Vznik subkultúry dark academia sa pripisuje roku 2015, keď sa o nej začalo hovoriť na sociálnej sieti Tumblr. Estetika “temnej akadémie” v sebe najčastejšie spája pocity nostalgie a romantického pesimizmu, ktorý na ľudí často dolieha práve v jesennom období. Pojem však súvisí aj so zobrazovaním gotiky a odevnej módy z 30. a 40. rokov, ale najmä má súvis s literatúrou a vzdelaním ako takým.
Estetiku „dark academia“ preto najlepšie reprezentuje napríklad študovňa starej anglickej univerzity s veľkou knižnicou, tmavohnedým nábytkom či tieňmi, ktoré dopadajú do rokov miestnosti.
Túto estetiku obľubuje aj množstvo filmových divákov, ktorí s príchodom jesene či zimy dostávajú chuť zostať cez víkend doma a pri čaji a deke si chcú pozrieť filmy, ktoré sa im s touto ročnou dobou spájajú najviac. Hovorí sa aj o tom, že subkultúru môžu do veľkej miery tvoriť ľudia, ktorí vyrástli na sledovaní filmovej série Harry Potter.
Prinášame vám redakčný výber filmov zo žánru dark academia, ktorý ešte nie je celkom definovaný, no filmoví nadšenci ho v súčasnosti veľmi radi vyhľadávajú.
Malá princezná (A Little Princess, 1995)
Film Alfonsa Cuaróna podľa knižnej predlohy Francesa H. Burnetta rozpráva príbeh malej Sáry, ktorá v roku 1914 odchádza z Indie, aby mohla navštevovať prominentnú dievčenskú školu v New Yorku, zatiaľ čo jej otec ide do vojny. Príbeh o priateľstve, nevyhnutnom porušovaní zväzujúcich pravidiel a odvahe snívať sa odohráva v prostredí honosnej internátnej školy, kde môžu byť deti v bezpečí pred zimou a sociálnou nerovnosťou na newyorských uliciach. Jedinou hrozbou pre Sáru je riaditeľka školy, ktorá Sárinu neposlušnosť a popularitu medzi ostatnými dievčatami neznesie.
Mexický filmový vizionár Alfonso Cuarón a kameraman Emmanuel Lubezki, ktorý nakrútil filmy ako Ospalá diera, Mexická jazda, Potomkovia ľudí či Revenant, spolu vytvorili magický rodinný film s útulnou atmosférou a nadčasovým posolstvom.
(dostupné na Filmy Youtube)
Teória všetkého (The Theory of Everything, 2014)
Hercovi Eddiemu Redmaynovi priniesla rola vedeckého génia Stephena Hawkinga v roku 2015 Oscara za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe. Životopisná snímka z akademického aj osobného rodinného prostredia priniesla neuveriteľný príbeh o vzniku jednej z najvýznamnejších teórií o fungovaní vesmíru. Dopĺňajú ho však aj dramatické osobné udalosti v Hawkingovom živote, ktorý ovplyvnila najmä nevyliečiteľná choroba a jej nepriaznivá prognóza, čo sľubovala vedcovi len pár rokov života. Stephen túto predpoveď prekonal aj vďaka manželke Jane, ktorá roky stála po jeho boku. Pre herečku Felicity Jones išlo o jednu z prelomových úloh v jej hereckej kariére.
Ak si chcete užiť skvelé herectvo, nefalšovaný britský prízvuk, prostredie anglických akadémií a nechať sa vyzvať veľkým príbehom, Teória všetkého od režiséra Jamesa Marsha to všetko ponúka.
(dostupné na Apple TV+)
Kód enigmy (The Imitation Game, 2014)
Príbeh ďalšieho britského génia si získal pozornosť vďaka životopisnému filmu Mortena Tylduma, v ktorom si Benedict Cumberbatch zahral vynálezcu, matematika a kryptografa Alana Turinga. Ten sa počas 2. svetovej vojny významne zaslúžil o rozlúštenie kódu enigmy a prakticky aj vzniku elektronických počítačov. Film zobrazuje dramatické vojnové obdobie a prelom v snahe o víťazstvo spojencov nad nacistami. Životopisná dráma sa však zaoberá aj osobným životom hrdinu, a ten Turingov mal skutočne tragický koniec.
(Dostupné na Voyo)
Harry Potter (séria filmov, 2001 – 2011)
Kto by nemal rád každoročné televízne reprízy slávnej filmovej série o Harrym Potterovi. V jesennom období sa už mnohí chystajú na príjemné filmové večery s obľúbenými hrdinami z čarodejníckeho sveta, ktorý je inšpirovaný práve britským akademizmom. Temné zákutia prastarej školy plnej tajomstiev a dobrodružstva vedia dokonalo dotvoriť príjemný jesenný večer, a hoci tieto príbehy už poznáme naspamäť, málokto z nás sa ubráni opätovnej ceste do Rokfortu, kde je vďaka čarom možné takmer všetko.
(dostupné na Max)
Spolok mŕtvych básnikov (Dead Poets Society, 1989)
Legendárny film s Robinom Williamsom v úlohe učiteľa literatúry, ktorý svojich študentov učí nielen myslieť, ale aj cítiť a prežívať. Autorita, ktorá navádza žiakov na zdravé rebelanstvo pochopiteľne narazí na nevôľu riaditeľa školy a rodičov, ktorí žiadajú, aby sa ich synovia v chlapčenskej škole zodpovedne pripravovali na ďalšie štúdium. Disciplína, tvrdý režim, nasledovanie dlhoročných pravidiel bez možnosti inovovať vyučovací proces a neustále pripomínanie si elitárskych cností. Zdá sa, že tomuto starému poriadku odzvonilo, keď sa v hlavách mladých chlapcov zaseje vôľa neplávať s prúdom, ale vytvárať si na svet vlastné názory.
Tom Schulman, ktorý za scenár filmu získal Oscara, bol pri písaní inšpirovaný profesorom Samuelom F. Pickeringom, ktorý ho učil na Montgomery Bell Academy.
(dostupné na Apple TV+)
Nevinnosť (Innocence, 2004)
V škole pre dievčatá sa deti učia všetko potrebné na to, aby sa stali pravými ženami. Čo sa však stane, keď túto školu opustia? Čo ich čaká keď dospejú? Je možné, že si raz nespomenú na nič z toho, čo pre ne v detstve znamená celý svet?
Nevinnosť režisérky Lucile Hadžihalilović je v tomto rebríčku najkontroverznejším filmom. Autorka v tajomnej mysterióznej snímke metaforicky zobrazuje prerod dievčat na ženy, pričom neraz zachádza na hranicu morálneho zobrazenia detí vo filme. Myšlienkový obsah filmu však prekonáva divákov prvotný nepokoj. Autorka pomalým rozprávaním a zobrazením tajomnej školy, hustého lesa v jeho okolí a temnej vodnej hladiny napokon prináša silný umelecký zážitok.
(momentálne nedostupné online)
Bonus: Dorian Gray (2009)
Knižné dielo Oscar Wilda Portrét Doriana Graya je považované za jedno z kľúčových pokiaľ je reč o mladom subžánri dark academia. Gotický román s prvkami hororu pojednáva o úpadku ľudskej duše človeka z vyššej spoločnosti, ktorý uverí, že život je možné naplniť iba oddaním sa slasti. Režisér Oliver Parker v roku 2008 toto dielo preniesol na filmové plátno a pokúsil sa zachytiť jedinečnosť a hĺbku Wildovho príbehu.
(momentálne nedostupné online)
Matúš Trišč