Nový album Norah Jones Begin Again opäť sexi jazzový

Deväťnásobná držiteľka GRAMMY, dcéra indického hudobníka Raviho Shankara, obrátila svet hudby na ruby svojím debutom z roku 2002. V čom je novinka Begin Again iná?


Debut Come Away with Me spravil dieru do sveta a hitparád preto, že si s jazzovými melódiami a zamatovým vokálom trúfla konkurovať väčšinovému popovému žánru, ktorý valcoval a ešte stále valcuje trh. Norah sa odmieta prispôsobiť väčšine a robí hudbu a spieva tak, ako to cíti, ako jej to predurčila genetika. Nechce byť ani rocková, ani popová, aby sa na trhu predávala. Už v roku 2002 si zvolila vlastnú cestu a ukázalo sa, že je tá správna.


Neboli to šialené moderné jazzové skladby, ale ani tuctový pop. Našla tú správnu zlatú cestu, kedy ulahodila poslucháčom, ktorí chceli predsa len niečo viac ako pop, ale vyhýbali sa inštrumentálnym, ťažkým fúziám jazzového žánru. Kombináciou jazzu a soulu, príjemnými slaďáčikmi (vyhýbajúc sa sladkým, klišé pesničkám o nešťastnej láske a ubolenom srdci) si okamžite získala hudobných fanúšikov, ktorí túžili po zmene. Nechceli vykričané rockerky ani umelé popové hviezdičky. Túžili po ozajstnej pesničkárke so srdcom, podmanivým vokálom, iným hudobným žánrom a dostali ju v podobe Norah Jones. A práve vďaka debutovému albumu si získala priazeň celého sveta. Norah navyše okúzlila okrem špecifickej, nádhernej farby hlasu aj celým svojím originálnym zjavom, v ktorom nebolo nič umelé – len jedna prirodzene krásna, zaujímavá žena. Výsledok? Dodnes vyše 50 miliónov predaných albumov, takže keď sa aj našli skeptici, ktorí jej pred vydaním debutu neverili, dnes nech sa s tým vysporiadajú sami alebo si zaplatia hodiny u psychoterapeuta.
Hudobný priemysel bol vtedy v šoku, ako sa mohla táto pesničkárka s akustickou muzikou uplatniť na takom veľkom trhu, predať toľko albumov, keď okolo nej neposkakovalo 50 producentov, 20 skladateľov, 40 zvukárov a 200 vizážistov. Norah hudbe rozumie nielen prakticky, ale aj teoreticky a spieva tak ako cíti. Za uplynulé dva roky vydávala iba single a tie sa rozhodla vydať sumárne na albume Begin Again. Napriek tomu, že jednotlivé piesne sú odlišné náladou, témami či inštrumentáciou – majú spoločného menovateľa, a to jazzový nádych pesničiek.


Necelá polhodinka je akousi rekapituláciou uplynulého obdobia speváčky a obsahuje nasledujúce skladby: My Heart Is Full, Begin Again, It Was You, A Song With No Name, Uh Oh, Wintertime, Just A Little Bit. Ak teda fanúšikovia čakajú nový album so všetkým, čo k nemu patrí, možno budú tak trochu sklamaní. Táto novinka je totiž určená pre skalných priaznivcov speváčky, ktorí chcú mať všetky jej kúsky doma.
Na druhej strane, Norah nie je len autorkou, ktorá vydá bezduchý album len preto, aby si sama spravila radosť, hoci jeho samotný vznik to tak trošku evokuje. Nahrala ho celý za tri dni so skúseným tímom muzikantov: Brianom Bladom, Chrisom Thomasom a Jeffom Tweedym bez toho, aby dopredu niečo plánovala. Táto interpretka si takúto spontánnosť môže dovoliť. Nevznikla pritom žiadna fušerina, ale krásne dielo, ktoré ponúka rozmanité skladby. Medzi highlity albumu určite patrí pieseň It Was You, ktorá začína sólo klavírom, v ktorom Norah len scatuje. Následná gradácia, dychová sekcia a príjemne pulzujúci refrén sú hudobne aj esteticky neodolateľné. Aj inštrumentálne bohatá medzihra, ktorú vystrieda nežný, improvizujúci klavír pripomínajúci motív refrénu, vás dostane do kolien. Túto pieseň dostanete ihneď do hlavy a len tak vám z nej nevyfučí.


Aj pesničky ako A Song with No Name či Wintertime prinášajú Norah Jones v tej polohe, na akú sme na ňu zvyknutí: v omamnom, takmer až hypnotickom piane zaspieva s citom tému, aby ju vystriedal sólo nástroj. Jej nádherná meditácia sa vám dostane až do kostí a dovolí vám snívať s ňou.

Tí, ktorí ju zbožňujú od vydania debutu, budú nepochybne milovať skladbu Wintertime, pretože Norah sa v ňom štýlovo azda najviac približuje k svojim začiatkom. Nádherne synkopický klavír, jej sexi zastretý hlas, ktorým vyspieva baladický príbeh, strieda vkusné inštrumentálne sólo, aby si speváčka nostalgicky pripomenula zimný čas s takým pôvabom, akým to dokáže snáď len ona.

Hoci novinka, ktorú Norah Jones priniesla na trh, nemá ucelenú koncepciu, každý si v nej nájde svoje – z rôznych hudobných štýlov, ktorými si speváčka prešla. Všetky piesne však spája to, pre čo ju tak milujeme – jej osobitý, nenapodobiteľný hlas, kvalitná inštrumentácia a jazzové-soulovo-bluesové jadro skladieb.

Zuzana Vachová
Zdroj video: youtube
Zdroj foto: UNIVERSAL MUSIC SLOVENSKO

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno