Kníhkupec Vrána a zároveň aj čašník, ktorého heslo bolo Vrchní prchni!, primár Blažej so seriálu Nemocnica na okraji mesta, alebo psychológ Knotek z príbehu o „najväčšej akcii v dejinách sťahovania“. Aj to boli legendárne postavy Josefa Abrháma, jedného z najobľúbenejších českých hercov, ktorý vstúpil v utorok 16. mája do večného hereckého neba vo veku 82 rokov.

Abrhám svoju hereckú kariéru odštartoval štúdiom na VŠMU v Bratislave, avšak po dvoch rokoch prešiel na pražské DAMU. Po skončení štúdia svoje herecké umenie uplatnil v Divadle na Vinohradech, v Činohernom klube, neskôr aj v Národním divadle v Prahe. Divadelnú kariéru v roku 1994 aj napriek skvelým ohlasom kritiky a divákov zavesil na klinec.


Talent pre herectvo naplno rozvinul na televíznych obrazovkách debutom v roku 1961 pod krídlami režisérky Věry Chytilovej, o rok neskôr aj prvou veľkou filmovou rolou v snímke Transport z raja. Najviac sa však divákom vryl do pamäte ako kníhkupec Dalibor Vrána, ktorý si popri svojom povolaní „privyrábal“ aj ako časník/podvodník. Objavil sa taktiež aj v zlatých filmoch českej kinematografie ako „Marečku,podejte mi pero!“, Jára Cimrman ležící, spící či vo filme Šakalí léta. Zahviezdil aj v seriáloch Nemocnica na okraji mesta, Malý pitaval z veľkého mesta či Nemocnica na okraji mesta po 20 rokoch. Poslednú postavu na striebornom plátne stvárnil vo filme Ako básnici čakajú na zázrak.


Od roku 1976 bola po jeho boku ako životná partnerka Libuše Šafráková, s ktorou splodil syna Josefa. Posledné roky svojho života bol Abrhám pripútaný na invalidný vozík, nakoľko trpel neurologickými problémami a svet opustil len necelý rok po smrti svojej životnej partnerky.


Hereckú legendu si 17. mája pripomenula aj RTVS  filmom Vrchní, prchni!, ktorý odvysielala o 22:00.


Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Jaromír Svoboda, Ctibor Bachratý 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno