Už o necelý mesiac, v nedeľu 30. júna, začne koncertmi v Poprade a Tatranskej Lomnici, už jedenásty ročník Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov „Šengenský poludník“.


Až do piatka 5. júla aj tento rok prinesie na mnohé miesta východného Slovenska neobyčajné zážitky s hudbou v podaní mladých muzikantov, vrátane obľúbeného galakoncertu veľkého medzinárodného orchestra a zboru „Šengenský poludník“. Festival s podporou partnerov organizuje košický Sláčikový orchester Musica Iuvenalis pri ZUŠ Márie Hemerkovej.
Začíname druhú dekádu festivalov a verím, že rovnako ako v tej predchádzajúcej, si ľudia nájdu cesty na festivalové koncerty. Organizácia a príprava takéhoto podujatia, na ktorom sa stretáva okolo dvesto hudobníkov z Poľska, Slovenska a Ukrajiny, nie je jednoduchá a každoročne sa o tom presviedčame. Sme radi, že sa nám to aj v tomto roku podarilo, znova vďaka podpore Fondu na podporu umenia, Košického samosprávneho kraja a Mesta Košice a ďalších partnerov,“ hovorí riaditeľ festivalu a umelecký vedúci orchestra Musica Iuvenalis Igor Dohovič.
Okrem tradičných domácich účinkujúcich, organizátora orchestra Musica Iuvenalis a Tanečného dychového orchestra Klasik Band, prídu na festival mladí umelci z Poľska a Ukrajiny. Prvý raz sa v Košiciach predstaví Národný komorný orchester „Polyfonia“, ktorý pracuje pri Polytechnickej univerzite v ukrajinskom Ľvove. Ďalších hostí už návštevníci festivalových koncertov poznajú z predchádzajúcich ročníkov. Budú nimi Akademický zbor Politechnickej univerzity z poľského mesta Wroclaw, od našich severných pricestuje aj Súbor bicích nástrojov Hudobných škôl z Legnice.


Po druhý raz sa na festivale predstaví Orchester ľudových nástrojov hudobného učilišťa z ukrajinského Užhorodu, takmer tradičným hosťom je v posledných rokoch Komorný zbor Yevshan z ukrajinského Ľvova.


Čarovná atmosféra sviečkového koncertu na nádvorí Barkóczyho paláca v Košiciach, na ktorom účinkoval Komorný zbor „Yevshan“ z ukrajinského Ľvova.

Mapa festivalových miest je aj v tomto roku pestrá. Festival sa opäť vráti do Popradu, nechýbajú ani tradičné koncerty v rámci Tatranského kultúrneho leta vo Vysokých Tatrách, sviečkový koncert na nádvorí Barkóczyho paláca na Hlavnej ulici v Košiciach (Verejná knižnica J. Bocatia), hostia festivalu zavítajú aj do Helcmanoviec a Veľkých Kapušian. „Program festivalových koncertov ešte nie je definitívne uzavretý, budeme ho priebežne aktualizovať na webstránke festivalu,“ dodáva I. Dohovič, ktorý v rámci festivalu pripravuje aj druhé pokračovanie odborného seminára o elektronickom a digitálnom stojane na noty.
Už tradičným vyvrcholením festivalu bude vo štvrtok 4. júla v košickom Kostole Premonštrátov ZÁVEREČNÝ GALAKONCERT veľkého Medzinárodného orchestra a zboru „Šengenský poludník“. Počas predchádzajúcich festivalov priniesli galakoncerty „hity“ svetovej klasickej vokálno-inštrumentálnej tvorby.


Hviezdami festivalu boli vlani opäť po troch rokoch vysokoškoláci z UP Manila Chorale z ďalekých Filipín

V tomto roku siahli organizátori po novom, ale mimoriadne výnimočnom diele, ktoré vzniklo v roku 2008 – Stabat Mater waleského skladateľa Karla Jenkinsa. Sólistkami koncertu budú Iryna Semenjuk a Tamila Mamedova, dirigentskú taktovku bude mať v rukách Roman Kreslenko z Ukrajiny. „Som presvedčený, že aj toto dielo, rovnako ako diela klasikov, ktoré už na festivalových galakoncertoch odzneli, prinesie divákom silný umelecký zážitok v spojení s duchovným prostredím chrámu a že mladí hudobníci na nich prenesú množstvo pozitívnej energie. Rovnako verím, že si diváci nájdu cestu aj na ďalšie festivalové koncerty a potvrdia, že hudba spája a búra hranice, tak ako to už po jedenásty raz bude robiť Šengenský poludník,“ dodáva riaditeľ festivalu Igor Dohovič.

Svjatoslav Dohovič, mediálny manažér festivalu
Zdroj foto: Archív festivalu 2018

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno