“Sú aj horšie zločiny ako pálenie kníh. Jeden z nich je nečítať ich.” Aj tento výrok ruského básnika Josifa Brodského by mal byť pre nás pripomienkou, toho, že knihy sú neoddeliteľnou súčasťou nášho bytia. A počas marca, mesiaca knihy, je myšlienka Brodského výroku ešte podstatnejšia.

Tretí mesiac roku býva už tradične spätý s knihou. Viete však prečo je tomu tak? Musíme sa vrátiť do roku 1955, kedy sa na počesť Mateja Hrebendu Hačavského po prvýkrát vyhlásil marec mesiacom knihy. Hrebenda sa do československej histórie zapísal najmä ako popredný rozširovateľ slovenských a českých kníh. Taktiež urputne bojoval o zmenu myslenia voči knihám a čítaniu. V tých časoch totižto mnohí považovali čítanie kníh za nepotrebnú vec, určenú len pre vzdelancov. Zároveň počas prvého marcového týždňa prebieha aj Týždeň slovenských knižníc. Marec jednoducho bez diskusie patrí knihám a my vám preto prinášame niekoľko zaujímavostí z knižného sveta.


Najväčšia kniha na svete

Za najväčšou knihou na svete nemusí našinec cestovať až tak ďaleko. Titul This is Prophet Mohammed (Toto je prorok Mohamed) nájde totižto každý v Dubaji. O tom, že ide skutočne o najväčšiu knihu na svete, svedčia jej rozmery –  5 x 8,06 metra a váha viac ako 1.500 kg. 429-stranová kniha, ktorú v roku 2012 odhalila spoločnosť Mshahed International Group obsahuje príbehy a životné úspechy proroka Mohameda.


O titul najväčšia kniha, i keď nie v pravom slova zmysle, by sa taktiež mohli uchádzať aj obrovské kamenné tabule obklopujúce pagodu Kuthodaw v Mjanmarsku. Viac ako 700 mramorových blokov, ktoré obsahujú až 1.460 stránok so šírkou 1,07 a s výškou 1,53 metra, rozprávajú starodávny príbeh o tripitake.


Kamenná tabuľa s vyrytým textom

Najmenšia kniha na svete

Ak sa pozrieme na opačný koniec tejto mierky, budeme asi pravdepodobne tiež veľmi prekvapení. Najmenšou doteraz vyrobenou knihou, ktorej spracovanie stálo rekordných 15.000 $, je mikrotabletová kniha s názvom Tenny Ted from Turnip Town vyrezaná do čistého kryštalického kremíka. Rozmery knihy sú 70 na 10 mikrometrov, preto na jej prečítanie budete určite potrebovať elektrónkový mikroskop.


Mužské ruky v modrých latexových rukaviciach otvárajú plastovú krabičku.

Najčítanejšia kniha na svete

Toto prvenstvo bezpochyby patrí Biblii. Koncom roka 2001 existovali na svete preklady Biblie do 2.287 jazykov a nárečí! Zo všetkých prekladov išlo v 392 prípadoch o preklady celej Biblie, v 1012 o preklad Nového zákona a zvyšok tvoria preklady jednotlivých častí, najmä evanjelií. Druhú priečku kategórie najčítanejšia kniha na svete obsadzujú Citáty z diela predsedu Mao Ce-Tunga. Z malej červenej knižky, ktorá obsahuje prejavy, citáty a vyhlásenia bývalého predsedu Čínskej komunistickej strany Mao Ce-Tunga bolo vytvorených už viac ako 820 miliónov výtlačkov. Len pre porovnanie, pri Biblií sa uvádza číslo 4-5 miliárd.

Najdrahšia kniha na svete

Asi vás neprekvapí, že najdrahšiu knihu na svete vlastní jeden z najbohatších ľudí Bill Gates. Pre niekoho môže byť najdrahšia kniha na svete presne tá, ktorú má doma v knižnici, ak sa však pozrieme na reč peňazí, Bill Gates v roku 1994 kúpil Codex Leicester (Leicesterský rukopis) od Leonarda sa Vinciho za rekordných 30.8 milióna $. A tomu sa už naozaj povie poriadny balík investovaný do kníh.

Najdlhšia veta v literatúre

Poďme sa však pozrieť aj na celkom netradičné prvenstvá. Čo myslíte, koľko slov má najdlhšia veta v knihe? Je to presne 823 slovná veta románu Victora Huga Bedári, ktorá v knihe zaberá 2,5 strany.

Ukážka najdlhšej vety v literatúre z knihy Victora Huga Bedári.

Najdlhší názov knihy

Počet slov najdlhšej vety v literatúre už poznáte, koľko slov však obsahuje najdlhší nadpis knihy? V roku 2019 si istá Vityala Yethindra povedala, že pre názov svoje knihy použije až 3.777 slov. Po jeho prečítaní, budete mať tú najzložitejšiu časť knihy pravdepodobne za sebou.

Ružový obal knihy

Najviac alternatívnych koncov

Koľkokrát ste si povedali po prečítaní nejakej knihy, že mohla skončiť aj inak. To isté si pravdepodobne pri písaní svojho diela povedala aj Sybil Wettasinghe, ktorej detská knižka s názvom Wonder Crysal, obsahuje až 1.250 alternatívnych koncov. Každý z nich vytvorili deti naprieč Srí Lankou a aj vďaka nim tak môžete zažiť každý deň iný koniec toho istého príbehu.

Kniha viazaná v ľudskej koži

Za jednu z najväčších bizarností knižného sveta by sme mohli považovať knihu viazanú v ľudskej koži, ktorá sa nachádza v Harvardskej knižnici od roku 1934. Na obal knihy s názvom Des destineés de l´ame použil jej autor Arsene Houssay pravdepodobne kožu duševne chorej ženy, ktorá umrela na mozgovocievnu príhodu.  Aj keď v 19. storočí bolo používanie ľudskej kože popravených osôb na väzby celkom bežné, v tomto prípade ide o celosvetový unikát.

Román bez jediného E

Jeho meno obsahuje až tri samohlásky e, avšak jeho román ani jednu. V roku 1939 napísal Ernest Vincet román Gadsby, ktorého zaujímavosťou je absolútna neprítomnosť samohlásky e.

Prvá slovenská tlačená kniha

V našom výbere samozrejme nemôžeme vynechať ani domáce unikáty. Jedným z nich je určite aj kniha Bardejovský katechizmus z roku 1581 – prvá tlačená slovenská kniha. Tento unikát vytlačil v Bardejove v roku 1581 tlačiar Dávid Gutgesell ako jediné vydanie v slovenskom jazyku.

Predná strana knihy Bardejovský katechizmus z roku 1581

Najdrahšia slovenská kniha

Pri cenovke najdrahšej slovenskej knihy, by mohol mať nejeden pocit, že kupuje nové auto. Veď 8.500€ nie je asi úplne štandardná cena pre akúkoľvek knižnú publikáciu. Limitovaný počet kusov, exkluzívne fotografické spracovanie a titul najdrahšej slovenskej knihy si vyslúžila 3- dielna edícia Sixtínska kaplnka. V cene je okrem troch výtlačkov zahrnutá aj súkromná skupinová prehliadka Sixtínskej kaplnky s odborným výkladom zástupcu vatikánskeho múzea a to mimo bežných otváracích hodín. Každá kniha obsahuje 254 plnofarebných strán a spolu vážia 30 kilogramov.

Svet kníh môže byť nekonečnou studnicou poznania. Stačí sa len do neho ponoriť. 

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: guinnessworldrecords.com, Wikipedia, Slovenská národná knižnica

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno