Už dnes začína prehliadka súčasných severských filmov SCANDI 2022. Ôsmy ročník , ktorý sa koná od 24. – 30. 1., prináša prehliadku najnovších špičkových severských filmov. Do prehliadky sa zapojilo 33 kín z celého Slovenska a okrem toho bude program prebiehať aj vo Virtuálnej kinosále Edisonline. SCANDI ponúkne 10 festivalových predpremiér, 15 zaujímavých starších severských titulov a 5 legendárnych švédskych filmov z 20. rokov minulého storočia, ktoré posunuli vývoj kinematografie. Bohatý bude aj sprievodný program, ktorý zahŕňa medzinárodné, ale aj domáce diskusie, cestovateľskú prednášku, ale aj živé koncerty. Čo všetko prehliadka ponúkne?

 

Premeniť sálu činohry Slovenského národného divadla na jeden deň na pohodlnú kinosálu s perfektným zvukom sa už stáva pomaly dobrým zvykom. Čarovná atmosféra tohto priestoru sa však v pondelok 24. januára po prvýkrát zasnúbi s nezameniteľnou škandinávskou kinematografiou, a to počas slávnostného otvorenia prehliadky súčasného severského filmu SCANDI 2022. Prehliadka prináša snímky s témami, ktoré rezonujú nielen škandinávskou, ale aj slovenskou spoločnosťou. A jednou z týchto tém je aj postavenie ženy v spoločnosti.


V pondelok večer, počas slávnostného otvorenia, budú mať diváci šancu pozrieť sa na túto tému z dvoch strán. Tú historickú odhaľuje úvodná snímka Margrete – Kráľovná severu. Jeden z najväčších príbehov severských krajín, príbeh o jednej z najmocnejších žien v európskych dejinách, príbeh ženy, ktorá zjednotila Škandináviu. Film natočila Charlotte Sieling, ktorá je jednou z najznámejších dánskych filmárok a režisérkou televíznych seriálov ako Vláda, Most a Homeland. Súčasný pohľad prinesie druhá snímka Ninjababy. Režisérka Yngvild Sve Flikke sa vo svojom celovečernom filme venuje téme neželaného tehotenstva v generácii mileniálov. Film bol ocenený cenou Najlepšia európska komédia.


SCANDI 2022 bude pokračovať až do nedele 30. januára a uvedie 10 silných festivalových predpremiér, ktoré uvidia diváci exkluzívne v kinách. Pôjde o príbehy silných žien, neželaného tehotenstva, emancipácie, krízy mužnosti, psychické problémy detských hviezd či futbalových nádejí, pravdivé príbehy dvoch umelkýň, komédie, horory a jeden neuveriteľný animovaný dokument zaoberajúci sa minoritou v minorite.


Prehliadka však bude prebiehať aj vo Virtuálnej kinosále Edisonline, aby malo šancu vidieť SCANDI filmy, čo najviac divákov. Od stredy 26. januára sa môžu tešiť na 5 dní plných škandinávskych filmov, ktoré určite ešte nikde nevideli. Každý deň budú v ponuke dva filmy. Projekcie začínajú v presný čas, nejde ich zastaviť ani pretočiť. Rovnako ako v kine. Ku každej jednodňovej vstupenke navyše získajú prístup do videotéky Edisonline na 14 dní zdarma. A pokiaľ si zakúpia vstupenku na celý festival, získajú prístup na Edisonline na celý mesiac.


Sprievodný program ôsmeho ročníka prehliadky SCANDI bude prebiehať vo festivalovom Kine Film Europe v Pistoriho paláci. Od utorka 25. januára do nedele 30. januára ponúkne diskusie, prednášky i originálne živé koncerty. Vybrané diskusie bude možné sledovať aj online prostredníctvom sociálnych sietí organizátora a zapojených mediálnych partnerov.

Tento rok organizátor prehliadky SCANDI Film Europe v spolupráci s európskym magazínom CINEUROPA po prvýkrát prináša medzinárodnú panelovú diskusiu s názvom: Prečo je škandinávsky film vo svete úspešný? Diskusia bude prebiehať online v utorok 25. januára od 15:30 a bude rozdelená na tri časti. Panelisti sa zamerajú na produkciu, koprodukciu, distribúciu, festivalovú reprezentáciu a edukáciu v oblasti škandinávskeho filmu. V prvej časti to budú reflektovať na príklade filmu Margrete – Kráľovná severu. Ďalej budú medzinárodní hostia zložení z novinárov, organizátorov a producentov festivalov, ale aj profesionálov z praxe skúmať, ako je možné, že škandinávska kinematografia má taký silný medzinárodný dosah, vysokú úroveň a pevne vybudovaný filmový ekosystém. Diskusiu bude moderovať Ivan Hronec, CEO Film Europe a jeho hosťami budú Wendy Mitchell, škandinávska korešpondentka pre Screen Daily International a škandinávska delegátka pre San Sebastian International Film Festival, Lea Aevars, riaditeľka festivalu RVK Feminist Film Festival na Islande, Birgitte Skov, producentka filmu Margrete – Kráľovná severu, Petter Mattsson z medzinárodného oddelenia Švédskeho filmového inštitútu, Pavel Bednařík, predseda Asociácie filmovej a audiovizuálnej výchovy v ČR, Martin Kudláč, nezávislý filmový novinár, Cineuropa  a Dominik Hronec, kreatívny riaditeľ, Film Europe.

V spolupráci s Ligou za duševné zdravie prinesie SCANDI diskusiu Duša a film po projekcii filmu Tigre a to v utorok 25. januára o 19:00. Diváci sú srdečne pozvaní zúčastniť sa diskusie o mimoriadne talentovaných deťoch, ktoré sú od detstva zamerané na naplnenie svojich ambícií a cieľov. Na dosiahnutie týchto snov musia na sebe tvrdo pracovať a veľa tomu obetovať, čo však nesie so sebou veľký tlak na ich psychiku. Film Tigre je skutočným príbehom mladého talentovaného švédskeho futbalistu, ktorý sa dostane do akadémie talianskeho veľkoklubu, kde sa musí vyrovnať s množstvom problémov, ale najmä s tým, či byť úspešným futbalistom je tou jedinou hodnotou, ktorú chce v živote dosiahnuť. Diskusiu bude moderovať novinárka Frédérique Halászová a jej hosťami budú RNDr. Dana Jančinová, riaditeľka 1. súkromného gymnázia na Bajkalskej ul. v Bratislave, ďalej Mgr. Zuzana Vasičáková Očenášová, psychologička, facilitátorka a členka podporného tímu na Bilingválnom gymnáziu C.S.Lewisa a Michaela Magalová, MBA, absolventka Tanečného konzervatória E. Jaczovej.

V stredu 26. januára zaujme sprievodný program SCANDI 2022 všetkých milovníkov cestovania. O 19:00 v Kine Film Europe začne komentovaná prehliadka Cestovateľského kina o Faerských ostrovoch takzvaných neobrúsených diamantov uprostred Atlantiku. Sú to ostrovy na severe Atlantického oceánu medzi Škótskom a Islandom, ktoré patria pod Dánske kráľovstvo. Diváci budú mať šancu spoznať zabudnutý kút sveta, ktorý poteší každého milovníka divokej škandinávskej prírody a nenútenej severskej sofistikovanosti. Fascinujúce súostrovie pomenované po ovciach ponúka majestátne útesy, nádherné vodopády aj strechy domčekov porastené trávou. O tom, čo možno a určite treba zažiť v tejto cestovateľskej rozprávke, porozpráva Martin Šimko, cestovateľ a sprievodca, ktorý navštívil viac ako 70 krajín.

Vo štvrtok 27. januára sa bude Michal Havran vo svojom diskusnom formáte Okrúhly stôl Michala Havrana rozprávať so svojimi hosťami na tému osudu detských hviezd. Diskusia, ktorá začne o 19:00, hneď po skončení projekcie dokumentárneho filmu Najkrajší chlapec na svete. Pamätáte si Tadzia z Viscontiho Smrti v Benátkach? Ešte len 15-ročný Björn Andrésen sa stal zosobnením dokonalej chlapčenskej krásy v známej filmovej adaptácii románu Thomasa Manna. Aký bol však osud tohto mladíka v nasledujúcich rokoch? Aké tiene prenasledujú mladé talenty po zvyšok života? Pozvanie do diskusie prijali uznávaná psychologička, vysokoškolská pedagogička a bývala herečka, profesorka Jana Plichtová, herečka, scenáristka a producentka Petra Vančíková-Kolevská a herec Slovenského národného divadla Richard Stanke.

Od piatka do nedele ponúkne Kino Film Europe aj netradičný filmovo-hudobný zážitok. Živý hudobný doprovod k legendárnym švédskym nemým filmom z 20. rokov minulého storočia, prinášajú HRADBY SAMOTY. Ide o audiovizuálne projekty dotýkajúce sa hudobných žánrov ako dark ambient, dark folk, drone, industrial, noise. V piatok 28. januára sa diváci môžu tešiť na koncert projektov UNTITLED SEA & KRAGROWARGKOMN k filmu Povozník smrti. V sobotu 29. januára sa uskutoční koncert projektu DO SHASKA! k filmu Häxan: Čarodejníctvo v priebehu vekov. SCANDI 2022 ukončí 30. januára koncert dvoch hudobných projektov PHRAGMENTS & METROM k filmu Poklad pána Arna.

Viac informácii a množstvo ďalších filmov nájdete na stránke http://scandi.filmeurope.eu/sk/

 

Zdroj: TS Marek Suchitra PR manažér, Film Europe
Zdroj foto: Film Europe


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno