Medzinárodný filmový festival Art Film Fest si, okrem iného, kladie za úlohu aj upozorňovať na najzaujímavejšie štýlové postupy, ktoré rozvíjajú filmovú reč. Jedna z tradičných programových sekcií – Láska a anarchia – mapuje aktuálne trendy nezávislej kinematografie.


Tento rok bude hľadať odpoveď na otázku, ako a akými spôsobmi môže umenie spracúvať dáta reality. A zároveň naše predstavy o realite meniť.

Jedným z príkladov je snímka Nikdy nezostarnú (They Shall Not Grow Old, 2018). Fascinujúci dokument Petera Jacksona zobrazuje prvú svetovú vojnu tak, ako ju nikto z nás nevidel – vďaka novým digitálnym technológiám previedol režisér Pána prsteňov dokumentárne záznamy do farebnej škály a ozvučil ich. S úctou a rešpektom, bez akéhokoľvek pátosu tak aj na plátnach Art Film Festu ožije Veľká vojna s jej strašnými, krutými, ale i komickými súvislosťami.


Naopak, film Obdobie diabla (Ang Panahon ng Halimaw, 2018) vezme publikum na výpravu do sveta, ktorý stratil farby. Režisér Lav Diaz rozpráva na ploche takmer štyroch hodín napínavú partizánsku historku z filipínskej džungle konca sedemdesiatych rokov. Prísne realistický obraz a dôraz na autenticitu, ktorý je pre tvorbu režiséra príznačný, však narušuje netradičné žánrové zaradenie – ide o muzikál! V žiadnom prípade však netreba očakávať štandardnú hudobno-tanečnú zábavu, skôr hru s konvenciami, v ktorej ešte aj čas plynie inak, než je zvykom.


Unikátny žánrový mix ponúka iránska snímka Invázia (Hojoom, 2017). Antiutopistický detektívny horor rozpráva o rekonštrukcii záhadného zločinu na športovom štadióne.
Tajomno, absurdné postavičky policajtov, nekonečné dialógy, všadeprítomný dym či hmla – a to všetko, vrátane retrospektív, nakrútené v jedinom zábere! Režisér Shahram Mokri dokazuje, ako umne sa dá skĺbiť láska k filmu a anarchia voči jeho zaužívaným tvorivým postupom.

Snímka Invázia, zdroj foto: Iran Novin Film

Hororový žáner býva spravidla doménou sekcie Nočná prehliadka, ktorou diváci a diváčky Art Film Festu končia každý z festivalových dní. Ani v jej prípade však nebude núdza o zaujímavé žánrové prepojenia.

Snímka Vietor (The Wind, 2018) celovečerne debutujúcej americkej režisérky Emmy Tammi usádza hororový príbeh do westernových lokácií. V polovici 19. storočia žije Lizzy s manželom uprostred nehostinnej prérie. Kým manžel kvôli pracovným povinnostiam často odchádza z domu, Lizzy v samote podľahne dojmu, že za dverami sa v prérii skrýva nepopísateľné zlo. Situáciu neuľahčí ani príchod nových susedov a každá ďalšia noc môže odhaliť, či je ženin strach naozaj opodstatnený.

Excentrickým mixom sci-fi, bláznivej komédie a zlodejského príbehu osvieži jednu z festivalových nocí novozélandský film Mega Time Squad (2018) režiséra Tima Van Dammena. Prefíkaný zlodejíček John v ňom natrafí na prastarý čínsky časostroj, s ktorého pomocou chce zorganizovať veľkú lúpež. S takto získaným bohatstvom by si vedel predstaviť krásny zvyšok života po boku dcéry miestneho mafiánskeho bossa. Najprv však bude musieť zvládnuť to najpodstatnejšie – prežiť samotné cestovanie časom.

Muzikál bude mať tento rok netradičné zastúpenie aj v sekcii Nočná prehliadka – opäť však nepôjde o film, ktorý by patril medzi zástupcov žánra, akých poznáme z našich kín a televíznych obrazoviek. Gully (Gully Boy, 2019) je bollywoodsky hit, ktorý si získal milióny fanúšikov aj mimo domácej Indie, vrátane publika tohtoročného Berlinale. Režisérka Zoya Akhtar v ňom rozpráva príbeh mladíka Murada, pre ktorého sa stretnutie so známym raperom stane podnetom, aby začal nasledovať hlas svojho srdca. Podarí sa mu preraziť a z radového obyvateľa mumbajského slumu sa stať hviezdou?

Gully Boy, zdroj foto: AA Distributors

Odpoveď na túto, ale aj množstvo ďalších otázok, ktoré filmy Art Film Festu nepochybne vyvolajú, sa dozviete v Košiciach v dňoch 14. – 22. júna 2019. 27. ročník najväčšieho slovenského filmového podujatia ponúkne svojim návštevníkom a návštevníčkam takmer 200 filmov a množstvo sprievodných podujatí.

TS: MFF ARTFILM
Zdroj foto: Gully Boy – AA Distributors, Invázia – Iran Novin Film, Nikdy nezostarnú – Warner Bros.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno