Dojmy z novej, ale tradične morbídnej Wednesday

Dlho očakávaný seriál o najvýraznejšej postave z rodiny Adamsovcov už je k dispozícii na Netflixe a u divákov a diváčok žne úspech.

Problémová Wednesday je kvôli správaniu znova vyhodená zo školy a jej rodičom napadá už iba jedno jediné miesto, kde by si s ňou ešte mohli dať rady. Tým miestom je škola Nevermore pre „vyvrheľov“, kde sa spoznali aj Morticia a Gomez. Wednesday má však problém zapadnúť aj tu. Okrem toho sa ju niekto pokúsil zabiť hneď v prvé dni na škole. Inteligentná a sarkastická Wednesday musí zistiť kto a prečo usiluje o jej život a tiež vyriešiť sériu záhadných vrážd v okolí.


Či už patríte medzi fanúšikov pôvodných filmov alebo ešte pôvodnejšieho čiernobieleho seriálu, tieto nové epizódy od slávneho režiséra rozprávkových hororov Tima Burtona vás s najväčšou pravdepodobnosťou budú tiež príjemne baviť. Svojim spôsobom zahral na správnu strunu u ľudí, ktorí už súrne potrebovali náhradu za fantazijný a hravý školský svet Harryho Pottera. Nápaditý Burtonov prístup napĺňa seriál zaujímavými motívmi a v súčinnosti s napínavou detektívnou povahou príbehu nuda skrátka nehrozí.


Najsilnejšou stránkou celého projektu je Jenna Ortega v hlavnej úlohe. Jej prenikavý pohľad a kamenný výraz zhmotňujú odmeranosť a iróniu, najcharakteristickejšie vlastnosti mladej, svojsky zmýšľajúcej pubertiačky. Burton si je vedomý svojho celkového hereckého výberu a veľkoryso nás necháva sa vynadívať na zaujímavé typy hercov v častých veľkých detailoch, hoci nie všetci zvládajú svojím hereckým umením držať krok s hlavnou predstaviteľkou. Symbolickú rolu v seriáli získala aj Christina Ricci, pôvodná Wednesday z dobre známej filmovej série.


Príjemné sledovanie narúšali iba nedostatky plynúce zo samotného konceptu rodiny Adamsovcov, ktorým trpeli aj pôvodné príbehy. Ide o akúsi nesúrodosť medzi obdivovaním smrti a strachom o vlastný život. Wednesday preto stojí v pozícii osoby, ktorá musí neustále zrádzať vlastnú povahu a názory. Trochu nešťastne zvolený je aj konflikt medzi hrdinkou a ostatnými študentami. Predsa len, ak je niekto šikanovaný za odlišnosť práve na škole pre zvláštne deti, núti vás to pýtať sa základné otázky o logike príbehu.


Zbytočne sa v tom však netreba do hĺbky rýpať. Na seriál Wednesday sa pozerá naozaj dobre a to vďaka burtonovksej atmosfére, skvelému castingu, pútavej zápletke a vzácne naivnej rozprávkovosti.

 

Matúš Trišč

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno