Tango Argentino nie je len tanec lásky, vášne a skúsenosti, ktorý dokáže poskytnúť sériu objatí a úsmevných, romantických aj kontroverzných zážitkov. Tango Argentino nie je len trendy spôsob, ako tráviť voľný čas, ako meditovať pohybom alebo stretnúť nových ľudí. Je to filozofia života a životný štýl.

Tango je v konečnom dôsledku návyková droga, ktorú je legálne užívať v každom kúte sveta. Môžeme za ním vycestovať, ale niekedy stačí aj ostať doma, lebo svet príde k nám. Za to sú zodpovední ľudia, ktorým sa tango stalo životnou filozofiou , záľubou a prácou zároveň. Občianske združenie Tango Vida, ktoré má svoju školu argentínskeho tanga na Konventnej ulici v Bratislave, organizuje Bratislavský tango festival, ktorý sa stal už pravidelnou udalosťou bratislavskej jesene popri takých dlhoročných festivaloch, ako sú Bratislavské hudobné slávnosti, Bienále ilustrácií Bratislava alebo Bratislava v pohybe.


BTF je síce mladý festival, ale má predpoklady a ambície zotrvať „na parkete“ Bratislavy, čo možno najdlhšie, aby priťahoval do nášho mesta svet a roztancoval ho na slovenskej zemi. Do októbra je ešte zdanlivo ďaleko a tak, aby tanečníci argentínskeho tanga neprišli skrátka, organizátori Deniz Hazir s manželkou Luciou pripravujú v mesiaci jún Bratislavskú Tango Party. Zatiaľ čo festival má iné zákonitosti a náplň (okrem denných a nočných tanečných večerov – milong zahŕňa aj workshopy so zahraničnými lektormi , výstavy a afterparties, môžu sa naň prihlásiť tangueros z celého sveta), BTP je tanečný maratón, ktorý je charakteristický takmer nepretržitým tancovaním vybraných registrovaných tanečníkov. Viac ako štyridsať hodín tancovania na denných a večerných milongách, kde sa zachováva rovnomerný pomer dám a pánov, pričom organizátori si vyhradzujú právo výberu.

V dňoch od 21. do 23. júna sa bude v Bratislave intenzívne tancovať Tango Argentino v priestoroch Národného osvetového centra (bývalého V-Klubu), pričom v Kafé Scherz na Palisádach sa budú konať „pre“ a „after“ parties prístupné všetkým bez ohľadu na účasť na maratóne. Tohtoročná Bratislavská Tango Party je výnimočná skutočnosťou, že sa koná piatykrát a toto malé jubileum si organizátori so svojimi účastníkmi hodlajú aj náležite užiť. O tancujúce telo sa treba aj starať , čo v praxi znamená , že okrem občerstvení a oddychových zón je pripravená aj možnosť cvičenia Pilates v Botanickej záhrade a pre rodičov, ktorí nechcú nechať svoje ratolesti doma je pripravená detská zóna. K Tangu patrí aj tanečná „móda“ a preto si v priestoroch budú môcť účastníci v prípade záujmu zakúpiť šaty a asi najdôležitejšiu súčasť Tanga Argentino, tanečné topánky.

Minulý rok BTP roztancovalo aj exteriér – pamätáme si slobodné, priateľské a motivačné tancovanie na námestí pred Starou tržnicou, kde sa vskutku môže pripojiť každý, kto má chuť strihnúť si nejakú tú tandu. Nepochybne dôležitou a neodmysliteľnou súčasťou tancovania je hudba, o ktorú sa postará tiež medzinárodný tím Dj-ov zo Slovenska (Sir Mylosh, Šerša, Zuzana), z Turecka (Ramo a Gogo), zo Srbska (Sonja, Dark – Oh), z Chorvátska (Goran) a z Francúzska (Konrad). Oficiálnou fotografkou BTP je poľská umelkyňa žijúca v Amsterdame, Marta Kossakowska, ktorá je fotografkou medzinárodných tango festivalov po celej Európe a ktorej výstava fotografií bola prezentovaná v Galérii Umelka vo februári, v Kafe Scherz v marci a reinštalovaná do jej rodnej Varšavy v máji. Bratislavskej tango party sa zúčastní takmer dvesto tanečníkov z tridsiatich krajín (Argentína, Rakúsko, ČR, Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Hong Kong, Maďarsko, Island, Izrael, Taliansko, Kazachstan, Macedónsko, Nizozemsko, Nový Zéland, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Turecko, Ukrajina, Anglicko, Venezuela).

Kuriozitou BTP je aj skutočnosť, že sa organizátori snažia komplexne tematicky zadefinovať každý festival tak, aby sa neorientoval len na tango, ktoré je síce nosné a dominantné, ale aj na náladu a atmosféru, ktorá má spríjemniť pobyt hostí v Bratislave. Pretože tango nie je len o tancovaní, ale aj o spájaní ľudí, o priateľstvách, o prekračovaní osobnej individuálnej komfortnej zóny, ako aj o prekračovaní hraníc – geografických i vnútorných. Tohtoročná BTP sa nesie v znení témy „Hi5“, čo nesie skryté významy spontánnosti, priateľstva aj číslo piateho ročníka. Predchádzajúce ročníky definoval napríklad Popart (2015), Banana (2016), Magic (2017), alebo Street Style (2018). Jednotlivé ročníky, okrem takmer nepretržitého tancovania na denných a večerných milongách prezentovali aj rôzne performance – umelcov s ohňom a tango tanečníkmi, alebo saxofonistov hrajúcich živé cortiny (pauzy medzi tandami), ako aj koncert pre verejnosť s voľným vstupom na orchester argentínskeho tanga El Cachivache, rovnako tiež už spomínané tancovanie tanga na verejnom priestranstve pred Starou tržnicou.
Tango Argentino nie je len tanec lásky, vášne a skúsenosti, ktorý dokáže poskytnúť sériu objatí a úsmevných, romantických aj kontroverzných zážitkov. Tango Argentino je diagnóza, ktorej sa len tak ľahko nezbavíte, lebo skrátka nechcete. Je na ňu iba jediný liek – objatie. Rôzne metropoly sveta sú už svojim spôsobom v tomto duchu roztancované v jednom veľkom náručí. Roztancovať celú Bratislavu má za ambíciu a túžbu Deniz Hazir z Turecka so svojou slovenskou manželkou Luciou prostredníctvom svojej školy Tango Vida. Päť rokov sa im to už úspešne darí a ako poznám ich entuziazmus a nasadenie, tie mnohé ďalšie, čo majú pred sebou to určite nevzdajú. Pridať sa do tejto skvelej „tango famílie“ nie je nič zložité. Stačí chcieť, kúpiť si topánky a stlačiť zvonček pri bráne na Konventnej.

Barbara Brathová
Zdroj foto: Marta Kossakowska


1 KOMENTÁR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno