Historickej budove, ktorá kedysi slúžila ako škola, vdýchli nový život. Vďaka spoločnosti Film Europe SK z nej bude nový kultúrny a vzdelávací priestor.

Ivan Hronec je významným slovenským filmovým distribútorom a producentom. V 90-tych rokoch pracoval v komerčnej televízii ako šéf produkcie a akvizícií, pôsobil aj ako prodekan Divadelnej fakulty VŠMU. V roku 1999 bol spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom distribučnej spoločnosti SPI International, no rozhodol sa založiť si vlastnú spoločnosť. Od roku 2009 šéfuje spoločnosti Film Europe Media Company. Tá sa venuje distribúcii európskeho filmu, prevádzkuje televízne stanice – ako napríklad obľúbenú Film Europe Channel. Spoločne s tímom ľudí vo firme organizujú filmové prehliadky Crème de la Crème, Scandi, Be2Can a rastúca návštevnosť na týchto festivaloch svedčí o tom, že slovenské aj české publikum má k európskej kinematografii mimoriadne vrúcny vzťah.

Ivan Hronec spoločne so synom Dominikom každoročne navštevujú tri najprestížnejšie európske filmové festivaly – Cannes, Berlín a Benátky, aby pre slovenských divákov nakúpil tie najatraktívnejšie artové tituly. Pandémia však fungovanie filmového priemyslu nabúrala a aj v tejto situácii sa vynašli: spustili zaujímavý, odvážny projekt, videotéku Edisonline.


Profesionálne toho o Ivanovi Hroncovi vieme mnoho, no zo súkromia menej. Pred pár dňami sa na webe i sociálnych sieťach spoločnosti Film Europe objavila správa o renovácii historickej budovy, niekdajšej školy v Kokave nad Rimavicou: Viacero generácií našej rodiny zo strany Ivana Hronca pochádza z Kokavy nad Rimavicou, k obci máme preto veľmi osobný, vrúcny vzťah a záleží nám na jej budúcom rozvoji. Osobný vzťah ku Kokave nás priviedol k rozhodnutiu zachrániť schátranú historickú budovu Starej školy, ktorá dlhé desaťročia, od roku 1913 do 1990, slúžila na vzdelávanie,“ uvádza spoločnosť Film Europe.

Budova slúžila najprv ako meštianka, neskôr poľnohospodárska škola Lesnícka majstrovská škola a nakoniec ako Účelové zariadenie pre robotníkov lesného a vodného hospodárstva SR. V 90. rokoch sa dostala do súkromných rúk a odvtedy chátrala.

Budovu kúpili v roku 2020 za účelom jej záchrany a s veľkou dávkou entuziazmu sa v minulom roku hneď pustili do prvej fázy záchrany, a to čistenia budovy: „Vyniesli sme tony smetia, obili znečistené, zavlhnuté a plesnivé časti stien, triedili staré veci, medzi ktorými sme objavili viacero zaujímavostí ešte zo školských čias.“


Pomoc v počiatočnej fáze poskytol Obecný úrad v Kokave a viacero skvelých a pracovitých ľudí z Kokavy. A plány do budúcna? Hlavným cieľom je revitalizácia budovy a jej navrátenie k pôvodnému poslaniu, a to vzdelávaniu a kultúrno – spoločenskému vyžitiu pre obyvateľov tohto regiónu. Zámerom je vybudovanie kultúrneho, galerijného a vzdelávacieho hubu so zameraním na sklársku tradíciu tohto regiónu, ktorá prekvitala na tomto území už od 18. storočia. 

„Vzdelávanie je cesta k poznaniu a práve na pôde Starej školy sa chceme o túto misiu pokúsiť. Vieme, že cesta k naplneniu tejto misie je dlhá, ale veríme, že užitočná a pre región prospešná.“

Za rodinu Hroncovú – Ivan Hronec, Silvia Hroncová, Veronika Hroncová Žilinková, Dominik Hronec

 

Zdroj text a foto: Film Europe SK – doplnila redakcia mojakultura.sk


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno