Sezónu nových “jesenných” albumov v hudobnom vydavateľstve Slnko Records otvára klavirista a skladateľ Valér Miko. Stály člen Pressburger Klezmer Bandu a ďalších projektov sa tentoraz prezentuje vlastným uceleným hudobným dielom na pomedzí džezu a vážnej hudby. Album s názvom Presence vyšiel 26. augusta na CD a v digitále.

Valér Miko je s hudbou spätý odmalička. Má za sebou základnú umeleckú školu, konzervatórium v odbore dirigovanie a klavír, dva roky na VŠMÚ a účinkovanie aj tvorbu v mnohých projektoch. Poznať ho môžete napríkad zo spoluprác s Jakubom Ursinym (Provisorium, Modrý Vrch band), Luciou Lužinskou, skupiny Pressburger Klezmer band, z divadelného predstavenia Silent Rhapsody Sisy Michalidesovej alebo aktuálne z novej koncertnej zostavy Martina Geišberga a Richarda Autnera.


Na koncerte s Martinom Geišbergom: Slovenské Alternatívne Leto 2022. Zdroj foto: Bohdan Mezei/HALUZART

Centrum jeho pôsobenia ako skladateľa a interpreta vlastných skladieb je však v jeho triách, s ktorými nahral niekoľko albumov a nájdete ich pod hlavičkou Hevhetie, Pavian Records a Real Music House.

Najnovší autorský album Valéra Mika má názov Presence a vyjadruje autorovu filozofiu žiť prítomnosťou v hudbe aj mimo nej. Z kompozičného hľadiska sa to prejavuje spontánnymi improvizáciami a snahou zachytiť čaro okamihu. Valérove klavírne linky častokrát v zložitých taktoch ústia do nečakaného finále, v ktorom sa pridávajú ďalšie vrstvy – elektrické gitary, sláčikové, dychové nástroje aj hrdelný spev.

Na tejto ceste Valérovi Mikovi pomáhajú skúsení spoluhráči z kapely Martin Gašpar (basa), Igor “Ajdži” Sabo (bicie a perkusie) a ďalší muzikanti Boris Čellár, Pavol Bereza, Erik Rothenstein, Alžbeta Struňáková, Michal Cálik, Rami Shaafi a Spectrum Quartett.

“Z Presence mám naozaj dobrý pocit. Z improvizácie, z prítomnosti úžasných hudobníkov, s ktorými si veľmi rozumiem a majú aj oveľa väčšie skúsenosti ako ja. A tiež z toho, že album je koncepčne ucelený,” uzatvára Valér Miko.


VIAC INFO
Valér Miko – Presence (CD a digital): https://www.slnkorecords.sk/valer-miko/presence
Stream Valér Miko – Presence: https://slnko.lnk.to/presence
Web Valér Miko: http://www.valermiko.net/
Vydanie albumu podporil Hudobný fond


 

Zdroj: TS Alexander Čerevka, SLNKO RECORDS


Zdroj foto: Titulná: Ondrej Koščik

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno