Nová pesnička Against the Wind od banskobystrickej kapely Cascabel prekvapila. Zachovávajú si svoju poetiku, no tak trošku menia hudobný štýl. A na ceste je aj platňa.


Pieseň Against the Wind sa objavila pred pár dňami premiérovo na sociálnych sieťach. Bude tvoriť súčasť pripravovaného albumu s názvom Rum Tales. Tú pripravujú Cascabel spoločne s českou kapelou Cheers z Plzne, ktorá má podobné žánrové zameranie ako Banskobystričania. Obe kapely album spoločne pokrstia v Plzni v Divadle Pod Lampou v sobotu 26. októbra. Album vyjde aj na 10 – palcovom vinyle.
Tým, čím je pätica muzikantov od vzniku skupiny v roku 2014 (rozhovor s lídrom skupiny nájdete na našom webe), povestná, teda energickou a nadupanou muzikou, v ktorej sa mixuje dravosť punkovej hudby a poetika folku, v novej piesni nie je až také citeľné. V pesničke Against the Wind tak trochu menia štýl, atmosféru, zvoľňujú tempo. Je pokojnejšia, punku, na ktorý sme boli u muzikantov zvyknutí, je v nej minimum. Skrátka, taká „pohoda, klídek, tabáček“. Prečo tá zmena? „Náš kontrabasista Tomáš si zadovážil bendžo a keďže nemáme radi country, skôr taký pochmúrnejší štýl hrania na bendže, blízky Mumford & Sons, tak sme vydumali takúto pieseň. Nechceli sme ani nič rýchle znova priniesť, ale vyskúšať si, ako nám ide takzvaná pohodovka. Určite nejdeme smerovať celú tvorbu na túto nôtu. Keďže piesne pribúdajú v playliste, tak trochu chceme spestriť set aj niečím iným,“ hovorí spevák a gitarista kapely Lukáš Palatínus.


Rovnako prejav speváka korešponduje s pesničkou v pomalšom tempe, je miernejší, ostrosť a dynamika sa vytratili: „Nechcel som už len vrieskať, ale skúsiť si aj túto polohu hlasu. Nemyslím, že by sa dynamika vytratila. Je tam, len v inej podobe, ako sme doposiaľ mali u nás zvyk. Chceli sme si počas setu dať do playlistu aj spomínanú oddychovku,“ dopĺňa Lukáš.
Kapela využívate aj nový moment, keď bez nástrojov spievajú vo viachlase, čo do nálady aj aranžmánu pesničky pekne zapadá. Aj a capella štýl je v prípade Cascabel novinkou: „Už na počiatku vzniku našej tlupy sme si chceli vyskúšať aj a capellový part. Dostať ho do nejakej piesne, len sme to nevedeli zaspievať pretože rum dominoval nad trénovaním,“ s povestným humorom a spontánnosťou reaguje Lukáš. Ako to teda bude na ďalších koncertoch s tým rumom? „Do tejto piesne sa nám hodila a capella vsuvka, tak sme si vydumali harmónie a nacvičili to už aj s tým na live akcie. Takže rum až po akcii, tým pádom.“


Čo však chlapci striktne dodržiavajú, je čistá akustika, ktorá znie aj v tejto skladbe kompaktne. Dobre spolu ladí s textom a celkový sound kapely tak ostal nepoškvrnený elektronikou: „V žiadnej našej piesni nevyužívame elektroniku, sme čisto za akustické prevedenie piesní bez zbytočných ozdôb. Chceme tak tvoriť, aby sme to vedeli zahrať aj bez elektrického prúdu, čo sa nám viackrát oplatilo. Napríklad, na dvoch akciách vypadol prúd, zo všetkých kapiel sme mohli hrať len my, tak sme si zohnali rýchlo sviečky, rozložili ich okolo seba a začali hrať unplugged, bolo to neskutočné. Rovnako aj na festivale Slovenské Alternatívne Leto, ktoré bolo teraz cez leto v Revišti bolo množstvo kapiel s elektronikou a práve týmto si nás ľudia zapamätali, ako sme sa dopočuli spätne. Keď zrazu po odprataní macbooku z pódia prišli akustické nástroje, ľudia ostali kus v šoku, čo to ide byť,“ spomína na vydarený festival spevák.
Autorom motívu novej skladby je práve Lukáš Palatínus. Vznik Against the Wind nemal žiadne mimoriadne okolnosti. Počas nahrávania hudobných motívov vymyslel hlavnú melodickú linku, ktorú nahral a poslal chalanom z kapely. Bol to práve Tomáš (kontrabas/bendžo), ktorý navrhol, že do piesne by sa hodilo bendžo. Izák Šoltés, ktorý hrá na husliach a vytvára špecifický sound formácie, to podčiarkol svojou charakteristickou interpretáciou a koncept bol na svete. „Na akciách hráme druhú slohu štandardne v starom šate, kde spievam viac ukričane, inak koncept ostáva,“ dopĺňa Lukáš.
Klip je až minimalisticky jednoduchý – je to akási „road movie“ bez tvárí, len cesta, ktorá nevedie nikam. Cascabel ho aj chceli nakrútiť inak, ako predošlé klipy. Náhoda chcela, že cestou na koncert do Šaľe spal Lukáš na zadnom sedadle, zobudil sa a jeho pohľad padol na rozkolísanú ozdobnú lebku na prednom skle auta. Navrhol gitaristovi Martinovi, aby ten záber nakrútil z miesta, kde sedel. Vznikol tak 3-minútový záber, ktorý aj využili v klipe: „Mám rád aj filmy na jeden záber, ale na druhej strane, toto nechcem prirovnávať k dákej kinematografii. Ide len o jednoduchý záber, kde sa deje minimum a do toho ide text piesne. V jednoduchosti je krása,“ uzatvára Lukáš Palatínus.
A v našej redakcii tento song určite odporúčame. Je síce atmosférou odlišný, ako hity, ktoré poznáte od tejto soundom aj zjavom originálnej kapely, ale muzikanti nestrácajú svoju tvár. Pohodovku nespravili preto, aby sa zapáčili širšiemu publiku. Oni už to svoje majú. Keď sa započúvate do textu, objavíte v ňom aj určitú clivotu. Spievajú o vtákoch, ktoré lietajú v daždi, proti vetru a cítia bolesť: „U vtákov je známe, že keď sa schyľuje k dažďu tak lietajú nižšie. Vzal som to ako metaforu na ľudí. Keď sú problémy, tak nie, že by zabrali, ale práve sa utiekajú až k prízemným činom. Je to také smutné konštatovanie, a len pár ľudí sa udrží, zaberie a snaží sa veci napraviť, vyriešiť, letieť proti vetru a dažďu.“


Zuzana Vachová
Foto: Cascabel

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno