Svetový klavírny virtuóz Jevgenij Kissin dostal čestný doktorát

„Pandémie prichádzajú a odchádzajú, prezidenti a diktátori prichádzajú a odchádzajú, ale Beethoven s nami zostane dovtedy, kým bude ľudstvo samotné existovať,“ hovorí „zázračné dieťa“, geniálny klavirista, ktorý svojim interpretačným výkonom dojal k slzám aj Karajana. V Sofii na Národnej hudobnej akadémii mu udelili čestný doktorát.


„Som nadšený a vďačný za to, že som získal čestný doktorát, ktorý mi udelili na Národnej hudobnej akadémii v Bulharsku. Nesmierne som si užil prostredie akadémie, odpovedal na otázky publika a po prvý raz som mal možnosť vidieť Sofiu,“ vyznal sa nadchnutý Jevgenij Kissin, klavírny virtuóz na sociálnej sieti svojim fanúšikom. Jeho návštevu Bulharska dokumentujú aj fotografie – svetoznámy, geniálny klavirista, ktorý svojim strhujúcim výkonom svojho času dojal k slzám aj samotného Karajana, sa usmieva svojim typicky detským, očarujúcim výrazom pred Chrámom svätého Alexandra Nevského – chrámom pravoslávnej cirkvi a pamätníkom v Sofii v Bulharsku. V akademickom prostredí ho vítali fanúšikovia, mnohí žiadali vytúžený autogram – samozrejme, za prísnych bezpečnostných opatrení a všetci prítomní, vrátane samotného umelca, mali neustále rúško, ktoré sa stalo súčasťou našich životov.


Ihneď po včerajšom zverejnení tejto správy sa na oficiálnom FB profile Kissina strhla z radov jeho fanúšikov vlna nadšených reakcií, ľudia v tisícoch vyjadrovali pozitívne komentáre a gratulácie. Tak, ako samotnému Kissinovi, aj jeho priaznivcom chýba živá kultúra, no koncertný umelec nestráca pokoru, trpezlivosť a nádej. Na sociálnych sieťach je aktívny, prihovára sa svojim fanúšikom pravidelne, vždy si spomenie na výročia veľkých skladateľov, pred Vianocami nezabudol popriať všetkým šťastné sviatky a vyjadriť vieru, že v tomto roku už bude všetko lepšie ako v minulom: „Možno bude nový rok pre nás všetkých lepší ako rok 2020. Dúfam, že sa koncertný život obnoví a všetkých vás opäť uvidím na mojich koncertoch!“ dodal nádej klavirista ľuďom na sociálnych sieťach.


Mimoriadne silný bol aj jeho odkaz k 250. výročiu narodenia Beethovena: „Dnes si pripomíname skutočne špeciálne výročie: 250. narodeniny Beethovena. Pandémie prichádzajú a odchádzajú, prezidenti a diktátori prichádzajú a odchádzajú, ale Beethoven s nami zostane dovtedy, kým bude ľudstvo samotné existovať.“


Jevgenij Igorjevič Kissin sa narodil 10. októbra 1971 v Moskve a patrí k najvýraznejším interpretačným osobnostiam klasickej hudby v súčasnosti. Jeho repertoár tvoria najmä skladby romantizmu – skladatelia ako Schubert, Chopin, Schumann, Liszt, Brahms, Rachmaninov, ale aj Beethoven. V jeho klavírnej interpretácii je okamžite rozpoznateľná hĺbka, poetika a lyrika – Kissin je odchovanec ruskej školy a okrem toho, medzinárodné renomé si získal už ako dieťa. Jedinou jeho učiteľkou zostala od detských čias Anna Pavlovna Kantor, ktorá v ňom už ako v 6-ročnom chlapcovi objavila génia.

Debutoval ako 10-ročný Mozartovým klavírnym koncertom č. 20 d mol, rok potom mal recitál v Moskve. Na medzinárodnej scéne vzbudil pozornosť v roku 1984, keď mal Jevgenij 12 rokov – v tom veku hral už oba klavírne koncerty Chopina s Moskovskými filharmonikmi.

V roku 1987, keď mal 16 rokov, sa pod krídlami legendárneho dirigenta Gergieva a umelcov ako Vengerov a Repin dostal na Berlínsky festival a do veľkej Británie. Nepochybne najslávnejším momentom v jeho kariére detského umelca bolo prevedenie Čajkovského Koncertu pre klavír a orchester č. 1 pod taktovkou Herberta von Karajana s Berlínskymi filharmonikmi. Tento Novoročný koncert sa vysielal do mnohých štátov a bol to, samozrejme, celosvetový úspech, ktorý Kissinovi otváral ďalšie dvere – napríklad aj do slávnej Carnegie Hall.

Kissin počas svojej aktívnej kariéry pravidelne koncertoval naprieč Európou, Amerikou a Áziou. Spolupracoval s dirigentmi svetových mien ako: Claudio Abbado, Vladimir Ashkenazy, Daniel Barenboim, Myung-Whun Chung, Sir Colin Davis, Vladimir Fedoseyev, Valery Gergiev, Carlo Maria Giulini, Mariss Jansons, Herbert von Karajan, Dmitri Kitaenko, Jan Latham-Koenig, Emmanuel Krivine, James Levine, Sir Andrew Davis, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Riccardo Muti, Seiji Ozawa, Sir Antonio Pappano, Sir Simon Rattle, Sir Georg Solti, Vladimir Spivakov, Yevgeny Svetlanov a Yuri Temirkanov.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: FB Jevgenij Kissin

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno