Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení v Bratislave vychovala väčšinu úspešných aktívnych slovenských filmárov a filmárok. V piatok 8. novembra 2019 otvorí svoje brány verejnosti, najmä študentom a študentkám stredných škôl.


V rámci Dňa otvorených dverí predstaví štúdium vo svojich desiatich ateliéroch a na katedrách, a poodhalí aj zákulisie filmárskeho remesla.


Vysoká škola múzických umení oslávila tento rok 70. výročie svojho založenia. Jej Filmovú a televíznu fakultu čaká budúci rok oslava 30 rokov existencie a v súčasnosti ponúka štúdium filmovej a televíznej scenáristiky, réžie hraného a dokumentárneho filmu, kamery, animovanej tvorby, strihovej a zvukovej skladby, produkcie, vizuálnych efektov a audiovizuálnych štúdií. Medzi pedagógov fakulty patria dnes už slovenské filmové legendy, napríklad režiséri Stanislav Párnický, Dušan Trančík a Martin Šulík, scenárista Ondrej Šulaj, či legendárny kameraman Stanislav Szomolányi. Strednú generáciu pedagógov tvoria aktívni, medzinárodne oceňovaní tvorcovia, akými sú režisér Peter Bebjak, dokumentaristi Robert Kirchhoff, Peter Kerekes, scenárista Marek Leščák, animátorky Vanda Raýmanová, Katarína Kerekesová a množstvo ďalších. Rady pedagógov rozširuje aj najmladšia generácia úspešných nastupujúcich tvorcov.


 

Deň otvorených dverí bude rozdelený do 2 identických blokov so začiatkami o 9.00 a o 11.00 hod. Po úvodnej prezentácii fakulty v jej kinosále budú pre záujemcov a záujemkyne pripravené prezentácie v jednotlivých ateliéroch a na katedrách, ale aj otvorená debata s úspešnými súčasnými i bývalými študentmi a študentkami. Okrem podrobností o štúdiu sa tak dozvedia aj zákulisné informácie o tom, ako vnímajú mladí tvorcovia a tvorkyne možnosť uvádzať svoje filmy na najprestížnejších svetových festivaloch, alebo v kinách po celom Slovensku. Chýbať nebudú premietania školských filmov a sprístupnených bude aj niekoľko takých snímok, ktoré v súčasnosti reprezentujú školu i Slovensko na festivaloch v zahraničí.


PROGRAM:
DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ sa bude konať v piatok 8. novembra 2019 v dvoch identických blokoch.
• 9.00 – začiatok formou prezentácie fakulty v jej veľkej kinosále, moderátorka: Barbora Bakošová
• V rámci voľného pohybu po škole od 9.30 do 11.00:
– prezentácie jednotlivých ateliérov a katedier v ich priestoroch
– otvorená debata s úspešnými študentmi a absolventmi školy v malej kinosále
– premietanie bloku filmov v slučke v kinosále
– možnosť získať doplňujúce informácie a študijnú literatúru v infostánku vo vestibule
• 11.00 začiatok druhého, rovnakého bloku, formou prezentácie fakulty v jej kinosále, moderátorka: Barbora Bakošová
• Voľný pohyb po škole s rovnakými možnosťami, ako sú spomenuté vyššie – od 11.30 do 13.00.

Zdroj: TS – Peter Gašparík
Zdroj foto: Filmová a televízna fakulta VŠMU

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno