World Peace Choral Festival 2024 priniesol ocenenia aj pre slovenské zbory. Sirény majú na svojom konte dovedna 9 zlatých medailí, detský zbor Sirénčatá jednu zlatú a dve strieborné.
Spevácky zbor Sirénčatá a dámsky komorný zbor Sirény pod vedením Lukáša Kunsta prišli z Viedne s dvoma cenami. Do Viedne sa vrátili tento rok obhájiť cenu z minulého roka, kedy Sirény získali zlatú medailu s pozvaním do Číny. Tento rok sa opäť vydali na 13. ročník World Peace Choral Festival 2024 (20. júla 2024), ktorý sa koná pod záštitou Wiener Sängerknaben. Festival okrem samotnej súťaže a množstva koncertov má aj charitatívnu myšlienku a výťažok putuje organizácii UNICEF.
Na súťaži sa zúčastnilo celkom 29 súťažných zborov, z toho 5 dospelých, 9 detských, 11 tínedžerských a 4 mládežnícke. Zastúpené boli krajiny: Rakúsko, Bulharsko, Nemecko, Maďarsko, Čína a Slovensko a v porote, ktorá rozhodovala o kvalite interpretačných výkonov, boli: Prof. Mag. Art. Alois Glaßner, Prof. Lingfen Wu, Prof. Dr. Stephen Mark Darlington, Prof. Fritz. Ter Wey, Mag. A Dr. Eliza Marian a Prof. Dr. Tamás Lakner.
Detský zbor Sirénčatá pôsobí v Bratislave pod vedením Kunsta od septembra 2023, podľa ktorého je najdôležitejšie pre začínajúcich zborových speváčikov čisté spievanie unisona. „Postupne pridávame základné dvoj-troj hlasné zborové skladby. Veľkú oporu sme našli v českej zborovej tvorbe Petra Ebena, zo slovenskej je to Mária Jašurdová, Belo Felix a Eugen Suchoň,“ vysvetľuje formovanie zboru dirigent a zbormajster, podľa ktorého u detí nastal značný posun speváckej techniky. Ako dodáva, je to aj vďaka hlasovej príprave: „Sirénčatá navštevujú okrem skúšok aj individuálne hlasovky. Technicky sme za necelý rok na mladé teleso vyspeli. Deti spievajú voľným a prirodzeným tónom, neustále pracujeme s dychom a hlavovým registrom. Čo sa týka výrazu, veľmi nám pomáhajú hravé pesničky pre detský zbor od Bela Felixa, ktoré majú vtip a deti veľmi bavia. Vieme v nich zapojiť pohybový aparát pre základné zborové choreografie a zároveň tak uvoľniť telo“.
Vo Viedni Sirénčatá spievali povinnú súťažnú skladbu Da fehlt etwas – Herwig Reiter. Ďalej uviedli výber z cyklu Varila myšička kašičku od Eugena Suchoňa a na záver súťažného vystúpenia odznela Keď ma vyrazili z hudobnej od Bela Felixa, ktorú majú deti, tak aj zbormajster v obľube. Súťaž prebiehala v MuTh konzertsaal (koncertná sála Viedenského chlapčenského zboru), nasledoval koncert vo Votivkirche. V nedeľu ich čakal galakoncert a ceremoniál na pódiu Musikverein s klavírnym sprievodom talentovaného mladého klaviristu Huberta Závodského (študent Cirkevného konzervatória, ktorého učí Andrea Bálešová). „Tento zážitok si zapamätáme do konca života,“ komentuje koncert Lukáš Kunst, ktorý od začiatku vychováva Sirénčatá k disciplíne: „Sú to malí speváčikovia, ale učím ich ako sa správať na javisku, čo je koncert, čo je súťaž, ako oceniť kolegov hudobníkov a v prvom rade mať úctu a lásku k hudbe“.
Deťom pomohlo niekoľko koncertov, ktoré sme nedávno videli aj v Bratislave v Pistoriho paláci. Pre mladé teleso je dôležité čo najviac koncertovať a zúčastňovať sa po súťaží. Získavajú tým zdravé sebavedomie, cítenie javiska, učia sa, ako sa sústrediť na dirigenta a hlavne mať z hudby radosť. Keď sa ju podarí preniesť na publikum, je to ten najväčší úspech.
Vo Viedni dostali pochvalu od členov poroty na workshope za bravúrnu výslovnosť nemčiny povinnej skladby, ktorú s nimi pripravovala kolegyňa Eva Planková. Ocenili aj to, že sú nováčikmi na scéne, no v pomere s inými zbormi spievajú v malom počte. „Na súťaž som doviezol 22 speváčikov, keďže máme prázdniny, tak 12 speváčikov v týchto dňoch dovolenkuje. Ostatné detské zbory boli v počtoch od 45-75 členov. Sirénčatá si okrem pochvaly vyspievali striebornú medailu a som na ne veľmi hrdý, že túto cenu sme doviezli domov v takej silnej konkurencii“.
Cena je podľa slov Kunsta príjemná a vždy poteší, no hlavnou motiváciou pre nich je sledovať súčasné trendy zborovej interpretácie a učiť sa od tých najlepších. Už dnes sa tešia na ďalšie výzvy, festivaly, súťaže a koncerty. Ocenenie si odniesli aj Sirény, ktoré vedie už šesť rokov. Podarilo sa im obhájiť minuloročné zlato a dostali aj špeciálnu cenu poroty: Excellent original music work. Porotu zaujal, okrem iného aj slovenský repertoár. Súťažili s povinnou skladbou Vater unser – Herwig Reiter, ďalej v ich podaní odznel Psalm 39 Daniela E. Gawthropa a od Petra Špiláka – Kukurička strapatá v sprievode bravúrneho akordeónu – Kamilė Mochnacký Čekauskaitė. „Práve Kukurička strapatá je skvostne napísaná a zaujme nádychom slovenského folklóru preneseného do koncertantného akordeónu a 4-6 hlasného ženského zboru. Táto skladba mala už úspech na medzinárodnej súťaži Svátky písní olomouc v roku 2022“. A čím je táto skladba osobitá? „Pre našinca je to už samotný názov, ktorý vzbudí pozornosť. V pomerne dramatickom začiatku je využitý základ melizmy, ktorý je prenesený do melodiky a rytmiky. Skladba vrcholí záverečným, grandióznym finále. Z ľudovej piesne sa podarila vystavať plnohodnotná zborová skladba, ktorú keď počujete raz chcete, aby odznela znova“.
Pre veľký úspech „Kukuričky“ ju zvolil na program večerného koncertu vo Votivkirche, ktorý speváčky zavŕšili Trávnicami od Štefana Klimu. Tie zožali veľký úspech u zahraničných zborov. V nedeľu absolvovali galakoncert v Musikvereine, kde zaspievali Trávnice od Alexandra Moyzesa a Bodaj by vás od Eugena Suchoňa. Slovenská tvorba sa im na zahraničných festivaloch osvedčila, pre zahraničné zbory sú naši skladatelia neprebádaní. Zo súčasných slovenských zborových autorov zbormajster vyzdvihuje autorov Máriu Jašurdovú a Petra Špiláka. Sú to podľa neho odborníci, ktorí dôsledne poznajú problematiku zborového spevu. „Ich skladby majú nápad, dokážu zaujať poslucháča a predovšetkým ich diela speváci milujú. Zo zahraničných skladateľov je to Ola Gjeilo a Eric Whitacre“.
Sirény majú na svojom konte dovedna 9 zlatých medailí, detský zbor Sirénčatá jednu zlatú a dve strieborné. Každá cena ich samozrejme poteší a motivuje nielen dirigenta, ale aj spevákov. „Najviac nás motivuje možnosť stretnúť sa s porotou a získať od nich spätnú väzbu, vďaka ktorej sa okrem získania cenných rád vieme interpretačne posúvať ďalej“.
Lukáš Kunst je v súčasnosti zbormajstrom troch telies: Les Sirènes, Sirénčat a Speváckeho zboru mesta Bratislavy. Aktualitou, okrem cenných ocenení z Viedne, sú aj nové priestory, v ktorých zbory skúšajú. Už v časoch, keď viedol len Sirény, neustále bojovali s priestormi, ktoré by boli vhodné na skúšky. Nájsť vhodný priestor pre zbor je zložité: „Nemôžeme skúšať v telocvični kde je kúpelňová akustika, nemôžeme ísť do garáže, do skladu či obdobných, pre spev nevyhovujúcich miestností. Dal som si záväzok, že vhodnú skúšobňu musím pre telesá zabezpečiť. Nemôžeme sa spoliehať na naše inštitúcie, že nám pomôžu, lebo zborový spev a vyše 120 spevákov nie je lukratívna komunita pre dnešnú stratégiu kultúry nášho mesta Bratislavy,“ zdôvodňuje dirigent, ktorý sa rozhodol ísť po svojej vlastnej línii. Zbalil zbory, zohnal priestory, vybavenie, nástroje, presunul sklad kostýmov a notový archív, zabezpečil stoličky, s pomocou spevákov priestory vymaľovali a už sú v nich osadené aj akustické prvky. „Našli sme priestor v Keglevichom paláci v samom centre Bratislavy u súkromníka, kde pôsobil kedysi i Ludwig van Beethoven. Ten sa do paláca dostal na pozvanie Babetty Keglevich, ktorá bola jeho žiačkou a vďaka nej v paláci aj koncertoval v novembri 1796.“
Babette Beethoven venoval Sonátu pre klavír č.4 Es dur, op. 7 a rad ďalších skladieb ako napríklad Koncert pre klavír a orchester č. 1 C dur, op 15. Pre spevákov a dirigenta má tento priestor nezameniteľný genius loci a jeho majiteľ sa potešil, že so zbormi po niekoľkých stáročiach prichádza do paláca opäť hudba.
Vďaka tejto podpore, nadšeniu a pomoci všetkých spevákov a priateľov tak v Bratislave vznikla jedinečná zborová skúšobňa a zázemie pre tri spevácke zbory. V auguste chystajú slávnostné otvorenie, kedy bude skúšobňa oficiálne pomenovaná ako Hlaholna a bude zasvätená dvom zbormajstrom: Prof. Ivanovi Sedláčkovi (zakladateľ detského zboru Kantiléna pri Filharmonii Brno) a Prof. Ladislavovi Holáskovi – dlhoročnému zbormajstrovi Speváckeho zboru mesta Bratislavy.
Zuzana Vachová
Foto: archív Sirény