Nogaband, skupina kapelníka Michala Nogu, ktorá za svoj debutový album Stopy získala „rádiohlavu“ za najlepší album roka 2020 v kategórii World Music / Folk a bodovala aj v medzinárodných albumových rebríčkoch, v týchto dňoch zverejnila na internete záznam z krstu svojej mimoriadne úspešnej nahrávky, ktorý sa odohral 14. septembra 2021 v DK Zrkadlový háj v Bratislave-Petržalke.

V sále sa v ten večer napriek v tom čase trvajúcim protipandemickým opatreniam medzi druhou a treťou vlnou COVID-19 zišlo veľa milovníkov autentického folklóru. Tí boli svedkami naozaj mimoriadneho hudobného zážitku. Ako to zhrnul vo svojom záverečnom príhovore krstný otec albumu, profesor Bernard Garaj z Katedry etnológie a folkloristiky Filozofickej fakulty UKF v Nitre, „nahrávky, ktoré Michal Noga vybral, sú mimoriadne pestré. On ich povýšil v duchu svojej hudobnej výbavy, ale zároveň zachoval všetky tie štýlové znaky, ktoré možno charakterizovať cez optiku regionálneho, lokálneho, aj individuálneho. A to je jeden fantastický prístup, myslím si, že to sa mu ohromne vydarilo“. Krstný otec pochválil aj schopnosti Michala Nogu nielen vybratý hudobný materiál zahrať, ale aj o ňom veľmi pútavo a do detailov rozprávať.


            O tom všetkom sa môžete presvedčiť, ak si pozriete a vypočujete celý „krstný koncert“ albumu Stopy od skupiny Nogaband (predtým Michal Noga Band) aj so zasvätenými komentármi kapelníka.


Samotné video je zostrihané tak, že môžete listovať v jednotlivých „kapitolách“ a pozrieť si prednostne tú časť, ktorá vás najviac zaujíma. Hoci jednotlivé skladby a zmesi piesní neznejú na koncerte v rovnakom poradí ako na štúdiovom albume, postupne sa ozvú v živých verziách všetky. Vo väčšine z nich vystúpili aj exkluzívni hostia, ako napríklad huslistka Jana Ambrózová, ženská spevácka skupina Hojana, mužská spevácka skupina Chlapi zo Šumiaca, klarinetista Zoltán Iván, saxofonista Dávid Volom-Deák, goralské duo Renáta Plevjaková – spev a Anton Nevedel – gajdy, či Michal Paľko s prenosným cimbalom. Vo Verlichovej muzike môžete vidieť a počuť Máriu Olejníkovú a Štefana Šteca nielen spievať, ale dokonca aj tancovať.


            Najviac času však na pódiu trávi základná zostava Nogabandu, ktorý okrem huslistu, primáša a speváka Michala Nogu tvoria huslista Jakub Líška, violista Ján Tej, kontrabasista Tomáš Čopík a cimbalista Marek Neumahr. V ich zanietenom podaní zazneli počas koncertu piesne z rôznych regiónov Slovenska, ktoré reprezentujú pestrosť hudobných tradícií z tohto územia. Koncert Nogabandu bol zároveň poctou všetkým nositeľom tradičnej hudobnej kultúry, z ktorých nahrávok skupina pri tvorení dramaturgie albumu čerpala, ale aj vedcom či amatérskym nadšencom, ktorí túto kultúru v minulosti skúmali a zaznamenávali.


            Album Stopy za necelé dva roky od svojho vydania a rok od svojho krstu medzičasom zanechal silné stopy nielen doma, ale aj v zahraničí. Nielenže bodoval v obidvoch albumových rebríčkoch – World Music Charts Europe (11. miesto) a Transglobal World Music Chart (22. miesto), ale mal aj „päťhviezdičkovú“ pozitívnu recenziu v rešpektovanom časopise Songlines a ďalšiu v internetovom magazíne Rootsworld. Skladby z neho postupne odzneli v špecializovaných rozhlasových reláciách vo Veľkej Británii, Španielsku, Srbsku, Maďarsku, Lotyšsku či Austrálii. Záznam jeho koncertnej podoby je nielen príjemnou spomienkou pre tých, ktorí sa na krste osobne zúčastnili, ale zároveň aj pozvánkou na živé koncerty Nogabandu v blízkej či vzdialenej budúcnosti.

           Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia FPU.

 

 

Vladimír Potančok, World Music From Slovakia, autor relácie Hudba sveta_FM na Rádiu_FM (RTVS)

Zdroj foto: Jakub Jančo

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno