Art Film Fest slávnostne ocenil Petra Nárožného i Jaroslava Siakeľa in memoriam

Milan Kňažko a herec Petr Nárožný. Foto: Art Film Fest

Český herec Petr Nárožný si z rúk herca Milana Kňažka prevzal na slávnostnom ceremoniále 28.ročníka ART FILM FESTu cenu Hercova misia. Festival zároveň Cenou prezidenta festivalu Milana Lasicu ocenil režiséra Jaroslava Siakeľa in memoriam.

,,Je to sto rokov, čo americký Slovák Jaroslav Siakeľ nakrútil nemý film Jánošík. Je to sto rokov od vzniku slovenskej kinematografie, vďaka Slovákovi, ktorý sa vysťahoval do Ameriky a spozoroval, že vznikol film. Je veľmi dôležité, aby sme si pripomenuli toto výročie i tento film,“ povedal prezident festivalu Milan Lasica.


Cenu z jeho rúk prevzal generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký. ,,Je to pocta prvému dlhometrážnemu hranému filmu a celej slovenskej kinematografii, ktorá má k dnešnému dňu 550 hraných celovečerných filmov. Dobrou správou je aj to, že ďalších 40 čaká na svoju premiéru. Ďakujem za všetkých filmárov,“ povedal pri tejto príležitosti Dubecký.


Hostí úvodného ceremoniálu prišla pozdraviť aj ministerka kultúry SR Natália Milanová, ktorá nad festivalom prevzala záštitu. Umelecký riaditeľ AFF Peter Nágel v závere oficiálneho otvorenia festivalu poďakoval celému realizačnému tímu festivalu, že sa aj napriek neistej pandemickej situácii, ktorá zasiahla celý svet, podarilo za rekordne krátky čas celý festival zorganizovať. Zároveň uviedol najnovší film režiséra Martina Šulíka Muž so zajačími ušami.


28.ročník Art Film Festu v Košiciach potrvá do 27.júna 2021 a hoci vo všetkých kinách platia protipandemické opatrenia, jednotlivé filmové predstavenia sa tešia dobrej návštevnosti a pozornosti zo strany divákov.


Zdroj: TS – Peter Gašparík, PR manažér Art Film Festu

Zdroj foto: Peter Stas, Lukáš Klimek a Marek Vavruš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno