Priestory Štúdia 12, ktoré spravuje Divadelný ústav, prešli v roku 2024 plánovanou úpravou. Mala dve fázy a týkala sa samotného štúdia, foyeru a ďalších spoločenských priestorov. Štúdio 12 sa rokmi vyprofilovalo ako centrum nového divadla a drámy. Možnosti jeho využitia sú vďaka úpravám ešte rozmanitejšie. Tento rok uplynie 23 rokov od chvíle, keď Štúdio 12 začalo v Divadelnom ústave svoju činnosť.

„Počas februára a marca 2024 prešli úpravou priestory Štúdia 12 – chodba, foyer, sociálne zariadenia a dve miestnosti, ktoré boli v minulosti využívané len veľmi zriedkavo. Teraz sa to zmení. Ide o multifunkčnú miestnosť oproti Štúdiu 12, dnes nazývanú Naratív a dlhodobo nepoužívanú miestnosť s názvom Performatív, ktorá v minulosti slúžila ako štúdio Československého rozhlasu. Sme radi, že sa po viac ako dvoch dekádach činnosti Štúdia 12 jeho priestory zmodernizovali a priblížili štandardom, ktoré sa kladú na moderné priestory scénického umenia,“ vysvetľuje Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu.


„Divadelná sála sa pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu dočkala revízie starej elektroinštalácie a zabudovania novej svetelnej rampy. Tá je situovaná po obvode celého Štúdia 12, čím sa zlepšili svetelné, ale aj celkové technické možnosti. Technické vybavenie divadelnej sály Štúdia 12 bolo doplnené nákupom novej svetelnej techniky, vďaka čomu môže v súčasnosti Štúdio 12 konkurovať iným kultúrnym priestorom v Bratislave,“ dodáva V. Fekete, podľa ktorej na úpravu mal zásadný vplyv pamiatkový status budovy, v ktorej Štúdio 12 na bratislavskom Jakubovom námestí sídli.


Vynovené priestory Štúdia 12.

„Budova je pamiatkovým objektom a bola postavená koncom 20. rokov 20. storočia. Pri úpravách priestorov sa vedenie Divadelného ústavu v spolupráci s architektmi usilovalo o modernizáciu a efektné riešenia, no s rešpektom k histórii a s citom pre vyzdvihnutie genia loci budovy, ktorá bola od svojho vzniku dejiskom mnohých kultúrnych udalostí,“ uzavrela riaditeľka inštitúcie zameranej na výskum, dokumentáciu a prezentáciu slovenského divadla.


Úprava priestorov rozšírila možnosti ich využitia. „Hoci obe miestnosti v susedstve hracej sály Štúdia 12, Performatív a Naratív, nie sú klasickými divadelnými priestormi, je možné ich v budúcnosti využiť pri technicky menej náročných podujatiach, akými sú diskusie, výstavy, prezentácie, workshopy, inscenované čítania, formálne i neformálne stretnutia. Otvorenie týchto priestorov rozšírilo možnosti nielen pre uvedenie, ale aj skúšobný proces a prípravu jednotlivých projektov a podujatí, čím sa zefektívnila a odbremenila celková prevádzka Štúdia 12,“ dodala dramaturgička Štúdia 12 Anna Šoltýsová


HAMLET: Age of hope. Foto: Bara Podola.

V stredu 3. októbra sa vo vynovenom Štúdiu 12 uskutočnila repríza inscenácie HAMLET: Age of Hope v réžii Mateja Trnovca, ktorá zobrazuje známu Shakespearovu postavu v dobe technologickej revolúcie.

Do konca roka sa v hracej sále a priľahlých priestoroch Naratívu a Performatívu uskutočnia 3 premiéry v rámci platformy Mliečne zuby, ktorá dáva priestor pre realizáciu začínajúcim divadelníkom a divadelníčkam, ďalej 1 premiéra činoherného divadla a 2 premiéry hudobno-dramatických projektov. Štúdio 12 sa s partnermi zapojí aj do Noci divadiel a festivalu Bratislava v pohybe. V pláne sú prezentácie 2 knižných publikácií, 1 workshop, niekoľko koncertov, výstav a inscenovaných čítaní dramatických textov. Štúdio 12 začalo v Divadelnom ústave svoju činnosť v decembri roku 2001.

 

 

 

Zdroj, zdroj foto: Lenka Leláková, PR & marketing

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno