Festival Be2Can 2021 otvorili dva výnimočné filmy

Ôsmy ročník prehliadky festivalového filmu z Berlína, Benátok a Cannes sa začal včerajším dňom a potrvá do nedele 24. októbra v 26 kinosálach v 19 mestách po celom Slovensku. Slávnostné otvorenie prehliadky prinieslo pre milovníkov festivalového filmu dve exkluzívne premiéry: Titán a Miluj svojho robota, ktoré si diváci mohli vychutnať v sále Činohry Slovenského národného divadla. Tá sa na jeden deň stala najväčšou kinosálou na Slovensku. Okrem 12 výnimočných filmov Be2Can ponúkne podujatie aj bohatý sprievodný program.

Be2Can má 8 rokov. Jeho smer sa nezmenil, ale šírka záberu a pozitívne ambície áno. Dôkazom je 12 filmov v hlavnom programe, ktoré najlepšie definujú zmysel prehliadky, kde máte v instantnej týždennej forme nasať súčasné trendy svetovej festivalovej kinematografie,“ tvrdí riaditeľ mediálnej spoločnosti Film Europe Ivan Hronec. Pred plnú sálu v Činohre SND predstúpil v dobrej nálade, spoločne so svojím synom, Dominikom Hroncom, ktorý je v spoločnosti Film Europe kreatívnym riaditeľom. Z festivalu v Cannes prináša Be2Can 2021 najšokujúcejší film Titán, ktorý získal hlavnú cenu Zlatú palmu. Medzičasom sa tento neobyčajný film o láske dokonca stal francúzskym kandidátom na Oscara. Ako povedal Dominik Hronec, tento film je predovšetkým o hľadaní lásky. Pracuje s metaforou a je to aj násilný film, estetický, manieristický, vychádza z tradície New French Extremity, čo je hnutie filmárov 21. storočia, ktorí využívajú prvky násilia, sexu a veľmi dynamickej kinematografie. Šéf Film Europe Ivan Hronec vyzdvihol aj skutočnosť, že víťaz Zlatej Palmy z Cannes týmto gestom dokázal, že festival nie je len o konzervatívnych filmoch, no dáva priestor aj mladým, nekonvenčným filmárom. Konkrétne – v prípade snímky Titán, režisérke Julii Ducournau. Recenziu snímky si môžete prečítať na našom webe.


Ešte predtým, ako sa publikum mohlo ponoriť do body hororu so špeciálnym podtextom o hľadaní identity, o vzácnej láske dvoch ľudí, ktorí sa na tejto planéte akoby zázrakom stretli, lebo priznajme si úprimne, Titán je film, ktorý sa divákovi navždy zapíše do duše, pretože je to skrátka snímka, ktorú len tak ľahko v kinách neuvidíte (respektíve vôbec), ponúkol otvárací večer oddychovku.


Miluj svojho robota je osviežujúca romantická komédia, ktorá síce neotvára nové témy a filmov s obdobnými motívmi už bolo nakrútených pomerne dosť, no aj tak. Atmosférou, réžiou (Maria Schrader), prepracovaným scenárom s milými, vtipnými konverzačnými bonmontmi, si vás táto nesúrodá, roboticko-ľudská dvojica, získa od prvého momentu. Miluj svojho robota je chuťovka, ktorá však nie je plytká – kladie aj otázky, ktoré si budete po filme nepochybne klásť aj vy. Herečka Maren Eggert, ktorá vo filme stvárnila vedkyňu Almu, získala na festivale Berlinale cenu za najlepší herecký výkon, ktorá bola prvýkrát udeľovaná „unisex“. Snímka je zároveň nemeckým kandidátom na Oscara.


Vidieť v Činohre SND dvoch kandidátov na Oscara počas jedného večera prinieslo divákom nepochybne výnimočný zážitok. Oba filmy zanechajú stopu, o oboch sa určite bude hovoriť.


Be2Can ďalej ponúkne biografický film Nitram, zobrazujúci udalosti, ktoré predchádzali masakru Tanzánii. Za stvárnenie postavy masového vraha získal mladý herec Caleb Landry Jones cenu za najlepší mužský herecký výkon.

Fanúšikov historických filmov poteší snímka maďarskej režisérky Ildidkó Enyedi Ľúbil som svoju ženu. V nádhernej kostýmovej romanci exceluje francúzska herečka a bond girl Léa Seydoux. Z Cannes prichádza aj chrípková feéria U Petrovovcov zúri chrípka ruskou vládou prenasledovaného režiséra Kyrila Serebrennikova. Be2Can ponúkne okrem režisérskych velikánov aj úplných nováčikov. Napríklad snímku Začiatok,  majstrovskú a témou kritickú sondu z gruzínskej súčasnosti od režisérky Dei Kulumbegašvili. Ale aj víťazný film zo sekcie Un Certain Regard Uvoľniť päste od vychádzajúcej hviezdy ruského filmu Kiry Kovalenko. Jej snímka rozpráva nielen o strastiplnom živote na severe Osetska, ale aj o skľučujúcej láske rodiča.

Fanúšikovia vojnových filmov sa môžu tešiť na film Prirodzené svetlo, ktorý zobrazuje maďarskú vojenskú jednotku bojujúcu na strane nacistov v Sovietskom zväze. Naturalistická dráma získala cenu za najlepšiu réžiu pre Dénesa Nagya. Na Be2Can zavíta s filmom aj debutant Daniel Brühl, známy z filmu Goodybe Lenin, ktorý si zahrá samého seba vo filme Sused pranierujúcom hercov a súčasnú berlínsku smotánku.

Z filmového festivalu v Benátkach prichádza Małgorzata Szumowska a jej magická snímka Snežiť už nikdy nebude o tajomnom masérovi obšťastňujúcom varšavskú buržoáziu v súčasnom Poľsku. Prehliadka ponúkne aj čiernobielu snímku Drahí súdruhovia! zachytávajúcu krvavo potlačený protest od legendárneho ruského režiséra Andreja Končalovského. A ponuku ôsmeho ročníka uzatvára režisérka Gia Coppola, vnučka slávneho režiséra, ktorá si na paškál vo svojom filme Mainstream berie sociálne médiá a influencerov.

Be2Can považuje za dôležité organizovať aj sprievodný program. Pripravovať okrúhle stoly,  diskutovať s odborníkmi a širokou verejnosťou celospoločenské problémy, poukazovať na to, že film je dôležitým nositeľom myšlienok, ktoré treba v dnešnej spoločenskej situácii pripomínať. „V Cannes nebol v hlavnej súťaži slovenský ani český film 50 rokov. V Benátkach Pomaľované vtáča či teraz Cenzorka, no nie v hlavnej súťažnej sekcii. Pre profesionálny filmový svet je potom česko-slovenský film neznámou. Preto je potrebné, aby prebiehali diskusie na tému, čo robiť, aby sa slovenská kultúrna akcia dostala cez film na špičkové medzinárodné pozície,“ povedal Ivan Hronec, riaditeľ Film Europe.

V utorok 19. 10. v Kine Film Europe prebehne panelová diskusia s názvom

Slovenské filmy na Berlinale, v Benátkach a Cannes. Svoju účasť potvrdili Rastislav Steranka (Národné kinematografické centrum), Zuzana Bieliková (Slovak Film Commsision), Katarína Krnáčová (producentka filmu Piata loď), Peter Badač (producent animovaného filmu Šarkan), Peter Kerekes (režisér a producent filmu Cenzorka), Ivan Ostrochovský (producent a režisér filmu Služobníci), Kateřina Hroníková (režisérka filmu Ospalky). Moderátorom diskusie bude kreatívny riaditeľ Film Europe Dominik Hronec.

V stredu v spolupráci s Ligou za duševné zdravie prebehne diskusia pod názvom Duša a film (Nitram). Moderátorka Frédérique Halászová sa porozpráva so svojimi hosťami – psychológom prof. PhDr. Antonom Heretikom, CSc. psychiatričkou Silviou Poláčkovou a sociálnym pracovníkom Petrom Kulifajom. Hostia sa budú rozprávať o filme Nitram sledujúceho udalosti, ktoré v roku 1996 vyústili do masakra v Port Arthure v Tasmánii, v snahe pochopiť, prečo a ako k tomuto činu došlo. 

Vo štvrtok 21. 10. 2021 bude prebiehať v Kine Film Europe diskusia pod názvom Okrúhly stôl Michala Havrana. Michal Havran sa bude so svojimi hosťami rozprávať o filme Titán. Ten je totiž reprezentantom hnutia New French Extremity, kde za bleskami vizuálnej agresie, bizarnej erotiky, násilia, politických odkazov, hororových zmien tela (body horror) a patetického mučeníckeho mesianizmu predsa len ticho sedí duša a prosí o pomoc. Hosťami diskusie budú filmový kritik a copywriter Michael Papcún a spisovateľ Ondrej Štefánik.

Všetky diskusie bude možné sledovať online formou livestreamu na facebookových stránkach Film Europe, Be2Can a na sociálnych sieťach mediálnych partnerov.

Zámerom Be2Can je obohacovanie diváka – pomôcť mu spoznať festivalový film, vysvetľovať filozofickú aj sociálnu rovinu uvedených snímok. Takmer každý film bude počas prehliadky odprezentovaný odborníkmi z kultúrnej obce. Diváci tak budú mať možnosť počas filmových úvodov spoznať film bližšie a spoznať jeho kontext v súčasnej audiovízii. Jednotlivé filmové úvody a ich autorov môžete vidieť v Kine Film Europe a Kine Lumière.

Ku každej predanej vstupenke získava divák aj týždenný voucher k videotéke Edisonline. Získava tak šancu spoznať filmy Be2Can v širšom kontexte, napríklad cez predošlé snímky režisérov z programu ôsmeho ročníka. Okrem toho môže zdarma vyskúšať VOD platformu, ktorá ponúka stovky filmov a 2 prémiové televízne stanice.

 

Zdroj: Marek Suchitra, PR manažér spoločnosti Film Europe, doplnené redakciou mojakultura.sk

Zdroj foto: Film Europe SK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno