Requiem pre sólové hlasy, zbor, orchester a organ Gabriela Faurého dnes patrí medzi najpopulárnejšie diela skladateľa, hoci v čase svojho vzniku sa netešilo veľkej obľube. Je to Requiem o pokoji a hudbou vyjadruje povznášajúce emócie. Vypočuť si ho budete  môcť v podaní ženského komorného zboru Les Sirènes, v nedeľu 16. apríla v koncertnej sieni Klarisky.

Bratislavský ženský komorný spevácky zbor s francúzskym názvom Les Sirènes (v preklade Sirény), pod vedením zbormajstra a dirigenta Lukáša Kunsta, sa už v Bratislave dostal do povedomia milovníkov hudby a niekoľkými úspešnými koncertmi sa stal obľúbeným a vyhľadávaným hudobným zoskupením.


Pre tento zbor je príznačná precízna snaha o čo najvyššiu kvalitu interpretácie každej hudobnej predlohy. Ich devízou je však i to, že sa zameriavajú na všetky poslucháčske skupiny. Svoj spevácky repertoár majú tak široký a rôznorodý, že dokážu zaujať nielen všetky vekové skupiny a poslucháčov rôznych hudobných žánrov, ale oslovujú rovnako mierne, stredne i vysoko náročných poslucháčov hudby. To sa odzrkadľuje priamo na ich koncertoch. Zbormajster Lukáš Kunst veľmi fundovane vyberá nielen repertoár zboru, ale aj svojich hudobných spoluúčinkujúcich, a to či už sólistky a sólistov alebo samotných hudobníkov.


Zbormajster Lukáš Kunst. Foto: Martin Bača

Nemusíme ani siahať v pamäti ďaleko do minulosti, aby sme uviedli príklad vynikajúcej syntézy všetkého vyššie uvedeného. Posledný koncert Les Sirènes 19. marca v Moyzesovej sieni sa niesol v barokovom duchu. Dramaturgický výber dirigenta v čase pôstu ani nemohol byť lepší. Gloria od Antonia Vivaldiho v prvej časti a Stabat mater od Giovanniho Battistu Pergolesiho, v sprievode vynikajúceho Hilaris Chamber Orchestra pod vedením Alana Vizváryho, sólistky Dominika KrčištováKatarina Ďurdinová, to všetko už samo o sebe svedčí o príjemnej symbióze titulu a interpretov.


Aby nebolo málo, zbor prišiel s veľmi zaujímavou a nekonvenčnou formou koncertu, kde sa réžie ujala jedna z členiek zboru – herečka Renáta Rea Ryníková. Zatiaľ čo prvá časť bola klasická, koncertná, druhá časť ohúrila divákov svojím dramatickým spracovaním. Javiskové svetlá, divadelné líčenie, jednoduché kostýmy, umelecký prednes, tanec i herectvo spolu so silnou hudbou orchestra, spevom zboru a sólistiek bol isto pre celú dvestotridsaťmiestnu zaplnenú sálu obrovský umelecký zážitok. Ten sa odrazil aj v podobe standing ovation potleskom burácajúceho publika.


Za zmienku  však určite stoja aj iné koncerty, a to napríklad vypredaný Novoročný  koncert v Pisztoryho paláci, kde mali diváci zasa možnosť zažiť atmosféru „veľkej párty“. Dámy oblečené vo vypasovaných rifliach, s rozpustenými vlasmi a vo vysokých opätkoch sa jemne pohupovali v rytme svetoznámych muzikálových hitov. To všetko v sprievode pánskej hudobnej kapely House band of Les Sirènes vo veľkej svetelnej šou. Čo viac ste si na Novoročnom koncerte mohli priať?

Alebo spomeňme posledný koncert v Klariskách. Vypredaný veľký vianočný koncert v decembri minulého roku, plný známych vianočných kolied a piesní, v sprievode harfy, orchestra i kapely.

Sólistka Dominika Hanko, soprán. Zdroj foto: archív Dominiky Hanko

A čo si pre vás Les Sirènes pripravili tentoraz? V nedeľu 16. apríla v koncertnej sieni Klarisky, ako bodka za Veľkou nocou, zaznie slávnostné Requiem od Gabriela Faurého. Ako sólisti sa nám predstavia sopranistka Dominika Hanko zo Slovenskej filharmónie a barytonista Pavol KubáňNárodného divadla v Prahe. Ženský komorný zbor v bohatom dvadsaťčlennom počte bude sprevádzať ženský komorný orchester The Ladies Ensemble. Pod dirigentskou taktovkou Lukáša Kunsta odznejú aj ďalšie dve skladby od Gabriela FauréhoMarie, Mater gratiaeCantique de Jean Racine.

Barytonista Pavol Kubáň

Tento Faurého večer v Klariskách si určite nenechajte ujsť.

Vstupenky si môžete zakúpiť v sieti predpredaj:

https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/velkonocny-koncert-les-sirenes-bratislava-2023-04-16/

Zdroj: o koncerte informoval zbormajster Lukáš Kunst

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno