Síce vám nemôžem vzhľadom na súčasnú situáciu momentálne v relácii Kinotip priniesť tipy na tie najzaujímavejšie filmy z ponuky vašich obľúbených kín, tak ako ste si už možno zvykli, no môžem vám tentokrát poradiť, čo dobré sa dá pozrieť priamo z pohodlia vašej obývačky ak sa nudíte v domácej karanténe. Či už dobrovoľnej alebo povinnej.


V sérii troch článkov vám dám množstvo tipov na dobré, výborné či priam geniálne filmy. A keďže bezkonkurenčne najlepší a najrozmanitejší výber kvalitných snímok ponúka momentálne rozhodne Netflix, ním začneme. Okrem skvelých seriálov ako Narcos: Mexiko, Gangy z Birminghamu, Sexuálna výchova, Volajte Saulovi, Mindhunter, Dom z kariet, Black Mirror, Dredevil, The Punisher, Vikingovia alebo Ozark či Papierový dom, tu môžete siahnuť aj po skvelých filmoch. A to nielen tých nových, teda nedávno vydaných, ale aj starších.


Horse Girl: tip na bizarný a uletený film

Poďme však najskôr k tým najnovším. Ak máte radi premyslené psychologické sci-fi trilery so sympatickým presahom, španielsky film Diera je pre vás ako stvorený. Ide o metaforický príbeh o fungovaní súčasnej spoločnosti bez ohľadu na to, v akej krajine sa nachádzate. Drsná výpoveď o chamtivosti, nenásytnosti, slobode a solidarite. Vzhľadom na to, že ide o film, o ktorom je lepšie nevedieť vopred ideálne vôbec nič, nechcem prezrádzať dej a spoilerovať, preto iba napíšem, že rozhodne stojí za vašu pozornosť a mali by ste mu dať šancu. V prípade, žeby vás Diera oslovila, skúste aj podobne rafinovanú a formálne mimoriadne pútavú sci-fi drámu V mesačnom svetle.


Ak máte radi napätie a príbehy zasadené do reálneho, autentického prostredia, čaká na vás talianska dráma Ultras v réžii Francesca Lettieriho. Prináša surový pohľad priamo do centra futbalových ultras. Tri generácie členov a ich rozličné názory postupne eskalujú do nevyhnutného fatálneho konca. Nejde síce o dokonalé dielo, asi najviac prekáža predvídateľnosť a klišéovitosť, no napriek tomu film reže pod kožu a danú tému rozoberá pomerne komplexne. V rámci hranej tvorby by vás mohli zaujať ešte filmy To posledné, čo chcel, kde sa predstavili napríklad Anne Hathaway, Ben Affleck či Willem Dafoe alebo svieža akčná komédia v hlavnej úlohe s Markom Wahlbergom Spravodlivosť podľa Spencera.


What Did Jack Do režiséra Davida Lyncha.

A keby ste mali chuť na niečo skutočne bizarné a uletené, určite odporúčam Horse Girl Jeffa Baenaea či najnovší surreálny ,,kraťas“ Davida Lyncha What Did Jack Do? A skoro by som zabudol, stopercentne sa nebojte ani novinky bratov Sadfieových s názvom Drahokam. Čaká vás totiž veľmi príjemné prekvapenie.

Ak však radšej trávite čas pri dokumentoch, aj v tejto kategórii má pre vás Netflix slušný výber. Mimoriadne pútavé sú obzvlášť dva portréty hudobníkov. Prvý s názvom Miles Davis: Birth of the Cool rozpráva príbeh jazzovej legendy, druhý s názvom Everybody´s Everything zase mapuje krátky, no o to búrlivejší život zosnulého rapera Lil Peepa. Za zmienku stojí aj snímka Americká fabrika, ktorá získal tento rok Oscara za najlepší celovečerný dokumentárny film.

Môžeme sa presunúť k starším snímkam ktorých má Netflix v ponuke habadej. V tejto sekcii by som vám jednoznačne odporučil skutočné príbehy Vlk z Wall Street (2013) Martina Scorseseho a Barry Seal: Nebeský gauner (2017) o odvážnom a prefíkanom letcovi, ktorému nerobilo problém spolupracovať naraz s drogovým kartelom, CIA či DEA. Stvárnil ho, ako inak skvele, Tom Cruise. Dynamická, vtipná, ale miestami aj poriadne mrazivá ,,podívaná“. Nudiť sa nebudete ani pri kriminálkach Američan (2010) z dielne Antona Corbijna či Za každú cenu (2016), kde dvaja bratia – lupiči (Ben Foster a Chris Pine) vedú pomerne vyrovnaný súboj s texaským šerifom (Jeff Bridges), ktorý nerád prehráva a každý prípad dotiahne až do konca. Nielen, že ide o skvelú réžiu Davida Mackenzieho, treba spomenúť aj skvelú hudbu. Postarali sa o ňu Nick Cave a Warren Ellis.

Keby ste chceli následne trocha spomaliť, určite by som vám odporučil pomalé, komorné drámy Prízrak (2017) Davida Loweryho, kde si zahrali ústrednú dvojicu Rooney Mara a Casey Affleck alebo Stratené v preklade (2003), kde sa zase predstavili Scarlett Johansson a Bill Murray. Dobrou voľbou bude určite aj zatiaľ posledná snímka Paula Thomasa Andersona Niť z prízrakov (2017). No a keby ste chceli niečo žánrovo bohaté, čo sa nedá zaškatuľkovať, bez najmenších pochýb skúste originálne a formálne úchvatné dielo Birdman (2014). Postaral sa oň päťdesiatšesť ročný Mexičan Alejandro González Iñárritu. Neoľutujete ani ak si pustíte bravúrne vyrozprávanú životopisnú drámu Adama McKaya ocenenú Oscarom za scenár, Stávka na neistotu (2015).

No a na záver by so vám ešte rád odporučil niečo z úplných klasík. Jednou takou je aj kultové dielo Stevena Spielberga Blízke stretnutie tretieho druhu (1977). Na Netflixe však nájdete aj triler Vysoká hra patriotov (1992) s Harrisonom Fordom, brilantnú sci-fi Terryho Gilliama Dvanásť opíc (1995) či výbornú gangsterku Krycie meno Donnie Brasco(1997) s Johnnym Deppom a Al Pacinom. Ak vám vyjde čas, skúste aj Firmu (1997) Sydneyho Pollacka alebo muzikál Chicago (2002) Roba Marshalla. Príjemné pozeranie.

Martin Adam Pavlík
Zdroj foto: Ultras – Netflix, Drahokam – A24, What Did Jack Do – Netflix, Horse Girl – Netflix

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno