Husľový virtuóz Dalibor Karvay vystúpi v Divadle Jána Palárika v Trnave

Zázračné dieťa. Takto volali Dalibora Karvaya, ktorý začal hrať na husliach, keď mal tri roky. Dnes už dospelý umelec koncertuje s renomovanými orchestrami po celom svete a domácemu publiku sa predstaví 5. apríla 2019 o 19:00. A program jeho recitálu je vskutku žánrovo pestrý – od neskorého romantizmu až po súčasnú filmovú hudbu.


Divadlu Jána Palárika v Trnave sa podaril unikátny ťah. V rámci nového koncertného cyklu sa milovníci hudby môžu tešiť na koncert fenomenálneho huslistu Dalibora Karvaya. Pozvanie uviesť do života divadelný „HUDOBNÝ KLUB PANÓNIA“  prijal husľový virtuóz, majster interpretácie a neprehliadnuteľná osobnosť hudobného sveta v celosvetovom meradle.
Každý, kto už počul hrať Dalibora Karvaya vie, že ho čaká mimoriadny hudobný zážitok. Toto zázračné dieťa z Vrútok, ktoré má už dnes 33 rokov, malo otvorenú cestu do sveta, v čase, keď sa jeho rovesníci učili abecedu. Dalibor ako 6-ročný hral na súkromnom koncerte pre pápeža Jána Pavla II. a neskôr aj pre princa Charlesa. Dnes koncertuje po celom svete s tými najlepšími orchestrami a špičkovými dirigentmi. Zároveň učí na prestížnej univerzite vo Viedni a odovzdáva svojim žiakom to, čo on sám do vienka dostal. Často však zvykne prízvukovať, že talent nestačí a to vie každý profesionálny interpret. Napriek sláve však nestratil niečo, čo je pre umelca azda najdôležitejšie hneď po talente, drine a vynikajúcej technike – a to je pokora.


Každé jeho vystúpenie predstavuje pre publikum jedinečný hudobný zážitok. Dalibor Karvay sa predstaví komponovaným programom žánrovo preklenujúcim hudbu 19. až 20. storočia. Recitál sa začína skladbami zaraďovanými do obdobia neskorého romantizmu a v závere sa kloní k filmovej hudbe. Koncert otvorí Sonátou A dur pre husle a klavír od Césara Francka, belgicko-francúzskeho hudobného skladateľa a organistu. Má svoj typický rukopis a táto sonáta patrí medzi „hypnotické“ diela, ktoré poslucháča nádhernou melodikou doslova unesú preč od reality. Náročnú kompozíciu na výraz dopĺňa klavír, ktorému Franck dáva veľa priestoru. V skladbách pre husle a klavír bude Dalibora Karvaya sprevádzať prof. Daniel Buranovský, ktorý v súčasnosti patrí medzi našich najlepších klaviristov. Táto kombinácia dvoch talentovaných hudobníkov je zárukou jedinečného hudobného zážitku.
Koncert bude pokračovať prekrásnou skladbou Meditácia od francúzskeho hudobného skladateľa Julesa Masseneta. Hoci Massenet sa skôr orientoval na opernú tvorbu, toto dielo patrí medzi jedno z najobľúbenejších. Výrazovo pestrá kompozícia má jedinečnú, typicky romantickú melodiku a zároveň je náročná aj technicky, nakoľko v nej skladateľ využíva časté zmeny registrov, v ktorých sa treba popasovať s dynamikou. K tejto skladbe sa bytostne hodí skladateľov citát: „Odišiel som z tejto planéty a zanechal som tu pozemských ľudí, ktorí sa zaoberajú úplnými zbytočnosťami. Žijem v iskrivej kráse hviezd, z ktorých každá sa mi zdá taká veľká ako milióny slniek.“
Maurica Ravela – maliara v hudbe, azda nikomu predstavovať netreba. Dalibor Karvay si pre tento koncert vybral atypickú skladbu. Ravelovou životnou inšpiráciou bolo vždy Španielsko, kým v skladbe Tzigane (v preklade Cigán) sa inšpiroval v maďarsko- cigánskej ľudovej hudbe. Vášnivé dielo je v podstate čardášom, samozrejme, štylizovaným.


Edward Elgar napísal skladbu Salut d’amour v čase, keď bol zamilovaný. Pochopiteľne z toho vznikol nádherný romantický kúsok a mnohí túto kompozíciu označujú za najromantickejšiu skladbu v celých dejinách hudby.
Recitál Dalibora Karvaya ukončí Carmen Fantasy od Franza Waxmana. Virtuózna kompozícia znela v kultovom filme Humoreska z roku 1946. Je vďačnou skladbou, ktorú obľubujú samotní interpreti, ale aj obecenstvo. Skutočne grandiózny záver.


Zdroj foto: Peter Brichta

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno