Dlho očakávaný film V mene cti režiséra Vincenta Pereza, ktorý získal Divácku cenu denníka Právo na minuloročnom Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch, prichádza do slovenských kín 15. augusta. Tento historický príbeh, zasadený do Paríža roku 1887, ponúka fascinujúci pohľad na otázky cti, rovnosti a odvahy v ére, keď súboje medzi mužmi predstavovali bežnú prax, ale ženám bolo toto právo odopreté.
Paríž, 19. storočie. Súboj je oficiálne zakázanou, ale stále bežnou praxou rozhodovania sporov a hájenia cti. Teda, ak ste muž. Podľa Marie-Rose Astié de Valsayre by to tak ale nemalo zostať. Odvážna a inteligentná žena sa rozhodne, že pôjde príkladom a postaví sa arogancii a nadradenosti mužov so zbraňou v ruke. Vyhľadá preto pomoc neprístupného a tvrdého majstra meča Clémenta Lacaza, ktorý práve v nerovnom súboji stratil mladého synovca. Spočiatku nepredstaviteľné spojenectvo sa pre obe rozdielne postavy stane nečakanou výzvou, v ktorej sa pretínajú záležitosti cti aj srdca.
„Vždy som chcel nakrútiť film o súbojoch. Bol to dlhotrvajúci sen. Ale nebol som na to ako filmár ešte pripravený. Vo svojej hereckej kariére som absolvoval viac ako tridsať súbojov s mečom, či šabľou a latou, najmä vo filmoch Hrbáč (1997), Kráľovná Margot (1994) a Fanfán Tulipán (2003). Pracoval som s čínskymi, ruskými a americkými kaskadérmi. Boli medzi nimi vynikajúci majstri zbrani ako William Hobbs, ktorý zinscenoval jedny z najúchvatnejších filmových duelov. Počas diskusie pri natáčaní filmu Dôstojník a špión (2019) mi Jean Dujardin povedal, že by som mal režírovať bojový film. To znovu otvorilo Pandorinu skrinku, ktorá bola stále zabuchnutá. Uvedomil som si, že moja túžba nakrútiť film o tejto téme zostala nedotknutá. Ale teraz som sa na to cítil už pripravený. Okamžite som začal robiť prieskum,“ objasňuje motiváciu nakrútiť film V mene cti, režisér Vincent Perez.
Švajčiarsky rodák, Perez, využil svoje bohaté skúsenosti z hereckej kariéry, počas ktorej absolvoval viac ako tridsať súbojov na plátne. Jeho vášeň pre tému súbojov a dôkladný výskum, ktorý zahŕňal aj štúdium historických prameňov, priniesli autentický a napínavý film, ktorý zaujme nielen milovníkov histórie. Okrem herectva sa od 90. rokov venuje aj réžii. Jeho dva krátkometrážne filmy, L’échange (1992) a Rien à dire (1999), boli nominované na Zlatú palmu v Cannes. Jeho celovečerný film Jeder stirbt für sich allein (2016), natočený v nemecko-francúzsko-britskej koprodukcii, bol nominovaný na Zlatého medveďa na Berlinale. V mene cti je jeho štvrtý celovečerný film.
Hlavnej úlohy prísneho a nekompromisného šermiara sa zhostil marocko-francúzsky herec Roschdy Zem, ktorý sa na filmovom plátne objavil v mnohých významných francúzskych filmoch. Medzi jeho najvýznamnejšie filmy patrí Days of Glory (2006), ktorý bol nominovaný na Oscara za najlepší zahraničný film a priniesol mu Césara za najlepšieho herca. Po jeho boku si zahrala francúzska herečka Doria Tiller, známa predovšetkým z filmu Zažiť to znovu (2019), ktorý zožal veľký úspech a získal niekoľko nominácií na prestížne filmové ceny, vrátane nominácie na cenu César pre Doriu za najlepšiu herečku.
O ASFK
Asociácia slovenských filmových klubov je najväčším distribútorom artovej kinematografie, titulov zlatého fondu svetovej kinematografie, súčasnej slovenskej a českej hranej, dokumentárnej a animovanej tvorby na Slovensku. Dramaturgia výberu filmov má svoje kritériá, ktorými sú predovšetkým umelecká a estetická hodnota filmového diela. Každý rok distribuuje ASFK do kín okolo 25 filmov.
Zdroj: TS Anna Lazor
Zdroj foto: ASFK