Do tohtoročnej súťaže animovaných filmov ANIMOFEST poslali mladí umelci neuveriteľných 86 filmov z celého sveta, napríklad z krajín ako Česko, Rakúsko, Francúzsko, Japonsko, Indonézia, USA, Kanada, India, Rusko, Mexiko, Portugalsko a samozrejme Slovensko. Odbornú medzinárodnú porotu viedol vynikajúci animátor a režisér Karol Holubčík a riaditeľka festivalu Viera Zavarčíková. Ďalšími členmi poroty boli Grzegorz Hanzlik, Jaroslav Baran, Ľudmila Pavolová a Štefan Martauz, ktorí na základe prísnych kritérií vybrali z prihlásených filmov 26, ktoré postúpili do súťaže.

„Už postup do súťaže je veľkou poctou pre študentov. Ak sa ich filmy ocitli medzi súťažnými, znamená to, že mali výbornú kvalitu. Som naozaj rada, že spomedzi 26 filmov z 11 krajín bolo až 15 zo Slovenska. Dáva nám to nádej, že nám vyrastá nová kvalitná generácia animátorov,“ uviedla riaditeľka Medzinárodného festivalu animovaných filmov stredných škôl ANIMOFEST Viera Zavarčíková.


Viera Zavarčíková

ANIMOFEST je unikátny tým, že mapuje tvorbu stredoškolákov v medzinárodnom kontexte. Pre študentov Súkromnej školy umeleckého priemyslu animovanej tvorby, na pôde ktorej sa festival odohráva, je to šanca konfrontovať sa s tvorbou stredoškolákov z iných škôl. Animované filmy súťažiacich využívali celú škálu animačných techník, od klasickej kreslenej, bábkovej, 2D animácie až po 3D animáciu, motion capture, rotoskoping, pixiláciu atď.


„Tým, že sa robilo také veľké sito, z 86 filmov do súťaže išlo len 26, tak všetky, ktoré tu sú, sú naozaj na veľmi slušnej úrovni. Technika  sa za ostatné roky výrazne posunula, doba ide ďalej, v dielach je veľa digitalizácie, čo na jednej strane zjednodušuje robotu, na druhej deti trošku prichádzajú o kreativitu. Väčšina žiakov však pôjde do reklamy, tam to inak ani nejde, ale takých 10 percent, tí zostanú pri umení,“ uviedol predseda poroty festivalu ANIMOFEST, slávny animátor a režisér Karol Holubčík.


Karol Holubčík

Cieľom festivalu je mladých ľudí upozorniť na široký dosah animovaného filmu a animácie ako takej. Tá sa totiž uplatňuje v oblasti filmového, reklamného a dizajnérskeho priemyslu, vo filmových, grafických, reklamných štúdiách, v mediálnych agentúrach, v oblasti vzdelávania, výstavníctve, architektúre a všade tam, kde je potrebná znalosť animátorských a grafických postupov a aplikácií.  Porotcov tento rok prekvapil obrovský záujem dievčat o 3D tvorbu, čo bola v minulých rokoch skôr doména chlapcov.


V hlavnej súťaži ANIMOFEST (animované filmy) tento rok zvíťazila Olena Vetvyska s filmom animovanom v 3D Ľudská myseľ, zo SŠUPAT. Na druhom mieste je Hugo Michalík s filmom Vražda na rohu Brooklyn street zo SŠUPAT. Tretie miesto obsadil Ondřej Janečko s dielom Ostravská inverzní dumka z SUŠ Ostrava.

„Som veľmi šťastná, nikdy by mi nenapadlo, že dostanem cenu, nemám slov. Urobila som film, ktorý je vlastne príbehom o spolunažívaní umelca a umelej inteligencie v budúcnosti. Veľmi sa teším, že porotu tak zaujal,“ uviedla víťazka Olena Vetvyska.

Pre portál Moja kultúra SK víťazka a žiačka maturistného ročníka na SŠUPAT, Olana Vetvyska, dodáva: “Vo filme som chcela ukázať umelú inteligenciu, ktorá sa najprv môže javiť veľmi nápomocne až kamarátsky, no v skutočnosti môže napáchať aj veľa zlého. Napríklad umelcom môže vziať ich prácu. Poznáme konkrétne prípady, kedy sa veľké firmy rozhodnú využiť umelú inteligenciu, aby nemuseli platiť svojich zamestnancov. Pokojne sa môže stať aj to, že obrázok od AI bude využitý skôr ako obraz skutočného maliara.” 

V Medzinárodnej súťaži filmov stredných škôl (UAT Film)hrané filmy – získal prvú cenu Richard Záhora s filmom Pickpocket. Druhé miesto si vyslúžil Joel Kuhta s filmom Cesta víťazstva a tretie miesto patrí Michalovi Mišincovi s filmom Skromne bohatý. Všetci traja sú žiakmi SŠUPAT.

Víťazi a víťazky ANIMOFEST 2024

Súčasťou festivalu ANIMOFEST bývajú už tradične aj súťaže v ďalších umeleckých kategóriách. V Medzinárodnej súťaž fotografického dizajnu stredných škôl (UAT Photo) zvíťazila Lucia Pašková s cyklom MY. Cenu za druhé miesto si prevzala Lara Schickhoferová za fotografické dielo Dotyky so smrťou. Na stupienku víťazov sa umiestnil aj Krištof Gremsperger s fotografiami Služobníci Boha.

“Venujem sa dokumentárnej fotografii a keď som uvažoval nad témou ročníkovej práce, uvedomil som, že mám veľa kamarátov kňazov. Rozhodol som sa preto fotografovať faru a kňaza, ktorý v nej žije úplne bežným životom. Mojím rukopisom je čiernobiela fotografia, ktorá je čistá, čiže bez akéhokoľvek zásahu,” vysvetľuje svoj prístup Krištof Gremsperger.

3. miesto UAT Photo – Krištof Gremsperger a Viera Zavarčíková

V Medzinárodnej súťaži grafického dizajnu stredných škôl (UAT Graphic) sa na prvom mieste umiestnila Barbora Pastorová s Malou encyklopédiou chrobákov. Druhé miesto patrí Miriam Boťanskej a jej dielu Laiska a na treťom mieste skončil Samuel Mieč s grafickým dielom Arknow.

Módny guru Boris Hanečka bol členom poroty ANIMOFEST-u, ale hodnotil aj kvalitu odevného dizajnu v Medzinárodnej súťaži odevného dizajnu stredných škôl (UAT Fashion). „Možno sa to na prvý pohľad nemusí hneď javiť, no animovaná tvorba, fotografický dizajn, grafický dizajn, odevný dizajn aj obrazová a zvuková tvorba, majú k sebe veľmi blízko, týkajú sa filmu. To všetko sa napokon učí na tejto škole, ktorá je organizátorom a hostiteľom festivalu. Som očarený tým, čo dnešní študenti dokážu, ich diela majú naozaj vysokú kvalitu. Dostal som sa sem už pred pár rokmi vďaka kontaktom, veľmi dobre si rozumiem so zakladateľkou festivalu a školy SŠUPAT Vierou Zavarčíkovou a myslím, že raz tu aj budem učiť,“ uzavrel Boris Hanečka.

Viera Zavarčíková a Boris Hanečka

V súťaži o najlepší odevný dizajn tento rok prekvapivo zvíťazila žiačka prvého ročníka Izabela Hulejová, ktorá neskrývala svoje nadšenie: “Dívala som sa na odevy druhákov a tretiakov a žasla som nad tým, aké sú prepracované. Nemohla som uveriť, že som napokon vyhrala ja. Som nadšená, že mi to doprial aj sám Boris Hanečka.” 

1. miesto UAT Fashion- Izabela Hulejová

 

Redakciu informovala Eva Sládková

Spracoval Matúš Trišč

Autor foto: Oliver Skukálek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno