Koľko tvorivosti sa vojde do štvorcovej krabičky v časoch neslobody?

Filmová esej „15 x 15 x 5 (minisalon 1984)“, jedinečné dielo, ktoré diváka prenesie do nepokojnej doby normalizácie, bude mať svoju slovenskú kinopremiéru už 9. novembra 2023. Tento unikátny projekt je zároveň umeleckým dielom aj historickou výpoveďou o svete, kde sa umenie stáva revolúciou a jedinou tvorivou hranicou je štvorcový formát.

Film „15 x 15 x 5 (minisalón 1984)“ reflektuje obdobie normalizácie v Československu prostredníctvom jedinečného pohľadu na ilegálny experiment Minisalón. Ten vznikol v roku 1984 a inicioval ho výtvarník a disident Joska Skalník. Kolekcia 244 výtvarných diel, ktoré vtedy vznikli, tvorí pomyselný rámec, cez ktorý film skúma minulosť a vytvára spojenie medzi časmi normalizácie a súčasnosťou.


K umelkyniam a umelcom, ktorých práce možno vo filme uvidieť, patria Margita Titlová-Ylovsky, Michael Rittstein, Mária Bartuszová, Stanislav Kolíbal, Kurt Gebauer, Tamara Kolenčíková, Čestmír Suška, Adriena Šimotová, Rudolf Sikora, Otis Laubert, Kokolia, Libor Fára a Kveta Pacovská, a mnoho ďalších tvorcov, ktorých umenie a kreativita prekonali obdobie režimu, ktorý obmedzoval občianske a umelecké slobody.


Tento audiovizuálny „minisalón“ kombinuje rôzne autorské prístupy k tvorbe a jej jedinému obmedzeniu v podobe štvorcového formátu. Napriek tomu, že ide o obmedzenie, stáva sa paradoxne štvorcový formát zdrojom kreativity. Film prináša fascinujúcu mozaiku z minulosti, ktorá prehovára aj k našej súčasnosti a blízkej budúcnosti. Čerpá inšpiráciu aj z románu Georgea Orwella „1984“ a skúma úlohu odvahy a imaginácie v odpore proti totalitným režimom a systémom. Divákov podnecuje na zamyslenie nad výzvami, ktorým čelíme aj v dnešnej dobe.


Kinodistribučná premiéra: Štvrtok 09. 11. 2023


 

Zdroj: Alice Krajčírová, PR manažérka filmu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno