Norah, ako ju máme radi, vydala svoj prvý album s vianočnými pesničkami. Sú na ňom také, ktoré poznáme – štandardy, ale skomponovala aj vlastné. Ak ste tento album ešte nepočuli, je to tak trošku chyba. Vaša.

Všetci dobre vieme, akou ošemetnou záležitosťou sú vianočné pesničky. Už keď prichádza október, začínajú sa ozývať a doslova tráviť ovzdušie – máme na mysli tých pár hitoviek, ktorým v rádiách neomylne kraľujú dve: Last Christmas a tú druhú, to je aj ťažké vysloviť bez búriaceho sa žalúdku. No veď viete, All I want for Christmas… is not to listen to this song anymore…


A predsa sa dajú vianočné songy spraviť aj vkusne, zrejme len musíte vypnúť rádio a pustiť si legendárneho Tonnyho Bennetta, Dianu Krall či Norah Jones, príkladov by sa našlo mnoho. Nehovoríme v tomto prípade o vyslovene jazzových spevákoch, pretože vokálny prejav má len určité prvky jazzu, či skôr swingu, no predsa, pridaná hodnota týchto piesní prináša do modernej populárnej hudby ďaleko viac senzibility a nepochybne aj kvality. Práve títo speváci sa starajú o to, aby odkaz legendárnych interpretov ako Frank Sinatra či Elly Fitzgerald neostal zapadnutý prachom. Mimochodom, spomínate si na vianočné piesne Elly? Jej temperamentnú Jingle Bells či naopak, v pomalom tempe odspievané „Biele Vianoce“? Tak to je ozajstná nostalgia, ktorej sa dnes asi len ťažko dočkáme, na gýč môžete zabudnúť, dokonca aj v prípade tak známych piesní ako je White Christmas.


V prípade Norah Jones určite nemôžeme hovoriť o jazzovej speváčke, ako ju mnohí kategorizujú, no do svojho prejavu nepochybne vnáša aj kus jazzovej senzibility. Dcéra známeho indického hráča na sitár Raviho Shankara a nevlastná sestra skladateľky a sitáristky Anoushky Shankar, dostala do vienka obrovský kus muzikality a zamatovo mäkký hlas neodolateľne príjemnej farby, s ktorým vie pracovať. Nikdy ho neforsíruje, z jazzového žánru je schopná vytiahnuť presne tú eleganciu a krásu, skombinovať ju s blues, soulom, folkom, a to spôsobom, ktorému rozumie aj popové publikum, aj preto doslova vystrelila v roku 2002, debutovým albumom Come Away with Me.


Vianočný album Norah Jones nesie názov I Dream Of Christmas a tvár mu dal známy producent Leon Michels – multiinštrumentalista, ktorý má svoju vlastnú kapelu. Je úplne jedno, že produkoval albumy popovým hviezdam ako Beyoncé či Jay Z, podstatné je, že americkú speváčku a jej songy nechal pulzovať svojím vlastným životom, nemenil im tvár len preto, aby sa prispôsobil vkusu väčšiny.


 Platňa obsahuje štandardy, medzi nimi aj známe hity ako White Christmas, Blue Christmas, Winter Wonderland, Christmas Time Is Here alebo remake známej pesničky Christmas Don’t Be Late, ktorú filmovo preslávili Chipmankovia, ale i šesť nových skladieb. Ťažko povedať, ktoré zaujmú publikum viac, no je zrejmé, že práve White Christmas, ktorá bola naspievané azda tisíckrát, je spracovaná v sviežej a originálnej verzii. Je to, akoby ste túto obohratú pieseň počuli po prvý raz. Už keď sa ozve klavírne intro v swingujúco, pulzujúcej rytmike, rýchlejšej, akoby ste čakali, pridá sa basa a bicie a ozve sa aj Jones, v melodike, ktorá je neodolateľne spevná a hlavne nie je taká rozvláčna, ako to spravidla ponímajú ostatní interpreti, pochopíte, v čom je čaro Bielych Vianoc v podaní tejto výnimočnej speváčky. Akustické prvky muziky oprostené od veľkého orchestra, len to najnutnejšie, čo potrebuje k sprievodu, dodávajú tomuto hitu krásnu jednoduchosť, no zároveň počuť aj mini jazzové sóla. Práve tie pesničku ozvláštňujú. Skrátka – Norah Jones v triu je tá ozajstná oprostená esencia, čistá akustika, radosť, bez tých pazvukov umelosti, ktoré sa na vás valia dnes z každej strany. Je nutné podotknúť, že stále si hrá na klavíri svoje party sama. Je rovnako presvedčivá vokalistka, ako aj klaviristka – nielen technická brilantnosť, ale najmä cit pre rytmiku, pulzáciu dôb a to, čo robí dobrý swing swingom – vnútorná štruktúra skladby, ktorú ako inštrumentalistka dokáže podchytiť.

Inak, Biele Vianoce nie sú otváracím trackom albumu, ešte aj v dramaturgii je Norah dômyselná, štandardy pekne popretkávala svojimi vlastnými piesňami. Jej Vianočný album otvára Christmas calling (Jolly Jones) a je to vcelku príjemné prekvapenie, pretože okrem slova „Christmas“ vlastne ani nemá s Vianocami táto pieseň spoločné zhola nič. Opäť úsporné inštrumentálne obsadenie s elektrickou basou, no čo zaujme na piesni, je jej melodika –tému v podaní speváčky si zapamätáte okamžite.

Hneď ďalšou piesňou je Christmas Don’t Be Late, ktorú preslávili Chipmankovia. Tento track je nepochybne výnimočný aranžmánom, okrem štandardnej rytmickej sekcii mu kraľujú plechové dychy, trombón, trúbka, dočkáme sa aj saxofónu, flauty a snivej zvonkohry. Norah spomaľuje tempo, čím sa dostáva do úplne novej, až rojčivej stratosféry. Sekunduje jej aj prekrásne trúbkové sólo a dychová sekcia spraví svoje: na piesni jej dáva nielen zvukovú mohutnosť, no vďaka voľnejšej štruktúre sa z komického hitu zrazu stáva prekrásna „lazy“ jazzová balada. Vďaka všetkým týmto zmenám – nielen tempu, ale hlavne inštrumentálnemu obsadeniu, dostala skladba úplne nový rozmer a zrazu ju ani nespoznáte. Tušíte, viete, že ste ju už niekde počuli, je to známa vec (s takým tým príjemným, polo stupídnym prejavom v origináli), no v tomto novom „kabáte“ a úplne odlišnou senzibilitou je to nová pieseň.

Christmas Glow, It’s Only Christmas Once A Year, You’re Not Alone – to sú skladby, v ktorých sa predstavuje nielen ako speváčka, klaviristka, ale i ako autorka. A treba povedať, že sú skomponované jej typickým rukopisom, no okrem textov evokujúcich zimné témy veľa toho s Vianocami nemajú spoločné. Čo vôbec nie je na škodu veci, pretože vytvoriť celý album v jednej šablóne možno trošku naivných melódií, by bola jedna veľká nuda. Takto kolekciu piesní tvoria autorské piesne a známe hity, ktoré sa v interpretácii tejto americkej speváčky dokážu zmeniť na inteligentné a sofistikované skladby. Ďalšia z pera speváčky – A Holiday With You už skôr pripomína vianočné pesničky, má typický vianočný text (stromček, zima, „would you like to spend Christmas with me?), je intímna, je to takmer až love song, inštrumentáciou je oprostená až na kosť v jemnom piáne, no v čom je táto autorka výnimočná je, že nezachádza nikdy do afektu. Emócie jej veríme – každé slovo, nežné frázovanie, milý a civilný prejav, v ktorom ostáva pozitívna. Nepotrebuje nás zaťažovať žiadnymi osobnými, nešťastnými výlevmi, naopak, je to typ interpretky, ktorá rozdáva pozitívne emócie. V dnešnej dobe nevídané.

Ak aj u nej počujeme clivotu, určite nie v takom zmysle, aby vás potopila ku dnu. Príkladom je ďalší štandard – Blue Christmas, ktorý interpretuje v pomalom tempe, zafarbuje ho v žalostnej emócii, jemne, skryto a interpretáciou pripomína starý jazz z New Orleansu. Ak poznáte Blue Christmas v interpretácii Elvisa Presleyho, tak Jones spravila presný opak – aj to svedčí o vyzretosti speváčky. Nepotrebuje imitovať nikoho, má svoj vlastný hudobný názor, ktorý je cítiť v každom vianočnom štandarde. Z rovnakého druhu clivo žalostivých vianočných pochádza Christmas Time is Here, no ten sentiment, s ktorým narába Norah, je zdravo dávkovaný. Skrýva sa v jej práci s vokálom – expresivitu dávkuje úsporne, vo vyšších polohách je subtílna, nikdy to nepreháňa s dynamikou, jej spomalenia sú krásne, nikdy nie melodramaticky „nezdravé“. Aj preto ju máme tak radi.

Tradíciou vianočných albumov je uzatvoriť kolekciu trackov novoročnou, speváčka sa na záver albumu pýta – Čo robíš na Silvestra? What Are You Doing New Year’s Eve je populárna pieseň muzikálového skladateľa Franka Loessera. V Amerike je natoľko populárna, že zrejme preto ju Norah nechala takmer nedotknutou – iste, nájdeme v interpretácii zmeny, mierne nuansy. Jej farbu hlasu nemožno vymazať – je osobitá a originálna, no v melodike „nevymýšľa“ zbytočne, necháva ju v pôvodnej verzii. Jediným ozvláštnením je aranžmán, v ktorom – na rozdiel od mnohých, spravidla orchestrálnych verzií, počujeme komornejší zvuk, no popri ňom sa vyníma pedálová gitara. Aj v takejto hitovke, ak už nie vo vokálnom prejave, tak aspoň v hudobnej úprave, sa dá prekvapiť. A samozrejme s vysokou mierou vkusu – ten je zjavný na celom albume, na ktorom sa Norah zasnívala do Vianoc. To my tu môžeme zrejme len snívať o tom, že takéto inteligentné hudobné Vianoce a Silvestra budeme počúvať, keď si zapneme rádio…

 

Zuzana Vachová

Zdroj foto: Universal Music

 

I Dream Of Christmas – Tracklist

  1. Christmas Calling (Jolly Jones) (Norah Jones) 
  2. Christmas Don’t Be Late (Ross Bagdasarian) 
  3. Christmas Glow (Norah Jones) 
  4. White Christmas (Irving Berlin) 
  5. Christmastime (Norah Jones/Leon Michels) 
  6. Blue Christmas (Billy Hayes/Jay W. Johnson) 
  7. It’s Only Christmas Once A Year (Norah Jones) 
  8. You’re Not Alone (Norah Jones/Leon Michels) 
  9. Winter Wonderland (Richard B. Smith/Felix Bernard) 
  10. A Holiday With You (Norah Jones) 
  11. Run Rudolph Run (Johnny Marks/Marvin Brodie) 
  12. Christmas Time Is Here (Lee Mendelson/Vince Guaraldi) 
  13. What Are You Doing New Year’s Eve? (Frank Loesser)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno