„Česi sú v mnohých veciach veľmi otvorení a vedia prijímať novinky iba na základe svojho pocitu a to je super prístup, pretože určite nie sú tak konzervatívni ako slovenské publikum,“ hovorí Adam Ďurica v rozhovore pre portál mojakultura.sk

Pripravujete ďalšie tri koncerty SPOLU TOUR v slovenských mestách – Čadci, Prievidzi a Považskej Bystrici. Čo sa vo vašom osobnom živote zmenilo od posledných vystúpení?
Ak sa bavíme o posledných vystúpeniach SPOLU TOUR v minulom roku, ktorým to celé začalo, tak potom úplne všetko. Hlavne to, že som sa oženil s mojou dlhoročnou priateľkou a užívam si prvý rok manželstva 🙂

foto: Branislav Šimončík

A čo sa zmenilo po hudobnej stránke? Zdá sa, že chcete priniesť neustále novýmoment, aj teraz si prizývate hosťa BuranoWskeho. Ako táto spolupráca vznikla a čím dokáže obohatiť vaše turné?
Po hudobnej stránke sa mením priebežne, pretože s každým ďalším albumom sa snažím ukázať moje ďalšie hudobné stránky. Momentálne pripravujem nový album, na ktorom budú už úplne iné pesničky ako doteraz a veľmi sa na to teším. BuranoWskeho som si všimol vďaka skladbe Lúč, ktorá sa mi veľmi zapáčila a musím povedať, že je mi sympatické, keď si niekto dokáže zložiť takúto výbornú skladbu, či už hudobne alebo textovo. Okrem toho výborne spieva a povedal som si, že môže byť príjemným spestrením posledných koncertov SPOLU TOUR.

Okrem známeho rádiového hitu Lúč zaznejú aj iné skladby. Je Vám BuranoWskeho hudobný štýl blízky?
Tomáša vnímam ako šikovného mladého speváka, ktorý sa objavil na scéne slovenskej pop music tak ako ja, už pred niekoľkými rokmi. Viem, že teraz je toho na neho asi dosť a určite to nemá ľahké. Rád by som ho týmto podporil, pretože viem, aké ťažké to bolo pre mňa prísť po hite „Neľutujem“ s ďalšími kvalitnými pesničkami. Naozaj mu držím palce.

Samozrejme, ani tentoraz nemôže chýbať Prievidza. Zdá sa, že to by ani nebolo turné, ak by ste Prievidzu vynechali Čím je pre Vás taká príťažlivá?
Prievidza bude navždy pre mňa tým mestom v ktorom sme začali moje zlomové Mandolína Tour. Ale hlavne, ja cítim že ľudia v Prievidzi majú radi hudbu a že na ňu radi chodia a preto sa už na koncert do Prievidze veľmi veľmi teším.

Koncertovali ste už aj Čechách a boli to úspešné vystúpenia. Mnoho slovenských kapiel, spevákov sa dostáva do Čiech a majú tam úspech. Ako si to vysvetľujete?
Ja si myslím že Česi sú v mnohých veciach veľmi otvorení a vedia prijímať novinky iba na základe svojho pocitu a to je super prístup, pretože určite nie sú tak konzervatívni ako slovenské publikum.

Plánujete niekedy v budúcnosti aj Vy ďalšie koncerty v Čechách?
Určite áno. V Čechách sa nám koncertuje výborne, aj keď je to pre mňa nový začiatok na novom území, čiže nečakajú tam na mňa vypredané haly, ale skôr kluby. Českí fanúšikovia prijímajú moju hudbu veľmi dobre a znakom toho je aj to, že tento rok hráme v Čechách oveľa viac akcií a festivalov ako minulý rok.

Možno porovnať českých a slovenských fanúšikov? Akú dokážu vytvoriť atmosféru na koncertoch Slováci a v čom je to v Česku odlišné?
To sa veľmi ťažko porovnáva. Ale napríklad niektoré piesne ktoré na Slovensku neboli až takými hitmi, českých fanúšikov, naopak, dosť zaujímajú. Často sa ma na nich pýtajú po koncerte a chcú vedieť význam textov. Musím povedať, že sa o hudbu zaujímajú viac do hĺbky.

Aj na týchto troch koncertoch Vás bude sprevádzať kapela v zložení Milan Medek (gitara), Michal Šimko (basgitara), Miro Hank (bicie), Martin Bukový (klávesy) a Marek Mečiar (klávesy). Zdá sa, že už ste zohratý band. Alebo máte medzi sebou aj typické muzikantské škriepky?
Na nejaké škriepky u nás nie je čas, pretože hráme naozaj veľa a okrem toho niektorí z chalanov hrajú aj v ďalších kapelách, takže ak sme spolu, užívame si hudbu a všetko čo k tomu patrí.

Klávesák Marek Mečiar je „najmladším“ členom kapely. Ako sa uchytil?
Marek je v prvom rade úžasný človek a náš kamarát. Preto do kapely zapadol od prvého momentu a ani sme nepochybovali o tom, že by to mohlo byť inak. Na hranie s Marekom sa vždy veľmi teším, pretože on je našou pridanou hodnotou na koncertoch celého turné.

Máte množstvo stabilných hitov, ktoré si fanúšikovia určite vždy na koncertoch vypýtajú. Ktoré nemôžu chýbať?
Neľutujem, Mandolína, Láska veda, Predpoveď počasia, Tak to vidím ja, Spolu, Dovtedy, Navzájom, ale aj krásna pesnička od Karola Duchoňa Mám ťa rád.

foto: Branislav Šimončík

Predsa len, Vaše pesničky nie sú opočúvané a vždy majú potenciál hitov, ktoré ľudí neomrzia, ale nechystáte aj niečo nové?
Samozrejme že chystám, pretože tým som živý a tým napĺňam aj svoje muzikantské ambície. Nový album bude úplne iný, ako moja predchádzajúca tvorba a bude iný hlavne textami. Možno bude aj trošku šmrncnutý folklórom. Budem sa snažiť preniesť trošku našich tradícií do mojich piesní.

Medzi Vaše hity patrí aj pesnička Neľutujem z roku 2014, ktorá sa stala najhranejšou skladbou v slovenských rádiách. Ten pocit úspechu stále pretrváva?
Určite áno, pretože na každom koncerte túto skladbu odspievajú ľudia takmer celú za mňa. Je to úžasný pocit a je to niečo, o čom som vždy sníval.

Do akej miery sú Vaše pesničky osobnými výpoveďami? Skrývajú sa za nimi Vaše príbehy?
Niekedy áno, niekedy nie. Ide o to, akú tému práve zhudobňujem. Keďže som šťastne zaľúbený a v piesňach spievam aj o niekoho odchode alebo rozchode, nie je to moja vlastná aktuálna skúsenosť, ale možno skôr príbeh môjho známeho a podobne.

Vy ako basgitarista skôr preferujete gitaru. Na scéne však máme málo basgitaristov, ktorí si trúfnu spievať – napríklad je to Sting. Viete si predstaviť, že by ste gitaru jedného dňa vymenili za basu?
Určite áno. Je to však veľká frajerina a chce to veľa cvičenia. U mňa by to bolo možné pri nejakej rockovej alebo punkovej pesničke. Možno raz takú napíšem.

Okrem úspechov v hudbe ste minulý rok zažili aj zásadné obdobie vo Vašom osobnom živote – dnes ste už ženatý, aj keď ste s médiami trošku „vybabrali“ a svadba bola v utajení. Nestojíte o pozornosť bulváru?
Ak chcú v bulváre o mne písať nezabránim im v tom. Čo sa týka svadby, to bolo iba o tom, aby sme sa mohli v kľude na všetko pripraviť a akonáhle bolo všetko hotové, radi sme sa o radosť podelili so všetkými a aj s médiami.

A na záver: keď ste nevyhrali v SuperStar, povedali by ste, že jedného dňa budete najúspešnejším slovenským spevákom?
Nikdy som nepremýšľal nad tým, či budem v hudbe úspešný alebo nie. Vždy som ju chcel robiť preto, lebo som ju odmalička miloval. SuperStar bola perfektnou príležitosťou, ako ukázať svoj talent širokej verejnosti a nič by som na tom nemenil. To, čo zažívam teraz, je môj splnený sen a splnil sa mi možno práve vďaka tomu, že som nikdy s ničím nekalkuloval.

Ďakujem pekne za rozhovor!

Zuzana Vachová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno