Divadlo Nová scéna s veľkým úspechom 22. a 23. marca 2019 odpremiérovalo pôvodný slovenský muzikál autorov Gombár – Horňák – Brezáni  MÁRIA TERÉZIA#posledná milosť. Dramatický príbeh dvoch silných žien – panovníčky Márie Terézie a mladej vdovy Magdalény, ktorú obvinia z bosoráctva, sa stretol s vrelým prijatím premiérového publika.


V hlavnej úlohe panovníčky Márie Terézie sa predstavila Sisa Sklovska, jej syna Jozefa II. stvárňujú v alternácii Dávid Hartl a Martin Harich, dcéru Máriu Kristínu hrá Jana Lieskovská, v postave generála Hadíka sa predstavil Braňo Deák. V paralelnom príbehu mladej vdovy Magdalény, ktorú obvinia z bosoráctva, účinkujú Petra Dubayová v alternácii s Viktóriou Matušovovou.


Sisa Sklovska ako Mária Terézia

Po úspešných muzikáloch „Mata Hari“ a „Madame de Pompadour“ siahli autori opäť po známej osobnosti, tentoraz z našej histórie. Mária Terézia bola najvýznamnejšou ženou Habsburskej dynastie a kľúčovou postavou v politike 18. storočia. Súčasne však matkou, ktorá porodila 16 detí a žila v šťastnom manželstve po boku Františka Lotrinského.
Príbeh muzikálu sa začína odvíjať práve v momente, keď Mária Terézia stráca svojho milovaného manžela a panovníčka prestáva mať na dlhé mesiace záujem o vonkajší svet a dianie v ňom.
Jej predstaviteľka Sisa Sklovska: „Skôr než oživím pred publikom postavu Márie Terézie, chcem sa poďakovať tvorcom Ľubovi Horňákovi za hudbu, Dodovi Gombárovi dvojnásobne za réžiu a texty, Mariánovi Brezánimu za texty piesní, mojim milým kolegom a všetkým tým, ktorí sa podieľajú na tomto progresívnom pôvodnom slovenskom muzikáli, o ktorom si dovolím povedať, že prináša veľa nového po každej stránke. Mám tú česť po dvoch úlohách femme fatale Mata Hari a Madame de Pompadour stvárniť ďalšiu úžasnú ženu, ktorá sa hlboko vryla do histórie.


Petra Dubayová ako Magdaléna

Paralelene s príbehom Márie Terézie sa odvíja aj príbeh mladej vdovy Magdalény, ktorá príde do prešporského podhardia Vydrice oživiť starý mlyn a zabudnúť tak na svoje trápenie. Režisér, autor libreta i časti textov piesní Dodo Gombár: „Nepokúšame sa o historický dokument, aj keď mnohé postavy viedenského dvora, ktoré sa v našom muzikáli objavujú, ako napr. generál Hadík, Barón von Trenck či osobný lekár Gerard van Swieten, skutočne existovali. Rovnako boj o moc a konflikt s pruským kráľom Fridrichom II. Fabulácia nastáva v príbehu Magdalény, ktorú jej schopnosť liečiť, vidieť do duše a minulosti ľudí, dovedie k intrigám, závisti a obvineniu z bosoráctva.


Dávid Hartl ako Jozef II.

Zámerom autorov preto bolo nehistorizujúci muzikálový príbeh podporiť aj súčasnou hudbou skúseného autora Ľubomíra Horňáka: „V tomto prípade sa hudba rodila na texty. S režisérom Gombárom sme sa zhodli, že klasický hovorený text vymeníme za rytmizovaný. Herci tak majú naozaj náročnú úlohu prechádzať z takéhoto rytmického rozprávania do spevu a naopak. Najviac sa to prejavuje v postave mladého Jozefa II., ktorý bol rebelom a jeho spev môže pripomínať rap…Okrem toho máme na javisku živú kapelu, čo vždy dodáva predstaveniam autenticitu a možno občas aj nedokonalosť. Chceme však, aby divák vnímal, ako poctivo hudba vzniká.
Pôvodný slovenský muzikál MÁRIA TERÉZIA#posledná milosť prináša teda príbeh dvoch žien. Výnimočnej panovníčky, ktorá ovplyvnila chod dejín v našom stredoerópskom priestore a bola nositeľkou hodnôt, na ktorých stojí dnešná Európa. Bola mocnou političkou medzi mužmi – panovníkmi, ale aj milujúcou a zraniteľnou ženou medzi mužmi – slabochmi. Dramaticky konšpiratívne aj čisto ľudské súradnice, osobné aj politické priesečníky v zložitom živote výnimočnej ženy. A súčasne muzikál prináša aj príbeh jednoduchého dievčaťa, ktoré pre jej výnimočné schopnosti chcú odsúdiť a upáliť. Osudy oboch žien sa v muzikáli prelínajú, až sa v závere fatálne pretnú.

Osoby a obsadenie:
MÁRIA TERÉZIA Sisa SKLOVSKA
JOZEF II. Dávid HARTL/ Martin HARICH
GERARD van SWIETEN Tomáš MAJLÁTH
ANDREJ HADÍK Branislav DEÁK
FRIDRICH II. Pavol PLEVČÍK
BARÓN von TRENCK Martin KAPRÁLIK/Marcel OCHRÁNEK
MÁRIA KRISTÍNA Jana LIESKOVSKÁ
LADISLAV ŠKULTÉTY GÁBRIŠ Karol ČÁLIK
MAGDALÉNA Petra DUBAYOVÁ/Viktória MATUŠOVOVÁ
KOFA Lucia VRÁBLICOVÁ
MOJMÍR Dárius KOČI
MLYNÁR Peter MAKRANSKÝ
MLYNÁRKA Miroslava PARTLOVÁ
RICHTÁR Lukáš PIŠTA/Vladislav PLEVČÍK
KAT Pavol TOPOĽSKÝ
FICKO Peter KOČIŠ/Marcel MONDOČKO

Autorský tím:
libreto, texty piesní, réžia Dodo GOMBÁR
hudba Ľubo HORŇÁK
texty piesní Marián BREZÁNI
dramaturgia Svetozár SPRUŠANSKÝ
hudobné naštudovanie Ľubomír HORŇÁK, Iveta WEIS VISKUPOVÁ
choreografia Ján ŠEVČÍK
kostýmy Hana KNOTKOVÁ
scéna Lucie LABAJOVÁ

 

Zdroj foto: Nová scéna – René Miko

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno