Štátna filharmónia Košice pozýva načerpať slávnostnú atmosféru Veľkonočných sviatkov. Už tradične tematický Veľkonočný koncert sa tento rok môže konať za účasti návštevníkov aj hosťujúceho speváckeho zboru.
V Dome umenia odznejú mimoriadne citlivé a hlboké diela v interpretácii orchestra Štátnej filharmónie Košice, sólistov Kateřiny Hebelkovej, Blagoja Nacoskeho, Pavla Remenára, Jana Martinika a chrámového zboru AD UNA CORDA, a to pod vedením šéfdirigenta Roberta Jindru. Príležitosť duchovne pookriať ponúkne Veľkonočný koncert na Zelený štvrtok 14. apríla o 19:00.
Tradičná téma – raritné dielo
Na Veľkonočnom koncerte odznejú dve skladby – orchestrálna medzihra Kúzlo Veľkého piatku od Richarda Wagnera a Sedem slov Kristových na kríži od Césara Francka. Práve druhé menované dielo je v našich končinách raritné, v Košiciach bude uvedené po prvýkrát, no zároveň silne podčiarkne tradičný charakter veľkonočnej tematiky.
César Franck napísal Sedem slov Kristových na kríži v roku 1859. Za jeho života nebolo nikdy uvedené a partitúra bola objavená až v roku 1955, keď rukopis skladby získala Univerzita v Liège od súkromného zberateľa. Hlboko precítené árie tu skladateľ spracoval v opernom duchu a zborové pasáže sú starostlivo a precízne vymodelované.
Na rozdiel od viacerých známych zhudobnení Siedmych posledných slov od Schütza alebo Haydna, Franck vo svojej bohato štrukturovanej skladbe vytvoril hudobný komentár k Ježišovým slovám nielen z úryvkov zo Starého a Nového zákona, ale aj z častí nápevu Stabat Mater. Vo svojom prenesení latinského textu do hudby autor využíva bohatú paletu kompozičných prvkov: ansámbly rôznej veľkosti, vzrušujúcu inštrumentáciu, formovú rozmanitosť a sofistikované harmónie. Dielo prináša lamentácie i jednoduché zborové pasáže v unisono, dramatické momenty a pôvabné melodické tvary.
Zároveň sprostredkúva poslucháčovi jedinečný dojem z hudby vyznačujúcej sa nezameniteľným autorským rukopisom skladateľa.
Abonentný koncert A cyklu sa uskutoční v režime základ. Aj naďalej platí povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2.
Zdroj: TS Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK