Štátne divadlo Košice si v pondelok 25. apríla na Malej scéne ŠDKE uctí pamiatku civilných obetí ruskej agresie v ukrajinskom meste Buča.
V Košickom divadle si budete môcť pozrieť multižánrovú inscenáciu Ondreja Šotha MILADA HORÁKOVÁ o žene, ktorá sa pred viac ako 70 rokmi stala najznámejšou obeťou politických monsterprocesov v komunistickom Československu a rovnako ako nevinní ukrajinskí civilisti obetovala svoj život pre víťazstvo slobody a demokracie.
Milada Horáková bola nespravodlivo odsúdená a popravená v najväčšom z vykonštruovaných politických procesov, ku ktorým dochádzalo v 50. rokoch 20. storočia v komunistickom Československu. Cieľom takzvaných monsterprocesov bolo odradiť ľudí od akejkoľvek kritiky štátneho režimu. Súčasťou veľkého procesu, známeho aj ako „proces s vedením záškodníckeho spiknutia proti republike so skupinou Dr. Milady Horákovej“, boli desiatky menších súdnych procesov po celej krajine. Márne boli žiadosti o milosť. Vtedajší komunistický prezident Klement Gottwald aj napriek naliehaniu svetových osobností ako bol Einstein, Churchill, kardinál Griffin, Russel a mnohí iní potvrdil 24. júna svojím podpisom aj u Milady Horákovej trest smrti. Celkovo v nich rozhodli o 10 trestoch smrti, takmer 50 doživotných trestoch a ďalších trestoch odňatia slobody v súhrnnej dĺžke viac ako 7800 rokov. Horáková sa vďaka svojej nezlomnosti a odvahe stala symbolom odporu voči totalitnej moci.
Tvorcovia s hlbokou úctou venovali premiéru inscenácie 14. februára 2020 pani Jane Kánskej, dcére Milady Horákovej, ku ktorej sa list napísaný v cele smrti pre vtedy šestnásťročnú dcéru dostal až po neuveriteľných štyridsiatich rokoch. Pondelkové predstavenie dňa 25. apríla bude venované obetiam v ukrajinskom meste Buča. Dnes, keď sa s hrôzou dívame na fotografie a zábery, ktoré obleteli svet a hovorí sa o novej Srebrenici, sa zdá až nepredstaviteľné, že takéto zverstvá páchané na civilistoch, prežívame v 21. storočí…
Režisér Ondrej Šoth o Milade Horákovej vedel už pred Nežnou revolúciou a táto téma v ňom stále viac a viac rezonovala, až kým som sa po Anne Frankovej nerozhodol, že ju spracuje, povedal ešte počas skúšobného procesu multimediálneho tanečného divadla pre náš portál.
Prečítajte si rozhovor s choreografom a režisérom, ktorého myšlienky sú dnes vždy aktuálne: „Milada Horáková je humánnym vzorom pre celý svet. Snahou o čestnosť, spravodlivosť, humánnosť, pomoc blízkym, schopnosťou budovať štát a pomáhať, nielen kritizovať, ale najmä pracovať. Považujem za povinnosť hovoriť o justičnej vražde osobnosti, ktorá bola symbolom hlbokého sociálneho a demokratického myslenia, pre ktorú propagandou zmanipulovaný „ľud“ žiadal najvyšší možný trest. Je to jedna z najvýznamnejších dramatických tém 20. storočia.”
Prečítajte si celý rozhovor s Ondrejom Šothom.
Vstupenky na predstavenie si môžete zakúpiť TU.
Zdroj: ŠDKE – spracovala mojakultura.sk
Zdroj foto: Joseph Marčinský