Tí, ktorí kráčali pred nami: Búrlivá história vzniku moderného tanca 

Priaznivci moderného tanečného umenia sa môžu tešiť na tanečnú inscenáciu VŠMU autorky a režisérky Dominiky Beňakovej Tí, ktorí kráčali pred nami. 

Každý umelecký smer má svojich velikánov, postavy z histórie, ktoré stoja na pomyselnom piedestáli. Nie je tomu inak ani vo svete tanečného umenia. Základy moderného tanca položila prvá generácia jeho tvorcov: Loië Fuller, Isadora Duncan, Ruth St. Denis a Ted Shawna. Moderný tanec sa zrodil z ich obetavej a vyčerpávajúcej práce, koncom 19. a na začiatku 20. storočia. Mladí tvorcovia ich dávno zabudnutým choreografiám opäť vdýchnu život a na javisku budú poodhalené aj ich turbulentné, ale obdivuhodné životné osudy. Vrátia sa tak z pomyselného tanečného Olympu späť do divadla. Spomínané diela sa takmer nezachovali, východiskom pre ich oživenie boli len fotografie a knižné opisy. Tanečné výstupy budú striedať animácie s historickým výkladom, takže nie len, že uvidíte, ako vznikal moderný tanec, ale sa o ňom aj veľa dozviete.


Inscenácia vznikla podľa knižnej predlohy Dominiky Beňakovej Svetové osobnosti moderného tanca a bola vytvorená na základe interného grantu VŠMU, ktorého podstatou je medzi fakultná spolupráca. Na tvorbe sa podieľalo a spolupracovalo osem katedier VŠMU a viac ako tridsať umelcov, medzi ktorými sú študenti aj pedagógovia školy.  


Premiéra 22.6.2024 o 19.00


Repríza 24.6.2024  o 9.00


Divadlo SĽUK, Rusovce 

 

Tvorcovia: 

Mgr. art. Dominika Beňaková, ArtD. – námet a réžia 

Bc. Katarína Jungová – scenár 

Bc. Lívia Brachnová – dramaturgia 

Mgr. art. Martina Frajštáková, ArtD – animovaná tvorba 

Mgr. art. Michaela Mokrá, ArtD. a študenti – scénografia 

Martin Christov, DiS. art. – hudba 

Mgr. art. Igor Holováč – svetelný dizajn 

Mgr. Vladimír Slaninka – záznam 

Akademický maliar Milan Machajdík – grafický dizajn 

Zvuková skladba – Filip Farkašovský 

Interpreti – Melánia Ondrejčíková, Bc. Eliška Haluzíková, Peter Andel, Samuel Frgelec (ako hosť), Mgr. art. Liliana Hudáková, Kristián Vizina, Sophia Huráková, Katarína Mihaľová, Mgr.art. Michaela Mihaľová, Bc. Adriana Hanajíková, Bc. Annabella Katerinčinová, Nadiia Chepelenko, Viktória Bogáňová, Mgr.art. Lenka Kuzielová 

 

Hlasy tanečníkov: 

Bc. Filip Pavuk – Ted Shawn 

Adriána Moravčíková – Ruth St. Denis 

Mgr. art. Adela Dukátová – Loië Fuller  

Bc. Terézia Kubincová – Isadora Duncan 

Dievčatko – Hana Samčíková ako hosť

 

Zdroj: o podujatí redakciu informovala Dominika Beňaková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno