Režisér, muzikant, moderátor a cestovateľ Víťazoslav Chrappa nakrútil svoj celovečerný dokumentárny debut Via Slovakia a ponúka ho nám všetkým, aby sme prešli na príjemnejšie myšlienky a znovu sa zamilovali do rodnej krajiny.
Synopsa filmu: Turista Slavomír Duchovič za 82 dní zdolal novú a najdlhšiu turistickú trasu na Slovensku nazývanú Via Slovakia. Pešo prešiel 1870 kilometrov, aby objavil čo sa skrýva v pohraničných oblastiach našej krajiny a spolu s filmármi Víťazoslavom Chrappom a Tomášom Bartalošom to mohol ukázať celému Slovensku. Počas cesty prekonal svoje fyzické limity, ale vyrozprával aj vlastný príbeh spojený so závislosťou na drogách, ktorú sa mi podarilo pokoriť.
Dokument Via Slovakia prichádza práve v dobe, keď som začal pociťovať únavu z ponuky našich kín, či celkovo únavu z tvorivej záľuby v ťažké témy, aká teraz najmä v Európe prevláda. Asi to nie je len záležitosť dneška, festivalový a artový film je vo všeobecnosti náročný, no tohtoročné snímky ako Šedá zóna, Rok vdovy, Pokiaľ ja žijem, Tatami, Aj zajtra je deň, Kálmánov deň, Dozorkyňa, Fentasy, Mir nam, Tí, ktorí tancujú v tme, Útek z utópie a najmä Zóna záujmu, Dievča s ihlou, Bastard a ďalšie ma navzdory svojim nesporným kvalitám postupne vysilili. Teším sa z každého silného zážitku v kine a všetky spomenuté filmy mi ho priniesli. Stalo sa však, že mi začali chýbať aj filmy veselšie, ľahšie, príjemnejšie.
Pridlho som dával prednosť kvalitným drámam a zabúdal som na prínos odľahčených žánrov či veselších tém. Rozhodol som sa preto venovať pozornosť pozitívnejším filmom a do rany mi práve vošla Via Slovakia s hlavným protagonistom Slavomírom Duchovičom. Perfektné načasovanie!
Dokument zachytáva putovanie Slava Duchoviča od Bratislavy až po… Bratislavu. Nedokážem si predstaviť náročnosť takejto túry. Mne samému sa podarilo absolvovať len tretinu Cesty SNP pred tým, ako som si zarobil na problémy s kolenami. Via Slovakia je približne 8x dlhšia a fyzicky nezmerateľne náročnejšia než to, čo sa podarilo prejsť mne. Film o Slavovi Duchovičovi možno je o námahe, ale určite nie o frustrácii.
Ak protagonista tvrdí, že mu turistika prinavrátila radosť a šťastie, nedá sa mu neveriť. Pozitivizmom sa mu vyrovná jedine sám režisér Chrappa, ktorý k snímke zložil aj titulnú pieseň Pútnik so svojou kapelou Červený bicykel.
Každá stránka filmu je pripravená tak, aby zahriala dušu a darí sa to najmä vďaka úprimnej spovedi protagonistu, bohatému mapovaniu krajiny a spektakulárnym záberom kameramana Bartaloša. Škoda len, že sme počas celého filmu nedostali dlhšiu chvíľu na stíšenie, aby sme si ich užili viac.
Pôvodným plánom tvorcov bolo nakrútiť televízny seriál a je cítiť, že takýto formát by materiálu prospel. Film totiž urýchlil Slavovou cestou najviac, ako sa len dalo. Strihač Martin Dlugolinský so zábermi z filmovej kamery, dronu či akčných kamier pracoval tak, aby každý región Slovenska mal vo výsledku približne rovnaký priestor. Pešie putovanie a duchovná púť protagonistu tak dostali neprirodzene vysokú rýchlosť. Ak by sa však rozhodli vrátiť k pôvodnému plánu a zo Slavovej cesty by predsa len urobili seriál, tento problém môže odpadnúť.
Bohaté skúsenosti a prax tvorcov z televízie sú na filme badateľné. Vďaka nim má snímka informačnú bohatosť a slúži tak trochu ako sprievodca turistickou trasou či reklama na krásu Slovenska. Pre protagonistu si autori pripravili aj atrakcie či extrémne športy v okolí trasy, čo dodáva filmu na dobrodružnosti, ale trochu uberá na hĺbke, o ktorú sa Slavo pokúša vlastnou výpoveďou. Nerád by som však film onálepkoval ako prírastok do poklesnuté žánru či ako niečo, čo do kina nepatrí. Som rád, že som ho mohol vidieť na veľkom plátne, vypočuť si skvelé hudobné motívy a nechať sa filmom aj dojať.
Ak hľadáte svetlý bod v ponuke kín, niečo, čo vás dokáže nakopnúť, a v prípade, že ste otvorení turistike aj motivovať, potom je Via Slovakia to pravé. Vo filme je niekoľko emotívnych momentov, ktoré vyzdvihujú silu priateľstva a rodiny. V spojení s výberom krásnej hudby sú tieto chvíle veľmi účinné.
Premiéra filmu Via Slovakia v tomto čase je príhodná ešte z jedného ďalšieho dôvodu. Najlepšie ho popísal sám Slavomír Duchovič, keď hovoril pred novinármi: “Vnímam Slovensko ako krásnu krajinu, bohatú najmä na dobrých ľudí. Kdekoľvek sa pohnete, narazíte na úžasných ľudí, ak ich stretnete mimo klávesnice počítača. Ak nesedia za klávesnicou, sú ochotní vám vo všetkom pomôcť a sú naozaj veľmi milí. Mali by sme žiť normálnym, pokojným životom a nesedieť pri počítači.”
Nech už cítite akúkoľvek frustráciu či už z politickej situácie, alebo nedostatku inšpirácie a pozitívnych myšlienok, nájdu sa v kine aj snímky, ktoré vedia nakopnúť. V poslednej dobe to boli napríklad Akvabely z Prandorfa či Wishing on a Star. Teraz sa k nim pridáva aj Via Slovakia.
Matúš Trišč
Zdroj foto: Filmtopia