Mahlerovo monumentálne dielo aj tento rok bude znieť 1. októbra 2023 v Maďarskej štátnej opere. Na pódiu bude takmer 300 účinkujúcich členov súborov a operných sólistov a dirigovať bude Gábor Hollerung. Naša redakcia si túto príležitosť nemôže nechať ujsť!
Ako táto myšlienka vznikla? Maďarská štátna opera sa v roku 2020 zaviazala uviesť každoročne pri príležitosti Svetového dňa hudby 1. októbra Mahlerovu grandióznu ôsmu symfóniu „tisícov“.
Maďarská štátna opera interpretuje toto výnimočné hudobné dielo, na ktoré si slávny operný dom každý rok pozýva iného renomovaného dirigenta. Orchester Maďarskej štátnej opery tvorí takmer 100 hudobníkov, zbor približne 150 ľudí (zbormajster: Gábor Csiki), chlapčenský zbor tvorí 50 spevákov (dirigent: Nikolett Hajzer) a osem sólistov. Je to monumentálne obsadenie, ktoré tento rok bude účinkovať pod taktovkou dirigenta Gábora Hollerunga (ide o významného umelca, oceneného cenou Franza Liszta). Hollerung je hudobným riaditeľom Budafoki Ernő Dohnányi Symphony Orchestra.
Sólistami večera budú Mária Celeng, Andrea Brassói-Jőrös, Orsolya Sáfár, Andrea Szántó, Mária Farkasréti, István Horváth, Zsolt Haja a András Palerdi. Zaujímavosťou je, že maďarská Opera uvádza tohto roku toto jedinečné dielo, ktoré v roku 1910 v Mníchove uviedlo viac ako tisíc interpretov, už druhýkrát. Dňa 8. júla 2023 totiž zaznela ôsma Mahlerova symfónia pred tromi tisíckami divákov v Gyárkerte vo Vespréme ako hlavné podujatie klasickej hudby programového cyklu Vesprém-Balaton 2023 Európske hlavné mesto kultúry.
Symfónia č. 8 Es dur „Symfónia tisícov“ Gustava Mahlera je dielo obrovského rozsahu. Ide o jedno z najrozsiahlejších zborových diel klasického koncertného repertoáru, je to skladateľovo posledné dielo, ktoré malo premiéru za jeho života (Mníchovská filharmónia, 1910) a zožala obrovský úspech u odbornej verejnosti aj publika. V tomto diele sa Mahler vrátil ku kombinácii orchestru a hlasov v symfonickom kontexte. Formálne je štruktúra diela nekonvenčná: skladá sa len z dvoch častí. Prvá časť je založená na latinskom texte – ide o kresťanský hymnus z 9. storočia Veni, Creator Spiritus a text druhej časti predstavujú slová záverečného obrazu Goetheho Fausta. Jednotiacou líniou oboch častí je myšlienka vykúpenia silou lásky.
Mahler sa týmto dielom snažil hudbou evokovať celý vesmír. Dve časti so vznešenou atmosférou oslavujú naplnenie nebeského šťastia a vykupiteľskej sily lásky. Skladba, ktorá spája symfóniu s rôznymi vokálnymi dielami – piesňový cyklus, moteto, kantáta, oratórium – nie je náhodou asociovaná s podobne grandióznym dielom Beethovenovej deviatej symfónie.
Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Foto: Berecz Valter