Priestory Starej školy opäť naplno ožijú v dňoch 5. – 7. 8., budú sa v nej konať viaceré výnimočné kultúrno – spoločenské podujatia. Tento rok ich bude o čosi viac ako v minulom roku.

5. 8. sa uskutočnila vernisáž výstavy Príbeh skla II., tentokrát v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení. Na výstave sú vystavené najzaujímavejšie dizajnérske študentské projekty ateliéru Sklo VŠVU za posledných desať rokov pod vedením vedúceho ateliéru Patrika Illa. Okrem toho budú vystavené fotografie a predmety historického skla z regiónu Gemer – Malohont – Novohrad, ktorý v minulých storočiach patril medzi výnimočné lokality sklárskeho umenia. Nebudú chýbať historické ťažítka, džbány, fľaše, fajky, cievniky, ale aj pripomienka na kolekciu Zlatá Zuzana sklárskeho majstra Jozefa Staníka.


V spolupráci s občianskym združením ArcArt organizátori predstavia umelkyňu Ivanu Lailu Drobnú s projektom Crystal Bonsai. Autorku bonsaje inšpirovali natoľko, že im dala vlastný vizuál. Vytvorila krištáľové bonsaje – rendery 3D modelov vyrobené v Blenderi.
Súčasťou výstavy bude aj projekcia jedinečnej obrazovej publikácie Jany Šturdíkovej Chateaux po našom, v ktorej je zachytená dokumentácia okolo 150 chátrajúcich kaštieľov z rôznych miest po celom Slovensku, medzi nimi aj kokavský klasicistický kaštieľ zo začiatku 19. storočia.


V spolupráci s festivalom Hradby Samoty sa po prvýkrát v areáli Starej školy uskutočnia aj živé koncerty. 6. 8. od 18.00 vystúpia skupiny Collegium Musicum Tribute, Stroon a na záver Jori Josiphson & Kragrowargomn k nemému švédskemu filmu Povozník smrti z roku 1921. Podujatie doplní panelová diskusia s názvom Kokava, Región, Slovensko: Nové výzvy. K téme diskusie Silvia Hroncová doplnila: „Autentický región s pozoruhodným kultúrnym dedičstvom a prírodným bohatstvom v ktorom sa nachádza množstvo kultúrnych aj technických industriálnych pamiatok, unikátnych starých stredovekých kostolíkov nedávno ocenených značkou Európske dedičstvo /European Heritage Label/. Región, ktorý je výnimočný históriou mnohých remesiel, medzi nimi vyniká najmä sklárstvo. Napriek týmto benefitom ide o jednu z najmenej rozvinutých oblastí na Slovensku. Témou diskusie bude otázka: Kde je toho príčina a aké sú z toho cesty von?“.


Medzi hosťami diskusie budú Patrik Illo, VŠVU, Ladislav Biró, BBSK, Leon Sokolovský FF UK, Silvia Hroncová, kurátorka Stará škola Kokava o.z. a ďalší.
V exteriéri areálu Starej školy budú vystavené aj inštalácie Hojda autorov Samuela Fajnora & Ivany Drobnej a Wax Worm autorov Alexa Zelina & Radovana Dranga. Pestrý program budú dopĺňať workshopy pre deti a dospelých, napríklad realizácia vtáčích búdok, práca s včelami a odborné kurátorské sprievody a histórii a súčasnosti sklárstva v regióne a na Slovensku. Do Kokavy nad Rimavicou a Starej školy 6. 8. zavítajú účastníci Sklárskeho expresu, vypraveného zo Zvolena.


Stará škola Kokava pozýva na inšpiratívne dni v termíne od 5. – 8. 8. 2022. Výstava Príbeh skla II. bude sprístupnená od 5. 8. – 31. 10. 2022, expozícia Sklo VŠVU: Dizajn od 5. 8. – 31. 8. 2022.

Projekt vznikol za finančnej podpory Nadácie SPP, Banskobystrického kraja a Fondu na podporu umenia a v spolupráci s občianskym združením ArcArt, VŠVU a Obecným úradom Kokava.

Stará škola od roku 1913 do 1990, slúžila na vzdelávanie, Najprv ako meštianka, neskôr poľnohospodárska škola, Lesnícka majstrovská škola a nakoniec ako Účelové zariadenie pre robotníkov lesného a vodného
hospodárstva SR. V 90. rokoch sa dostala do súkromných rúk a odvtedy chátrala. Budovu kúpila rodina Hroncová v roku 2020 za účelom jej záchrany a so zámerom vybudovania kultúrneho, galerijného a
vzdelávacieho hubu so zacielením na sklársku tradíciu tohto regiónu.

 

Informovala: Kristína Ružičková, Projektová manažérka Film Europe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno