportal: http://www.ticketportal.sk/NEvent/SAXOPHOBIA-Bratislava-2023

KONCERT 80-ČLENNÉHO SAXOFÓNOVÉHO ORCHESTRA

26.2.2023 o 19:00 hod

Slovenský rozhlas, Štúdio 1

SAXOPHOBIA ORCHESTRA (SK, CZ, FR, DE, HU, UA, BY, AT, SI, MK, JP)

Dirigent: Marián Lejava (SK)

ATAM Saxophone Quartet (CZ)

Pressburg Saxophone Quartet (BY, SK)

Kiril Stoyanov (BG)

Orchester zložený z 80-tich saxofonistov a jednej sady bicích nástrojov. Pod taktovkou Mariána Lejavu zaznejú diela A. Piazzollu, S. Barbera, R. Molinelliho, J. Iršaia, W. S. Hartleyho, L. Vierneho a B. Bartóka v úpravách pre saxofónový orchester, Sláčikové kvarteto op. 96 Antonína Dvořáka v úprave pre saxofónové kvarteto či skladba UMBRA Pascala Manoliosa.

FaceBook: https://www.facebook.com/events/574919291201118/

Ticketportal: http://www.ticketportal.sk/NEvent/SAXOPHOBIA-Bratislava-2023

Záštitu nad podujatím prevzal primátor Bratislavy Matúš Vallo

Hlavný organizátor: Spoločnosť priateľov dobrej hudby o. z.

Spoluorganizátori: RTVS a BKIS

Zdroj: TS Jana Dekánková, PR manažérka festivalu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno