Divadelnú koláž materiálov, historických štúdií, ale aj dramatických spracovaní vzostupov a pádov prvého známeho panovníka nitrianskeho kniežatstva Pribinu ponúkne inscenácia Pribina (making of), ktorú pripravuje Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Hra prináša súčasné presahy a nekonvenčný pohľad na „našu“ (pred)veľkomoravskú históriu.
Inscenácia je inšpirovaná knihou profesora Martina Homzu Murices Novae alebo Nové ostne: Dialógy o starších slovenských dejinách, ktorú prečítali a zdivadelnili Rastislav Ballek a Miklós Forgács. Aj keď kniha nie je venovaná priamo Pribinovi, ponúka zaujímavé informácie o ňom ako o historickej postave, o jeho kultúrnej i politickej misii v Panónii na území dnešného Maďarska. „Pribina je panovník plný kontrastov a jeho život a panovanie sú poznamenané vzostupmi a pádmi i zápasom pohanstva a kresťanstva. Jeho osobnosť doslova odráža to, že ako v 9. storočí, tak aj dnes sme geopoliticky aj svojou mentalitou národ medzi východom a západom, ale z istej perspektívy aj medzi severom a juhom,“ uviedla dramaturgička inscenácie Martina Mašlárová.
Podľa režiséra a spoluautora hry Rastislava Balleka pôjde o zvláštnu historickú detektívku či cestopis, v ktorom skupina ľudí vyrazí z Nitry k maďarskému Balatonu, kde Pribina vybudoval svoj Blatnohrad. Počas cesty postupne odkrývajú rôzne indície, stopy a odkazy na našu vlastnú minulosť a osudy Pribinu. „Určite to nie je dejová línia či dramatický konflikt v tom tradičnom zmysle, aký očakávame od dramatického textu a od divadelnej hry. Treba si uvedomiť, že predlohou tejto inscenácie je historická práca. Je však dialogizovaná a my sme sa ňou, so spoluautorom Miklósom Forgácsom a dramaturgičkou Martinou Mašlárovou, nechali inšpirovať a snažili sme sa z nej dostať to, čo sme považovali za dôležité,“ vysvetlil Rastislav Ballek.
Ako zdôraznil, tvorcovia si nerobia žiadne nároky na historickú pravdu. Dôležité je pre nich skôr pátranie po minulosti a uvedomenie si, že pri poznávaní našich dejín musíme vyjsť zo zaužívaných zvyklostí a dívať sa na ne v širšej perspektíve, nie len v úzkom kontexte „medzi Dunajom a Tatrami“. „Našou ambíciou je, aby z inšpirácií, ktoré inscenácia obsahuje, vznikol v konečnom dôsledku nejaký dramatický útvar, ale nie v klasickom zmysle slova. Je to niečo medzi performance, prednáškou a akousi zvláštnou meditáciou na témy, ktoré sú často kontroverzné, ambivalentné, alebo sa zakladajú iba na domnienkach či interpretáciách historických faktov,“ pripomenul Rastislav Ballek.
Aj podtitul making of hovorí podľa neho o tom, že nová inscenácia v DAB zobrazuje skôr proces hľadania a tvorby, než konečný výsledok. „Dali sme ho do názvu, aby sme ľudí upozornili, že nemajú čakať nejakú historickú fresku,“ doplnil Rastislav Ballek.
Premiéru inscenácie Pribina (making of) plánuje DAB uviesť 21. apríla v Štúdiu.
Zdroj: Divadlo Andreja Bagara, Pavol Ivan, PR manažér