RTVS 1. júla odštartovala nakrúcanie osemdielnej historickej ságy s pracovným názvom Niekde v Európe. Prvá klapka padla na Myjave a filmárov čaká dovedna 80 filmovacích dní. Seriál by sa na obrazovky RTVS mal dostať na jeseň v roku 2023.

Seriál s pracovným názvom Niekde v Európe mapuje osudy slovenskej rodiny v priebehu rokov 1914 až 1951. V dramatickom príbehu plnom emócii a napínavých situácií budú mať diváci možnosť sledovať najvýznamnejšie historické míľniky nášho národa: prvú svetovú vojnu a rozpad Rakúsko -Uhorska, vznik Československej republiky, druhú svetovú vojnu, Slovenské národné povstanie či Február 1948.


Všetky udalosti sú súčasťou príbehu Gézu Violu, syna nemeckej evanjeličky Gréty a Slováka Jana Violovského, ktorý si zmení meno a národnosť (Jánoš Viola), aby dostal licenciu na svoju vysnenú krčmu. „Na začiatku všetkého stála snaha prerozprávať príbeh osudov rodiny krčmárov, tak ako ho determinovala doba. Spojiť malé, súkromné rodinné dejiny s tými veľkými. Ukázať ľudskú snahu, túžbu po láske a obyčajnom naplnenom živote i za cenu vzdoru a vzoprenia sa a zároveň ukázať, čo sa nám deje so životmi, keď nám do nich vstúpia geopolitické zmeny,“ povedala autorka scenárov Scarlett Čanakyová.


Niekde v Európe, foto: Dajen Blatnická

Režisérom novej historickej rodinnej ságy RTVS je Ján Sebechlebský, kameramanom Tomáš Stanek a diváci sa môžu tešiť na hercov Daniela Žulčáka, Dominiku Morávkovú, Zuzanu Mauréry, Martina Šalachu, Mateja Landla, Danu Košickú, Romana Poláčika, Judit Bárdos, Dana Fischera, Petra Kočiša, Adyho Hajdu a mnohých ďalších.

Niekde v Európe, foto: Dajen Blatnická

„Historický seriál zo začiatku 20. storočia Niekde v Európe je po veľmi dlhom čase návratom RTVS k mapovaniu našej histórie filmovými prostriedkami. Som veľmi pyšný na to, že padla prvá klapka tohto rozsiahleho diela. RTVS na ňom veľmi intenzívne pracovala uplynulých 5 rokov a bude to najväčší seriál RTVS v histórii. Som presvedčený, že po takých dielach ako je Vivat Beňovský! alebo Alžbetin dvor si aj seriál Niekde v Európe nájde toľko priaznivcov ako tieto dve klasiky zlatého fondu RTVS. Tvorcom seriálu držím palce,“ povedal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.


 

Zdroj: Stanislav Čačko, PR manažér RTVS

Zdroj foto: Dajen Blatnická

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno