Benjamin Clementine – rebel z ulice, hudobný génius v Bratislave

Benjamin Clementine,  ktorý pred niekoľkými rokmi ohromil celý hudobný svet ziskom prestížnej Mercury Prize, zavíta opäť na Slovensko.


Po premiérovej návšteve na festivale Pohoda v roku 2017 sa tentoraz ukáže v stredu 22. mája na prvom sólovom koncerte v Bratislave. V Majestic Music Clube (MMC) sa predvedie na klavíri v sprievode Parisian String Quintet, teda sláčikovým kvintetom tvoreným výlučne francúzskymi muzikantmi vrátane Barbary Le LiePvre na violončele.

Vystúpenie v slovenskej metropole bude súčasťou akustického turné, pre ktoré sa anglický hudobník s charakteristickým chvejúcim sa hlasom rozhodol po tom, čo absolvoval britsko-americkú šnúru s legendárnymi Davidom Byrneom. Na koncerte predstaví oba svoje štúdiové albumy – debut At Least For Now, ktorým na Mercury Prize za rok 2015 porazil aj štúdiovky od Aphexa Twina, Jamieho XX či Florence + The Machine, ako aj druhý album I Tell a Fly (2017), ktorým potvrdil povesť nekompromisného súčasného predstaviteľa experimentálneho avantgardného popu.


Ak ste niekedy počuli o Benjaminovi Clementineovi, zrejme ste sa stretli so spojeniami “príbeh ako z knihy” či “život, ktorý by mal byť sfilmovaný”. A je to skutočne tak. Rodák z Londýna mal ťažké detstvo, bol terčom šikanovania a v škole prepadol zo všetkých predmetov okrem literatúry. Zo sveta, ktorý nebol pre neho, unikal neustálym čítaním, počúvaním klasickej hudby či pesničkárov a hrou na klavír, s ktorou začal ako 11-ročný. Problémy v škole a v rodine vyústili do momentu, kedy ako 16-ročný utiekol z domu a skončil ako bezdomovec.


Po tom, čo prekročil prah dospelosti, sa presťahoval do Paríža, kde sa živil hraním v baroch a hoteloch a keď mal lepšie obdobia, život na ulici vymenil za prespávanie v hosteloch. Zlom v jeho živote nastal, keď sa zvesti o jeho talente dostali k Matthieuovi Gazierovi, ktorý sa stal jeho agentom. Dostal ho aj na slávny filmový festival v Cannes, kde ho zase objavil milionár Lionel Bensemoun a ponúkol mu, že sa postará, aby sa dostal do nahrávacieho štúdia.

V roku 2013 tak nahral svoje prvé EP Cornerstone a na jeseň toho istého roku ho predstavil v programe Later with Jools Holland. Práve vystúpenie v tejto relácii, za ktoré ho pochválil aj Paul McCartney, bolo pre jeho ďalšiu kariéru kľúčové. Po ďalšom EP Glorious You (2014) už nasledoval debutový štúdiový album At Least For Now a oslava kritikov aj fanúšikov na celom svete. Asi najlepším krátkym opisom jeho tvorby je označenie “ako keby Nina Simone spievala Leonarda Cohena”. Na Metacritic má tento album skvelých 75 bodov zo 100, ešte o 5 bodov viac dosiahol s nasledujúcou koncepčnou nahrávkou I Tell a Fly (2017).

Benjamine Clementine má za sebou už aj spoluprácu s Gorillaz (na singli Hallelujah Money namierenej proti Donaldovi Trumpovi) či vystúpenia na najväčších festivaloch a programoch (James Corden, Jimmy Fallon). Vo veku 30 rokov však má zároveň ešte stále veľa času na to, aby ukázal svoj ďalší potenciál – nielen v štúdiu, ale aj na pódiách, kde je jeho osobitý, teatrálny prejav, striedanie nízkych a vysokých polôh ešte podčiarknutý. Dokázal to aj na festivale Colours of Ostrava, kde sme boli svedkami práce s publikom, aká nemá obdoby.

Vystúpenie Benjamina Clementinea bude súčasťou novej koncertnej série s názvom Dobrý výber. V nej svoje sily spojili slovenské promotérske tímy Gentle Groove Production a Salek Production (City Sounds), aby fanúšikom prinášali osvedčených zahraničných interpretov či zaujímavé nové mená spoza hraníc v unikátnom spojení s domácimi progresívnymi umelcami. Už čoskoro bude známy aj júnový koncert z tejto série.

Zdroj text a foto: Dobrý výber

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno