V predvianočných dňoch prináša Dvojka už po tretíkrát na obrazovky jedinečnú hudobnú súťaž Virtuózi. Predstavia sa v nej najväčšie talenty slovenskej klasickej hudby. Víťazom minulého ročníka sa stal klavirista Ryan Martin Bradshaw, prvý rezidenčný sólista Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Oslava klasickej hudby sa začala už v piatok 25. novembra o 20.10 h na Dvojke. Výnimočný talent, odhodlanie, pracovitosť a radosť z hrania – aj to sú vlastnosti, ktoré robia z malého hudobníka virtuóza. O tom, že tieto vlastnosti majú aj slovenské deti, sa diváci mohli presvedčiť na vlastné oči už v prvom národnom kole. Divákov ním bude sprevádzal moderátor Martin Vanek, ktorý sa dlhodobo venuje detskej opere, jej tvorbe a popularizácii. Z prvého kola postúpili 4 talentovaní hudobníci do medzinárodných kôl. Ich výkony bude v národnom kole hodnotiť porota v zložení Adriana Kučerová, Adrián Kokoš, Jozef Lupták a Apor Szüt.


Nasledovať budú dve semifinálové medzinárodné kolá, ktoré Dvojka odvysiela 2. a 9. decembra, medzinárodné finále prinesie Dvojka 16. decembra. Medzinárodnými kolami bude divákov sprevádzať moderátorka Ida Nowakowska, na ktorú sú už diváci tejto súťaže zvyknutí. Vo finálovom vysielaní bude mať dokonca novú posilu v podobe Remee Jackman, ktorá do Virtuózov príde z prostredia pop music. Remee bola osem rokov jednou z hlavných porotkýň dánskeho X-Factoru.

Vďaka Virtuózom diváci spoznajú výnimočné talenty nielen zo Slovenska, ale aj z ostatných krajín V4, teda Česka, Poľska a Maďarska. Každý rok je zapojená aj jedna krajina, ktorá nie je súčasťou V4 zoskupenia. V aktuálnej sérii to bude Slovinsko.


Spomedzi slovenských nádejných hudobníkov si diváci budú môcť pozrieť a najmä vypočuť výkony súťažiacich vo veku od 11 do 17 rokov. Hrať budú na rozličných hudobných nástrojoch – klarinete, husliach, klavíri, marimbe, zobcovej flaute, cimbale či akordeóne. Každá z krajín bude mať svojho národného víťaza. Týchto 5 najtalentovanejších virtuózov získa odmenu vo výške 10 000 eur a možnosť vystúpiť v najslávnejších koncertných sálach sveta. Vo finále medzinárodných inštitúcií nebude ani toho roku chýbať Plácido Domingo ml..


Zdroj: TS Stanislav Čačko, PR manažér RTVS

Zdroj foto: archív RTVS

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno