Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Vysvetlenie na všetko

21. marca

Stredoškolák Ábel sa snaží učiť na maturitu, no zároveň si uvedomuje, že je beznádejne zamilovaný do svojej najlepšej kamarátky Janky. Šikovná Janka má však svoj vlastný objekt neopätovanej lásky, ženatého učiteľa dejepisu Jakaba, ktorý sa pred časom dostal do konfliktu s Ábelovým konzervatívnym otcom. Napätie v maďarskej polarizovanej spoločnosti nečakane vypláva na povrch, keď sa Ábelova maturitná skúška z dejepisu zmení na celonárodný škandál.


Rozkol v maďarskom národe je citeľný už roky, a to nielen v parlamente, ale aj v každodenných medziľudských vzťahoch na ulici. Pri príležitosti výročia vojny za nezávislosť z roku 1848 je v Maďarsku zvykom nosiť národnostný odznak zložený z farieb vlajky a jeho vnímanie sa stalo aj politickou otázkou. Národnostné odznaky vystavované konzervatívnou stranou počas straníckych podujatí a demonštrácií za posledných dvadsať rokov zmenili význam tohto symbolu. Kým kedysi znamenal maďarskú nezávislosť a spriaznenosť s krajinou, dnes sa každý, kto ho nosí, považuje za zástancu národa, a kto ho nenosí, je proti nemu. Situácia v krajine sa natoľko vyhrotila, že žiadne nevinné stretnutie priateľov alebo rodiny sa nemôže uskutočniť bez toho, aby sa čoskoro nezvrhlo na diskusiu o tom, kto je na ktorej strane a v dôsledku toho sa ľudia čoraz menej zaujímajú o názory druhých, menej sú ochotní vypočuť si jeden druhého.


Réžia, scenár: Gábor Reisz, Spoluautorka scenára: Éva Schulze, Kamera: Kristóf Becsey, Strih: Vanda Gorácz, Gábor Reisz, Zvuk: Richard Fűlek, Péter Balogh, Hudba: András Kálmán, Gábor Reisz, Kostýmy: Rebeka Hatházi, Scénografia: Zsófia Tasnádi, Vedúci výroby: Fruzsina Czvetkó, Olivér Szendrey-Nagy, Výkonní producenti: Viktória Petrányi, Kornél Mundruczó, Eszter Gyárfás, Judit Sós, Koproducent: Mátyás Prikler, Producentka: Júlia Berkes


Facebookmail

Podrobnosti

Dátum:
21. marca
Udalosť Značky:
,
Webstránka:
https://www.filmtopia.sk/filmy/106/17/vysvetlenie-na-vsetko/

Miesto udalosti

Slovensko

Organizátor

Filmtopia
Telefón:
00421 903 564 164
Email:
filmtopia@filmtopia.sk
Webstránka:
View Organizátor Website